Máme dodavatele. Metanol pustili do oběhu schválně, říká policie

  • 1987
Policejní špičky oznámily, že kriminalisté objevili zdroj jedovatého metanolu. Mají dvojici hlavních podezřelých, kteří prý moc dobře věděli, že namíchali "smrtící koktejl". Proto jim teď hrozí 20 let vězení nebo až výjimečný trest.

"Víme, jak se jedovatý metanol dostal na český trh i odkud pochází. Víme, kdo tu směs namíchal, kdo dodal suroviny. Odhadujeme, že v oběhu mezi lidmi je až 15 tisíc litrů tohoto závadného alkoholu," oznámil policejní prezident Martin Červíček.

Policisté odhadují, že na začátku bylo 15 tun metanolu. Dvě třetiny už kriminalisté zajistili.

Státní zástupce Roman Kafka, který na kauzu metanol dohlíží, doplnil, že detektivové stíhají dva hlavní podezřelé pro obecné ohrožení. Hrozí jim dvanáct až dvacet let vězení, případně i výjimečný trest. Jeden z mužů je obviněn přímo z obecného ohrožení. Druhý údajně dodával některé prostředky pro výrobu, a zároveň se jí účastnil. Policie ho proto stíhá za pomoc k trestnému činu.

Policie jména tají, podle České televize patří mezi hlavní podezřelé podnikatel v pohostinství Rudolf Fian a majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela.

"Na přelomu srpna a září namíchali tuny kontaminované směsi, kterou uvedli do oběhu. Věděli, že ta směs může ohrozit zdraví a životy," nechal se slyšet Kafka. Podle všeho jim šlo jen o peníze. Vyrobená směs pak putovala k distributorovi lihovin, který ji dále namíchal do alkoholu. (rozhovor s Romanem Kafkou zde)

Konec prohibice?

Ministr zemědělství Petr Bendl bude Evropskou komisi informovat, že vláda bude ve středu rozhodovat o uvolnění prohibice. Doufá, že zákaz dovozu pak omezí i Slovensko a Polsko.

Podle policistů metanol pocházel z ČR, byl řádně zakoupený a dodaný do opavské firmy, odkud následně putoval na černý trh. Společnost přitom mimo jiné vyrábí směsi do ostřikovačů. Právě zde se metanol legálně používá. Policisté se na opavskou firmu zaměřili už 15. září, další výslechy je jen utvrdily v tom, že jsou na správné stopě.

Policistům hodně pomohl jeden z dvojice hlavních podezřelých, který se při pátečním výslechu nejenom přiznal, ale s vyšetřovateli maximálně spolupracuje. I když je ve velmi špatném psychickém stavu. Proto policisté prosí, aby nechali lidé na pokoji jeho rodinu.

Kafka doplnil, že spousta dalších zadržených je stíhána jen pro nedbalostní trestné činy, což by se mohlo brzy změnit na přečiny úmyslné, tedy s tvrdší sazbou.

Policisté ovšem odmítají ukázat na konkrétní obviněné a nejsou ani schopní říct, jak dlouho černá distribuční síť fungovala, než ji prozradil tento obří přehmat. Policisté také přiznali, že se jim nepodařilo odhalit celou rozvětvenou distribuční síť.

Šéf týmu Metyl Václav Kučera později doplnil, že oba organizátoři mají středoškolské vzdělání a že je možné, že i další lidé z černého trhu věděli o tom, že do lahví míchají jed.

Celkem je obviněných už 42, dvaadvacet z nich je ve vazbě.

Neznáme ho, říkají lidé o jednom z organizátorů

"Kupovali jsme od něj olej, byl levný a kvalitní, jinak ho tu neznáme," říkají obyvatelé Řitky o majiteli firmy Carlogic, který by měl být jedním ze dvou hlavních organizátorů výroby jedovatého alkoholu.

Majitele firmy, která má sídlo v bývalém statku na okraji středočeské obce, místní prý neznají. "Vždycky jsem mu zavolal, že potřebuji olej, domluvili jsme se a já si pro něj došel. Byl levnější než na pumpě a nikdy se nestalo, že by se po něm motor zadřel," popsal nákupy jeden z hostů v hospodě Sokolovna.

"Měli tu jen sklady, vždycky se otevřela vrata, vjel náklaďák, vyložili, odjel a vrata se zavřela. Ani tady nebydleli a mám dojem, že jsem viděl častěji jeho ženu, než jeho," říká.

,

Nejlepší videa na Revue