Mitt Romney po příletu do West Palm Beach na Floridě, kam přiletěl získat další

Mitt Romney po příletu do West Palm Beach na Floridě, kam přiletěl získat další peníze pro svou prezidentskou kampaň (20. září 2012) | foto: Reuters

Romneyho zlý sen pokračuje: od jeho výroků se distancují i republikáni

  • 165
Kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney čelí rostoucí kritice republikánů. V posledních týdnech jeho prezidentská kampaň připomíná spíše noční můru a od jeho výroků o Obamových voličích se už distancovalo i několik konzervativců. Stále ale má šanci se do Bílého domu dostat, píše agentura Reuters.

Pro Romneyho musí být poslední týdny jako zlý sen. Jeho nedávné neuctivé výroky o voličích jeho politického soka a demokratického prezidenta Baracka Obamy jsou jen posledním z řady nešťastných kroků, které provázejí jeho boj o Bílý dům, napsal list The Financial Times.

Připomněl například fiasko s bizarním vystoupením Clinta Eastwooda, který se ho snažil podpořit na nominačním sjezdu republikánů. Americký herec tehdy mluvil k prázdné židli, jež měla představovat Baracka Obamu (více o vystoupení najdete zde). A na rozdíl od Obamy Romney stranického sjezdu nevyužil k posílení preferencí voličů.

Kritiku si vysloužil i za jeho reakci na zabití amerického konzula v Libyi, dle některých komentátorů zbytečně tvrdě kritizoval Bílý dům v souvislosti s protiamerickými nepokoji v muslimském světě. List Politico pak navíc popsal spory mezi poradci z Romneyho kampaně.

Pawlenty odchází

Z vedení kampaně Mitta Romneyho odstoupil jeden z jejích předsedů, bývalý guvernér státu Minnesota Tim Pawlenty. Pawlenty nyní povede lobbistickou organizaci velkých bank z Wall Street. Financial Services Roundtable ve Washingtonu hájí zájmy bank jako JP Morgan Chase a Wells Fargo. Bývalý minnesotský guvernér Pawlenty také jako Romney zpočátku usiloval o republikánskou nominaci, ale od kandidatury už loni odstoupil. Často se o něm v posledních týdnech hovořilo jako o možném kandidátovi na viceprezidenta, ale Romney si nakonec vybral kongresmana Paula Ryana.

Zdroj: ČTK

Teď se navíc objevily zprávy, že od jeho výroku o Obamových voličích se už distancují i někteří republikáni. Distancoval se od něj například senátor z Massachusetts Scott Brown, guvernérka Nového Mexika Susana Martinezová nebo kandidátka do senátu Linda McMahonová.

Romney mezi bohatými dárci, kteří přispívají na jeho kampaň, prohlásil, že nikdy nezíská hlasy 47 procent lidí, kteří neplatí daň z příjmu. Prý se mu nikdy nepodaří je přesvědčit, aby za sebe převzali odpovědnost. Stejně prý budou volit Obamu, a on si proto s nimi nemusí dělat hlavu.

Jeho výrok někdo tajně natočil na video, a to pak zveřejnil liberální investigativní list Mother Jones (více čtěte zde). Video vyvolalo okamžitě pozdvižení a spousta kritiků poukázala třeba na to, že mezi Američany neplatící daně patří penzisté, nezaměstnaní či lidé s nízkými příjmy, a mnoho z nich plánovalo volit právě Romneyho.

"Já tak ale svět nevidím. Jako někdo, kdo vyrostl v těžkých podmínkách, vím, že být na podpoře není něco, co by kdokoliv chtěl," reagoval senátor Scott Brown, když se ho jeho demokratický vyzyvatel do nadcházejících senátních voleb pokusil spojit s Romneyho výroky.

List The Times píše, že někteří republikáni se dokonce obávají, že kvůli Romneyho nemotornosti by mohli ztratit kontrolu nad oběma komorami Kongresu.

Romney vysvětluje své výroky o voličích prezidenta Obamy

18. září 2012

Do voleb zbývá sedm týdnů a Romneyho přešlapy samozřejmě nahrávají Baracku Obamovi. Šéf Bílého domu má ve většině celostátních průzkumů jen mírně navrch, ale zvyšuje si náskok v klíčových státech: například v Ohiu, Virginii a na Floridě. Ty patří mezi takzvané "swing states", tedy státy, které nejsou politicky vyhraněné a kde není jasné, ke komu se voliči přikloní. Právě ony de facto rozhodují prezidentské volby.

Musí se změnit a působit příjemněji, říkají analytici

Agentura Reuters nicméně píše, že boj o Bílý dům stále není rozhodnut a Romney má šanci stát se příštím prezidentem. Musí ale změnit směr předvolebního boje. A zatím neukázal, že je toho schopen. Obama zůstává hlavně kvůli vysoké nezaměstnanosti a špatné ekonomické situaci země stále zranitelný.

Na druhou stranu si ale většina Američanů myslí, že ho zajímají jejich problémy více než multimilionáře Romneyho, jemuž kritici vytýkají, že je příliš odtažen od starostí obyčejných lidí. Však také jedním z cílů nominačního sjezdu bylo ukázat Američanům lidštější stránku republikánského kandidáta.

Romney teď bude muset ukázat svoji mírnější a přívětivější stránku, míní analytici. "Otázka pro Romneyho je, zda může udělat, čeho až dosud nebyl schopen, a to je změnit svou image a učinit, aby působil na lidi příjemněji," míní například Andrew Kohut z institutu Pew Research Center.

Reuters podotkla, že se zřejmě o to už pokouší. Ve středu na Floridě zmírnil tón vůči Obamově zdravotní reformě i ohledně ilegální imigrace. "Má kampaň je o 100 procentech Ameriky. Vím, že nedostanu 100 procent hlasů, a má kampaň se bude soustředit na ty lidi, o kterých si myslíme, že je můžeme získat, aby ji podpořili. Ale kampaň je o pomoci lidem, kteří potřebují pomoc," snažil se napravit přešlap s videem.

Více napoví také první televizní debaty, z nichž první se bude konat 3. října v Denveru. Hlavním tématem bude ekonomika, což by měla být Romneyho silnější stránka. "Romney bude mít nejlepší příležitost vykreslit živý a přesvědčivý obrázek světlejší ekonomické budoucností," říká republikánský poradce Whit Ayres. List The Washington Post ale na druhou stranu upozorňuje na to, že debaty historicky nemají příliš často dopad na volební výsledek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video