Areál bývalé výrobny cukrovinek v Opavě, kde policisté s celníky zabavili tisíce litrů metanolové směsi. (24. září 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Advokáti: Úmysl by se dal prokázat i těm, co otrávený alkohol prodávali

  • 372
O tom, že je v metanolové kauze potřeba přísně trestat, nepochybuje snad vůbec nikdo. Doživotí by asi organizátorům také uložil kdekdo. Má však obvinění, že se metanol v lihovinách objevil úmyslně, šanci na úspěch u soudu, který nakonec rozhodne o trestech? Podle advokátů téměř jistě.

Jak výrazná je hranice mezi úmyslem a nedbalostí? To bude asi klíčová otázka, kterou se budou zabývat soudy při rozhodování o trestech pro pachatele metanolové aféry. Její dva organizátoři jsou obviněni z úmyslného obecného ohrožení.

"Tyto osoby si musely být vědomy toho, že pokud uvedou takto jedovatou látku do oběhu, může dojít k ohrožení života a zdraví většího počtu osob," prohlásil státní zástupce Roman Kafka už minulý týden v rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor si přečtěte zde). Podle něj tedy jde o jasný úmysl.

Na druhou stranu, jak přiznávají i sami kriminalisté, oběma mužům při míchání metanolového koktejlu "ujela ruka". Který podnikatel, byť s nelegálním alkoholem, by se dobrovolně chtěl zbavovat svých zákazníků? Smrtelně koncentrovanou směs tak možná v honbě za penězi namíchali nevědomky.

Úmysl to byl, shodují se advokáti

Podle renomovaných advokátů Hany Marvanové a Jaroslava Ortmana má nicméně obžaloba všechny trumfy. Jeden z mužů, podle všeho majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy, se totiž v pátek přiznal, že se společníkem do alkoholu jed přimíchávali.

"Bude tam takzvaný dolus eventualis, nepřímý úmysl. Byli totiž srozuměni s tím, že je tam metanol a že se může stát to, co se stalo. A to stačí," myslí si Ortman. "A v případě, že jim dokážou, že lili metanol i do lahví, ze kterých se otrávili ti mrtví lidé, tak pak je tam odstavec s doživotím," dodává právník.

Při pohledu do trestního zákoníku se ke stejnému názoru přiklání i Marvanová. "Když to přeložím do normální řeči, tak nepřímý úmysl znamená, že o možném následku věděli, ale bylo jim jedno, jestli nastane," vysvětluje Marvanová.

Jak navíc Hana Marvanová podotýká, oba dva muži s metanolem pracovali a tudíž věděli, co může způsobit. "Musí se to posuzovat i podle poměrů pachatele. Bylo by něco jiného, kdyby to třeba namíchal laik, který neví, co se může stát," dodává právnička s tím, že taková konstrukce je samozřejmě čistě hypotetická.

V bezpečí nejsou ani prodejci nebezpečného pití

Jak státní zástupce Kafka prohlásil na pondělním brífinku k odhalení organizátorů aféry, rád by, aby se změnila kvalifikace i u dalších obviněných - tedy distributorů a prodejců jedovatých lihovin (více o organizátorech čtěte zde). I tady má podle obou advokátů šanci.

"Mezi nedbalostí a úmyslem je velmi tenká hranice. U vědomé nedbalosti sice věděl, co se může stát, ale myslel si, že to nenastane. Nepřímý úmysl znamená, že věděl, co se může stát a byl s tím srozuměn," vysvětluje Marvanová poněkud nejasné právní termíny.

Policie konečně řekla, kdo je za kauzou Metanol.

"Policie musí dokázat, že věděli, že je to pančované, a že je to pančované metanolem a byli s tím srozuměni. Pak by to byl jasný úmysl," domnívá se i Jaroslav Ortman.

O výši trestu pak bude rozhodovat i postavení v "hierarchii" celého řetězce výrobců i prodejců. Jak říká Ortman, dá se tak předpokládat, že s nejpřísnějším trestem odejdou právě oba organizátoři, kteří jed do oběhu vpustili.


Video