Na vojenském antonovu, který havaroval na armádním letišti v Čáslavi, jsou

Na vojenském antonovu, který havaroval na armádním letišti v Čáslavi, jsou jasně patrné stopy ohně. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Chyba pilotů, ukázalo vyšetřování nehody ruského letounu v Čáslavi

  • 9
Za nehodu ruského pozorovacího letounu na čáslavském letišti mohli piloti. Podle závěrečné zprávy totiž nezvládli techniku pilotáže a nedodrželi postupy při přistání. Při nehodě se zranilo šest vojáků.

Nehodu z 23. května vyšetřovala inspekce ministerstva obrany. "Ze zprávy vyplývá, že příčinou letecké nehody bylo nezvládnutí techniky pilotáže a nedodržení nařízených parametrů při přistání. Tím došlo k vylomení přední podvozkové nohy letounu a následné nehodě," popsal závěry vyšetřování mluvčí resortu Jan Pejšek.

Vyšetřování vedli souběžně čeští a ruští experti. Zabývali se daty z takzvané černé skříňky, která zaznamenává údaje o letu a dění na palubě letadla. Závěry Rusové podle Pejška předali české straně.

Ruský letoun Antonov An-30 havaroval na čáslavském letišti, když se vracel z letu v rámci mise Otevřené nebe. Posádka ale rutinní manévr nezvládla a s letounem vyjela mimo dráhu. Při tom se mu zlomila noha předního podvozku.

Stroj se zastavil v poli asi 20 metrů za dráhou, kde se rozlomil a začal hořet. Na palubě v tu chvíli bylo devět českých a čtrnáct ruských vojáků. Většině z nich se podařilo zachránit, dva Rusové a jeden český voják však skončili v nemocnici s těžkými zraněními, další tři utrpěli lehká zranění (jak probíhala záchrana lidí z letadla čtěte zde).

Kvůli nehodě byly dočasně uzemněny stíhačky Gripen, které chrání české nebe a základnu mají právě v Čáslavi. Čekalo se totiž na prohlídku přistávací dráhy a její uklizení. Česká republika by se tak musela v případě napadení spolehnout na pomoc sousedních států (více čtěte zde).

23. května 2012


Nejlepší videa na Revue