Začal Oktoberfest. Tuplák piva na něm vyjde až na 237 korun

  • 349
V bavorské metropoli Mnichově začal 179. ročník největších pivních slavností na světě, proslulý Oktoberfest. Organizátoři věří, že návštěvníci vypijí nejméně sedm milionů litrů zlatavého moku. A to i přesto, že pivo na festivalu podražilo a jeden litrový tuplák vyjde až na 9,50 eura, asi 237 korun.

V sobotu přesně v poledne primátor města Christian Ude dvěma přesně mířenými ranami dřevěnou palicí do pípy narazil první festivalový sud a první načepované pivo dal podle zvyku ochutnat bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi.

Po splnění těchto formalit se mohly roztočit pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a dát do pohybu ruská kola, horské dráhy, centrifugy a další desítky pouťových atrakcí v šestadvacetihektarovém zábavním parku poblíž centra Mnichova.

Do něj už od rána navzdory deštivému počasí proudily tisíce lidí. Velká část z nich na sebe navlékla tradiční bavorské kroje. Dirndly u dam a kožené kalhoty u pánů se už dávno staly téměř povinnou výbavou návštěvníků Oktoberfestu a s oblibou si je navlékají i cizinci, kterých každý rok na bavorský pivní svátek přijíždějí statisíce. Pravidelně jsou mezi nimi i čeští vyznavači "tekutého chleba".

Vstup na Oktoberfest je zdarma, nově ale platí zákaz přinášet si vlastní pití a skleněné lahve.

Historie

Počátek slavnosti se datuje do poloviny října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za městem slavnost s koňským dostihem. Louka nese od té doby na počest nevěsty jméno Tereziánská a pravidelně se na ní začala konat říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co organizátoři posunuli kvůli teplejšímu počasí její začátek na září.

Za oněch 200 let vynechali Mnichovští kvůli válkám, epidemiím cholery nebo ekonomické krizi ve 20. letech minulého století celkem 24 ročníků, nebo je nahradili skromnějším Herbstfestem (podzimní slavností).

Pořadatelé doufají, že do 7. října na slavnosti zavítá nejméně šest milionů lidí, mezi kterými je každoročně i mnoho cizinců, včetně Čechů. Loni si tuto akci nenechalo ujít 6,9 milionu návštěvníků, kteří vypili rekordních 7,5 milionu litrů silného bavorského piva.

Užít si proslulé pivní slavnosti není žádná láce. Ceny hotelů v Mnichově totiž běhm Oktoberfestu stoupají až o 850 procent, zjistil německý srovnávací portál Check24. V okruhu dvou kilometrů kolem zábavního parku s pivními stany a pouťovými atrakcemi je nejnižší cena za noc 250 eur (přes 6200 korun).

Například v luxusní hotelu Kempinski turisté před Oktoberfestem zaplatili běžně za noc 256 eur. Po zahájení svátku všech milovníků piva tam jedna noc vyjde na 2430 eur (přibližně 60 tisíc korun).

Oktoberfest však není jen pivo. Pro návštěvníky zábavního areálu na Tereziánské louce nedaleko centra Mnichova jsou přichystány desítky pouťových atrakcí a všemožná kulinářská lákadla. K oblíbeným suvenýrům patří populární perníková srdce. Letos je jejich zakoupením možné podpořit i čistotu ovzduší a k dostání má být také údajně největší perníkové srdce na světě.

,