VIDEO + AUDIO: Wabiho Ďáblovo stádo vbíhá do obchodů. S deštěm i kozou

  • 0
Očekávané album Wabiho Daňka je tu. Poslechněte si ukázky z desky, na níž hostují Radůza s Anetou Langerovou. Zároveň se podívejte na klip k písni Laredo. Vše v exkluzivní premiéře na iDNES.cz.

Ďáblovo stádo – tedy příležitostná skupina, jež se na vzniku albu podílela – natočilo třináct písní.

Najdete mezi nimi americkou klasiku přezpívanou Greenhorny, ale také domácí tvorbu bratří Ryvolů, Kapitána Kida i samotného Wabiho Daňka. "Snažili jsme se k písničkám přistupovat s pokorou i úctou, ale také s tím, že jsou stále současné. Pro nás je to vzdání holdu a přiblížení historického fenoménu i mladšímu publiku," uvedl za tvůrce iniciátor projektu bubeník David Landštof.

Natáčelo se letos v létě v Orlických horách ve srubu, který spoluproducent a mistr zvuku Michal Pekárek přetvořil ve studio. (Pekárek mimo jiné stojí za zvukem Ondříčkovy detektivky Ve stínu, kterou Česká filmová a televizní akademie vysílá do bojů o Oscara.)

"Celá deska je postavená na dvou mikrofonech, umístěných na 'správném' místě vyklizené hospody srubu Haida, potřebovali jsme zachytit všechno najednou, hned, rovnou, jako bychom to ryli rovnou do voskového válečku. To vyžadovalo velkou kázeň a pochopení od všech muzikantů. Jediná potíž byla v tom, že jsme museli vypnout kávovar, lednici a chlazení piva – to nás trochu mrzelo. A pak je v nahrávce občas slyšet zahřmění, déšť a kozy ze stáje.... Ale to ji určitě nesnižuje!" líčí Pekárek neobvyklý způsob práce.

"Ďáblovo stádo není jen album. Je to uskupení umělců různých odvětví, kteří sdílí podobnou estetiku a pojali fenomén trampingu po svém. Společnou nit desky tvoří baladické písně v průřezu skoro sta let tohoto fenoménu, které nejsou jen o táboráku či kovbojích, ale o příbězích všedního života, o našich strastech a démonech. Zabalené jsou nově v syrovém hávu a nahrávané v autentickém prostředí, dohromady, živě, jako se to dělalo například v šedesátých letech," dodává Landštof.

Ďáblovo stádo

Wabi Daněk, David Ladštof, Josef Štěpánek, Michal Pekárek a také Luboš Novotný (Druhá tráva), basista Jan Lstibůrek, další kytarista Michal Gregor a klávesistka Šárka Adámková, která společně s Petrou Lstibůrkovou Páchovou doplnila nahrávky vokály. Do Ďáblova stáda pak patří hlouček nehudebníků - fotograf Jiří Turek, výtvarnici Agáta T. Mayerová a Martin "Maťo" Mišík a režisér Jan Foukal.

Na jaře příštího roku by se Wabi s Ďáblovým stádem měli objevit i na pódiu.

"Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou," vybavuje si Daněk začátek spolupráce, "ale po pravdě řečeno to bylo jen proto, abych vypadal jako uvážlivý člověk!"

"Myšlenka se mi totiž od počátku docela líbila. David mi poskytl právo supervize, protože správně předpokládal, že písničku, která mě osobně neosloví, nemohu ani dobře zazpívat. Prostě mi poslal seznam a podklady k zhruba dvaceti písním s právem volného výběru," dodal k výběru setlistu, který vznikl po vytřídění zhruba dvousetpoložkového seznamu písní.

Z repertoáru Hoboes bratří Ryvolů jsou na albu Samota, Mrtvej vlak a Hejno vran. Posledně jmenované se ujala Radůza. "Hejno vran jsem si vybrala proto, že to byla jedna z nejoblíbenějších Zuzky Navarové. Songy Wabiho Daňka jsem hrávala později na písničkářských srazech na Karlově mostě. Osobní setkání s jejich autorem pro mě bylo nesmírně příjemnou událostí. Wabi je okouzlující společník a moc fajn člověk. To, že jsem si s ním mohla i zazpívat Laredo jako duet, pro mne byla velká pocta," řekla.

Deska oficiálně vychází v pondělí 24. září, doporučená cena je 329 korun.