VYROVNÁNO. Poslední minuta nastavení a jablonecký zabiják David Lafata

VYROVNÁNO. Poslední minuta nastavení a jablonecký zabiják David Lafata zarmoutil hráče Dukly. Vyrovnal na konečných 2:2 | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec - Dukla 2:2, Lafatův gól v závěru poslal domácí do čela ligy

• 93
Fotbalisté Jablonce doma s pražskou Duklu sice jen remizovali 2:2, ale za zisk jednoho bodu jsou nakonec rádi. Remízu zajistil Severočechům střelec David Lafata až v závěru nastaveného času a díky jeho trefě se Jablonec osamostatnil v čele ligové tabulky.

Před zápasy 9. kola sdíleli Jablonečtí první místo s Plzní, která v neděli také remizovala (se Slováckem). Nyní má však Jablonec lepší skóre, a proto patří první místo jen jemu.

Ještě v třetí - poslední - minutě nastaveného času přitom s Duklou prohrával 1:2, směrem dopředu byl bezradný, ale jeden z dlouhých centrů před bránu soupeře přece jen vyšel.

Novák prodloužil míč do šestnáctky, kde Lafata využil zaváhání hostující obrany a hlavou přehodil brankáře Radu. Hned nato utkání skončilo.

Utkání Jablonec versus Dukla ve videoreportáži

Dukle k výhře nestačilo, že dvakrát v zápase vedla, navíc neproměnila penaltu. Na výhru Pražané čekají už šest zápasů a zůstávají jedenáctí.

"Zápas bohužel potvrdil trend, ve kterém se letos nacházíme," řekl po utkání Lunoš Kozel, trenér Dukly. "Měli jsme tři mečboly, ale se šancemi jsme naložili tak, jak jsme naložili, a nakonec za to byli potrestaní."

Jablonec motivovala vidina prvního místa v lize a také snaha odčinit domácí bodové ztráty se Spartou a Příbramí. Velké odhodlání naznačili Severočeši už v první půlminutě ostrými střelami Lafaty a Kovaříka, které hned dostali do tempa i brankáře Radu. Gólman Dukly se změnil v prokletí domácích střelců, kterým mařil šanci za šancí.

Když se Dukla vymanila z úvodního tápání a zatlačila na domácí zadáky, Jablonec hned znejistěl. Po čtvrt hodině hosté navíc proměnili i svoji první šanci: Malý dlouhým pasem zaskočil domácí obránce a Berger snadno překonal Špita, který nahradil zraněnou jedničku Valeše.

Pokud se domácí fanoušci těšili na velký obrat, nástup do druhé půle pro ně i jablonecký tým znamenal šok. Dukla v 57. minutě dobře sehrála rohový kop a bek Vrzal velký závar ukončil přesnou ranou pod břevno.

Jablonec se inkasovaným gólem zlomit nenechal. Z trestného kopu zahrozil Čížek, Lafatovu hlavičku vyrazil Rada.

Domácí uspěli až deset minut před poločasem. Záložník Dukly Borek podcenil Kovaříkův centr a důrazný Novák hlavičkovým pokusem slavil vyrovnání i svůj premiérový ligový gól.

Jablonec druhé vedení Dukly zjevně vykolejilo víc než úvodní inkasovaný gól. Domácí najednou začali kazit lehké míče v rozehrávce a obrana Dukly, z níž před zápasem vypadl zraněný stoper Božič, snadno odvracela naivní útoky.

Dvacet minut před koncem měli Pražané jedinečnou šanci zvýšit náskok. Po faulu domácího Vaňka na Borka ale při penaltě zaváhal bek Hašek, který vysoko přestřelil a připravil se o čtvrtou letošní trefu. V závěru ještě v jasné šanci selhal Berger.

Hosty luxus v podobě zahození takových šancí hodně mrzel. Domácí spasil poslední útok v zápase a hlavička útočníka Lafaty, který zblízka zařídil nerozhodný výsledek. Dukla nedotáhla do vítězného konce ani pátý zápas, v němž byla v letošní sezoně ve vedení.

"Představovali jsme si ten zápas trochu jinak. Přál jsem si výhru, ale musíme respektovat, že bod je pro nás po takovém průběhu utkání ziskem," uznal jablonecký kouč Václav Kotal.