Teplický kapitán Štěpán Vachoušek (vpravo) se marně snaží zastavit přihrávku

Teplický kapitán Štěpán Vachoušek (vpravo) se marně snaží zastavit přihrávku Vladimíra Daridy z Plzně. | foto: ČTK

Plzeň ztratila a vede spolu s Jabloncem, Sparta znovu padla a je třetí

• 151
Fotbalová liga má po osmém kole dva lídry: Jablonec a Plzeň, které mají na kontě stejný počet bodů i shodné skóre. Západočeši totiž doma zaváhali s Teplicemi. Oba týmy mohla přeskočit Sparta, jenže nezvládla dohrávku s Olomoucí, poprvé doma prohrála a klesla na třetí místo. Mistr z Liberce dál ztrácí, remíza s Ostravou je už jeho pátým klopýtnutím.

Plzeň se vyhoupla do čela tabulky po vítězství nad Spartou, po týdnu se však musí o první místo dělit.

Teplice byly přitom před utkáním s favoritem poslední, souboj týmů z opačných pólů tabulky ovšem nabral nečekaný průběh. V 10. minutě šli domácí do vedení a Západočeši navíc o chvíli později přišli o vyloučeného obránce Čišovského.

Šokující porážku však Plzeň nepřipustila, v 16. minutě vyrovnal na konečných 1:1 Michal Ďuriš. Jak Plzeň, tak Jablonec mají na kontě momentálně shodně 17 bodů a stejné skóre 17:7. Třetí Sparta na ně ztrácí bod.

Plzeňský kouč Pavel Vrba byl za vybojovanou remízu rád: "Uhrát bod v Teplicích, většinu zápasu o deseti, je úspěch. Ten bod beru, je plusový do tabulky pravdy."

Čelo tabulky
1 Jablonec 8 5 2 1 17:7 17
1 Plzeň 8 5 2 1 17:7 17
3 Sparta 8 5 1 2 14:8 16
4 Olomouc 8 4 3 1 12:6 15

Jablonečtí oslavili páté vítězství sezony na hřišti Slovácka, kde uspěli až na jedenáctý pokus. Výhru jim po necelé hodině zajistil šestým gólem v sezoně útočník David Lafata.

Sparta měla před dohrávkou s Olomoucí jasno: pokud vyhraje, bude opět lídrem. Na Plzeň a Jablonec by měla v případě vítězství dvoubodový náskok a díky Kadlecově penaltě za ziskem tří bodů také po hodině směřovala.

Jenže Olomouc se nevzdala a díky dvěma gólům útočníka Ordoše z 66. a 78. minuty skóre otočila. Sparta tak schytala první domácí porážku v sezoně a třetí soutěžní prohru v řadě (po zápasech v Plzni a Lyonu).

Olomouc zdolala Letenské po šňůře třinácti vzájemných soubojů bez výhry.

K. Kisel (Slavia), P. Švancara (Brno)

Místo posunu do čela tak sparťané naopak opět o jedno místo klesli, čtvrtá Olomouc na ně ztrácí jen bod. A v sobotu čeká Spartu derby na Slavii...

Pět bodů na vedoucí dvojici ztrácí Liberec, který dál hledá mistrovskou formu. Ostrava se na jeho hřišti těšila na svou druhou výhru, když po poločase vedla o dva góly. Úřadujícího šampiona ale spasil náhradník Jan Blažek, který góly v 69. a 85. minutě vyrovnal na 2:2.

Liberečtí ztratili body už popáté v sezoně a na vítězství čekají tři kola. "Nakonec musíme být rádi, že jsme vyrovnali," uznal liberecký kouč Jaroslav Šilhavý. "Ale Baník byl dvakrát v pokutovém území a dal dva góly. To je neuvěřitelné."

Po osmém dějství nemá liga neporažený tým, prohrála už i Jihlava. A rovnou pořádným rozdílem, v duelu nováčků podlehla v Brně vysoko 1:5!

Dvěma góly se ve Zbrojovce uvedl útočník Michal Škoda, dvakrát se trefil i jeho parťák z útoku Petr Švancara. Brno díky tomu poskočilo na čtvrtou příčku.

Po třech prohrách zabrala Mladá Boleslav, pod staronovým trenérem Ladislavem Minářem doma porazila Hradec Králové 1:0.

Počtvrté za sebou neprohrála Slavia, která hrála na Dukle opět bez branek. Mužstvo kouče Petra Rady neinkasovalo už 432 minut. Dukla čeká na výhru pět kol.

Souboj dvou nejhorších týmů neměl vítěze - Příbram a České Budějovice remizovaly 1:1. Středočeši se po gólu Trappa těšili na první výhru, radost jim však deset minut před koncem zkazil obránce Tomáš Řepka, jenž skóroval v lize poprvé od května 2010.

Na jeden den se na dno tabulky propadly Teplice, díky remíze s Plzní se však opět posunuly mimo sestupové pozice. Dvojice případně sestupujících se tak nemění.