Turecko ostřelovalo Sýrii. Mstí se za granát, který zabil pět lidí

  • 743
Turecká armáda ve dvou vlnách ostřelovala území Sýrie. Je to odpověď na výbuch syrského minometného granátu, který na turecké straně hranice zabil pět lidí. Země NATO vyjádřily Ankaře solidaritu a vyzvaly Damašek, aby okamžitě přestal s útoky na Turecko a s hrubým porušováním mezinárodního práva.

Je to poprvé, co při palbě syrských jednotek přes hranice zahynuli turečtí občané. A je to poprvé, co Ankara odpověděla silou a zaútočila na vybrané cíle na syrské straně hranice.

Napětí odstartoval syrský minometný granát, který ve středu dopadl na území tureckého města Akcakale u hranice se Sýrií. Podle starosty města zabil pět členů jedné rodiny - ženu a čtyři děti - a nejméně devět dalších lidí vážně zranil.

Střela údajně zasáhla dům uprostřed obytné čtvrti. Svědek Reuters viděl nejméně osm vážně zraněných. Další lidé, rozčílení kvůli přelévání násilností za hranice Sýrie, vyrazili do ulic protestovat proti místním úřadům.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turecké ozbrojené složky na tento "odporný útok" okamžitě odpověděly a jejich dělostřelecká palba zasáhla cíle na syrském území určené radarem. V noci ze středy na čtvrtek turecká armáda útoky obnovila.

Generálmajor Kožev

Televize al-Arabíja ve svém dokumentu založeném na tajné dokumentaci syrské vlády informovala, že v Sýrii v srpnu přišel o život ruský generál.

Generálmajor Vladimir Kožev údajně zahynul ve svém autě při útoku Syrské svobodné armády na předměstí Damašku. Kožev prý měl přístup do všech syrských bezpečnostních institucí a měl u sebe i dokument zmiňující "zvláštní smlouvu o ruských vojenských poradcích v Sýrii".

Ruská armáda přiznala, že Kožev pracoval jako poradce pro syrské ministerstvo obrany, ale nyní je prý už v důchodu.

"Dělostřelecká palba opět začala dnes ve 3 hodiny ráno greenwichského času," svěřil se agentuře AFP anonymní zdroj z turecké armády. Podle syrské opozice zahynulo při tureckém ostřelování několik syrských vojáků. Turecké vojsko střílí na Tall Abjad, vzdálený zhruba deset kilometrů od hranice. Právě odtud byl podle rozvědky veden středeční útok.

"Pomáháte rebelům, tak co jste čekali?"

Je to nejvážnější incident mezi Ankarou a Damaškem od červnového zničení tureckého vojenského letadla syrskou střelou. V Sýrii už osmnáct měsíců zuří povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada a Turecko spolu s Katarem a Saúdskou Arábií v občanské válce podporují povstalce.

Místopředseda turecké vlády Bülent Arinç uvedl, že Sýrie se musí za incident v Akcakale zodpovídat. Kabinet proto ve čtvrtek požádá turecký parlament o povolení vést vojenské operace na syrské straně hranice mezi oběma zeměmi.

Napětí na hranicích dělá vrásky Západu a Severoatlantická aliance kvůli incidentu svolala mimořádnou schůzku. Šéf OSN Pan Ki-mun Turecko vybídl, aby nechalo otevřené všechny možnosti komunikace se Sýrií a zamezilo tak případnému zvýšení napětí. Na syrskou vládu apeloval, aby respektovala územní celistvost sousedních zemí a ukončila násilí proti Syřanům.

Ankara v noci na čtvrtek požádala Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě přijala akce k zastavení agresí. Schválení odsuzující rezoluce však bylo na poslední chvíli odsunuto na žádost Ruska. Věrný spojenec Asadova režimu požádal, aby text byl schvalován až ve čtvrtek v 16:00 SELČ, protože ruští diplomaté údajně potřebují čas na konzultaci s Moskvou.

Řada obyčejných Turků se domnívá, že zatažení jejich země do syrského konfliktu bylo jenom otázkou času. Naznačují to reakce na incident v Akcakale v internetových diskusích. Jejich návštěvníci poznamenávají, že Turecko na svém území vyzbrojuje opoziční Syrskou svobodnou armádu, a nemohlo tedy od Damašku očekávat nic jiného.

Pokračují boje v Aleppu a Damašku

Sýrií nadále zmítá občanská válka, která si už vyžádala přibližně 30 tisíc lidských životů. Syrská opozice oznámila, že ve čtvrtek v syrské metropoli zahynulo 18 členů elitních republikánských gard. Gardisté údajně zahynuli ráno na předměstí Kudsajá. Svědci slyšeli silný výbuch, po němž následovala střelba. Většinu gardistů zabila exploze.

Severosyrským Aleppem ve středu otřásla série explozí, při nichž podle opozice zahynulo nejméně 48 lidí a skoro stovka dalších byla zraněna. Syrská státní televize hovoří o 34 mrtvých a více než 120 raněných.

K sérii atentátů v Aleppu se přihlásila islamistická skupina An-Nusra, která je podle AFP blízká teroristické organizaci al-Káida. Terčem útoku byl hotel na náměstí Saadalláha Džábirího a jeden z tamních důstojnických klubů. Bomby vybuchly po sobě v intervalu 15 minut. Výbuchům prý předcházela potyčka mezi povstalci a ochrankou klubu.

Aleppo je několik týdnů dějištěm těžkých bojů, kterých není ušetřen ani střed města včetně jeho historických částí zařazených organizací UNESCO ke světovému kulturnímu dědictví. Město zpola v rukou opozice a zpola vládních jednotek. Libanonská média upozornila, že Aleppo tento týden navštívil prezident Bašár Asad znepokojený zprávami o situaci ve městě. Podle některých zdrojů by v Aleppu ještě mohl být.

Armáda ve středu postavila u vjezdů do Damašku kontrolní stanoviště a zablokovala přístup do dvou čtvrtí, které jsou baštami opoziční Syrské svobodné armády. V provincii Idlib bylo ve čtvrtek při útoku povstalců zabito nejméně 15 vojáků. Tři děti, pět žen a dalších osm lidí prý zemřelo v provincii Hamá při bombardování vládními silami.

Granát vypálený ze Sýrie zabil v turecké vesnici Akcakale (červená šipka) ženu a čtyři děti.

Granát vypálený ze Sýrie zabil v turecké vesnici Akcakale (červená šipka) ženu a čtyři děti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video