Vousy, nářek a arabská modlitba. Ztracený novinář se objevil na videu

  • 67
Na internetu se objevilo video, které zachycuje zmizelého amerického novináře Austina Tice. Roztřesené záběry ukazují zlomeného muže, jak kdesi v syrských kopcích za dozoru zahalených ozbrojenců odříkává část arabské modlitby. Američtí odborníci spekulují, zda je anonymní video dílem militantních skupin či přímo Asadova režimu.

Jedenatřicetiletý Američan, který psal pro Washington Post a mediální skupinu McClathy, zmizel před šesti týdny. Tehdy byl zřejmě unesen v damašském předměstí Daraya.

Záběry, které se objevily na serveru YouTube, ukazují mladého muže, jak ho se zavázanýma očima vedou neidentifikovatelní ozbrojenci do kamenitého kopce. Tam ho nechají kleknout a odříkat část arabské modlitby. Notně zarostlý muž ji následně doplní několika anglickými nářky "Oh, Jesus".

Ticeho rodiče se k videu vyjádřili s úlevou: "Ačkoli je opravdu těžké vidět našeho syna v takové situaci, jakou video zachycuje, je úlevné vědět, že je nezraněn. Je evidentní, že současná situace v Sýrii je těžká pro každého. Přejeme si, aby Syřané opět poznali mír a stabilitu a náš syn se k nám v pořádku vrátil."

Zahalení muži, kteří zajatého novináře vytahují z auta a vedou na kopec, vypadají jako džihádisté, popisuje britský on-line deník The Telegraph. Roztřesené záběry ale působí dost netypicky, dodává. Militantní islamisté skutečně natáčejí taková videa s unesenými, v těch však většinou mluví do kamery únosci se zakrytým obličejem, kteří si se zadrženými oběťmi v popředí diktují podmínky.

Armáda hodlá ukončit boje v Aleppu

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) v úterý ráno armáda bombardovala několik lokalit v okolí Damašku a vyslala také posily do Aleppa, o nějž se bojuje několik týdnů. Z damašského předměstí Duma je hlášeno osm mrtvých, z nichž šest jsou vojáci a dva civilisté. Boje vyhánějí z města jeho obyvatele, existují snímky zachycující civilisty na pochodu silnicemi v noci. Vládní deník al-Baas napsal, že několikadenní operace v provincii Damašek se blíží k závěru. Podařilo se při ní prý zabavit množství zbraní a munice včetně kulometů izraelské výroby. V centru Aleppa se v úterý bojuje od časného rána, k tamním vládním jednotkám dorazily posily. Deník al-Watan tvrdí, že i tam je armáda připravena boje co nejrychleji ukončit.

Zdroj: ČTK

Toto video ovšem neukazuje ani jednu, byť zahalenou, tvář a vzbuzuje více otázek než odpovědí, jak poznamenává britský deník. Třičtvrtěminutový roztřesený záběr, který končí stejně nečekaně, jako začíná, navíc neobsahuje žádný úvod ani logo nějaké skupiny.

"Je tady velice mnoho zvláštností," poznamenává zakladatel webu Jihadica Will McCants, který se věnuje studiu militantního islamismu.

Možná jen kamufláž režimu

Britský deník The Times uvažuje, zda není rozebírané video snahou napodobit právě takové záběry a navodit dojem, že je Američan v rukách islamistických teroristů. Odpovídaly by tomu nejen nejasnosti okolo jeho natočení a absence jakékoli indicie vedoucí ke konkrétní skupině. Podezřelý je prý údajně i oděv únosců. Nápadně totiž připomíná oblečení afghánských džihádistů, což v oblasti Blízkého východu působí trochu neobvykle.

Video se objevilo na internetu minulou středu, pozornosti se mu však dostalo až poté, co bylo prolinkováno na jednu pro-asadovskou stránku na Facebooku. Bylo publikováno s komentářem "Západní média pracují proti Sýrii", původ zde byl připsán teroristické al-Káidě či al-Nusře. Obě skupiny si ale vždy taková videa dávaly na své stránky a hrdě se k nim hlásily, uvažuje dál britský deník.

V srpnu se objevila informace, že po reportérovi pátrá i české velvyslanectví, které teď zastupuje i zájmy amerických občanů. Protože z videozáběrů není možné blíže identifikovat únosce ani místo, kde byly snímky pořízeny, pracuje americká vláda s premisou, že za únos nesou zodpovědnost Asadovy síly.

Nepokoje v jordánských táborech

Při pohraničním incidentu, prvním svého druhu, turečtí vojáci zabili jednoho syrského Kurda a dva další zranili. Kurdové, jejichž komunita sice kritizuje Damašek, ale povstalecké armádě nedůvěřuje, byli na hlídce na hranici syrské provincie Hasaká.

Jordánská pořádková policie musela v noci na úterý zasahovat v uprchlickém táboře Zaatari, kde asi 500 Syřanů protestovalo proti životním podmínkám. Syřané zapálili stany, demolovali sanitky a založili také požár v místní nemocnici. Nedávno se táborem prohnala písečná bouře a mnoho stanů odnesla, hlásí ČTK.

Policisté dav rozehnali slzným plynem. Podle jordánských úřadů nepokoje vyvolávají zřejmě lidé loajální s Asadem, kterým se podařilo vmísit se mezi uprchlíky. Potyčky s policií v táboře nejsou výjimkou; v srpnu byli při jedné z nich zraněni dva policisté. Ammán uvádí, že v Jordánsku je nyní 200 000 Syřanů, z nichž 85 000 je registrováno při OSN. V Zaatari je asi 35 000 uprchlíků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue