Policistky Fiona Boneová (vlevo) a Nicola Hughesová byly zabity při útoku v

Policistky Fiona Boneová (vlevo) a Nicola Hughesová byly zabity při útoku v Hattersley nedaleko Manchesteru. (19. září 2012) | foto: Reuters

Vrah vylákal a zabil policistky. Proč nenosí zbraně? ptají se Britové

  • 116
Británií otřásla vražda dvou neozbrojených policistek. Jeden z nejhledanějších mužů v zemi je vylákal do domu v Manchesteru, kde je pak zastřelil. Případ znovu oživuje debatu, zda by britští policisté neměli ve službě přeci jenom automaticky nosit zbraně. To ale odmítají paradoxně hlavně samotní muži a ženy zákona.

Pět týdnů pátrali britští policisté po muži jménem Dale Cregan podezřelém z vraždy. Nabízeli dokonce odměnu 50 tisíc liber za informace vedoucí k jeho dopadení. Cregan si policii nakonec zřejmě našel sám. A to tak, že při tom v Manchesteru zemřely dvě neozbrojené policistky.

Podle všeho to od začátku byla past. V úterý Cregan nebo jeho komplic zavolal na tísňovou linku a nahlásil v jednom z domů severoanglického města vloupání. To ale byla jen záminka. Když pak na místo přijely dvaatřicetiletá Fiona Boneová a její třiadvacetiletá kolegyně Nicola Hughesová, měly před sebou už jenom poslední okamžiky života.

Proč nemají bobíci zbraně

Vyzbrojení řadových policistů by dle jeho odpůrcu popřelo samotný princip britské policie - tím je fakt, že policie primárně vykonává službu veřejnosti, nikoliv státu, jako je tomu v jiných zemích, píše televize BBC na svém webu.
To pramení z historie, respektive z 19. století, kdy se tradiční britská policie formovala. "Když Robert Peel budoval metropolitní policii, panoval (ve společnosti) obrovský strach z armády - masy lidí se bály, že nové složky budou represivní," přiblížil profesor z Univerzity ve Wolverhamptonu Peter Waddington. I proto si britská policie zvolila jako svou barvu modrou, raději než červenou, která je obvykle spojována s armádou.
Přesto všechny policejní složky mají své specializované ozbrojené jednotky a letiště, ambasády a další citlivá místa střeží po 11. září 2001 ozbrojení policisté.

Zdroj: BBC

Cregan do nich podle policie vystřílel řadu nábojů a hodil na ně i granát. Obě ženy krátce poté zemřely, popsal list The Times na svém webu. Hledaný devětadvacetiletý Cregan se pak vypravil na policejní stanici, kde se vzdal.

Proč vraždil, ví zatím asi jen on sám. "Rozhodně to vypadá, že to udělal záměrně jako naprosto chladnokrevnou vraždu," uvedl šéf manchesterské policie Peter Fahy.

Policie Cregana zadržela na základě podezření z vraždy obou policistek a také kvůli dřívějšímu zabití dalších dvou mužů. Přiznává, že dříve proti němu neměla dostatek důkazů a tak ho musela propustit. Když ho později začala opět hledat, Cregan se jí ztratil.

Nejhorší útok na policii od roku 1966

Vražda policistek je vůbec nejhorším útokem na ženy a muže zákona v Anglii od roku 1966, kdy byli v Londýně zastřeleni hned tři policisté. Je to také poprvé, kdy zemřely ve Spojeném království během jediného incidentu dvě policistky.

Britové jsou z toho v šoku. A znovu se ptají, zda by řadoví britští policisté přeci jenom neměli být během služby ozbrojeni. Naprostá většina z asi 150 tisíc policistů (s výjimkou Severního Irska) obvykle u sebe pistoli nemá, zbraň v současné době nosí asi jen necelých sedm tisíc policistů. Různé policejní složky mají ale ozbrojené jednotky a někteří policisté u sebe nosí paralyzéry.

A byť je Spojené království svými neozbrojenými "bobíky" pověstné po celém světě, smrtelná zranění mužů a žen zákona tam nejsou zase až tak častá. Agentura AP odhaduje, že za posledních deset let bylo během služby zastřeleno pět policistů.

Zbraně odmítají hlavně samotní policisté

To nicméně nic nemění na faktu, že někteří Britové chtějí ochránce zákona ozbrojit a nyní jsou opět hlasitě slyšet. "Nechápu to, když ve všech ostatních zemích jsou policisté vyzbrojeni (...) Je to směšné," burcuje například filmový režisér Michael Winner, který založil Police Memorial Trust.

"Kolik policistů musí zemřít, než si bezpečnostní složky uvědomí, že je 21. století a nemůžete bojovat proti zločinu se zastaralým kusem plastu a trochou spreje," dodává někdejší policista z hrabství Staffordshire Darren Rathband, který nyní slouží v Austrálii.

Nicméně nosit zbraň odmítají paradoxně hlavně sami britští policisté. Průzkum policejní federace v roce 2006 ukázal, že z více než 47 tisíc dotázaných mužů a žen zákona jich 80 procent nechce být během rutinních zásahů vyzbrojeno. A to skoro polovina uvedla, že svůj život v předešlých třech letech riskovala.

Stejně to vnímá i už zmíněný šéf manchesterské policie, podle něhož je britská policie na svůj neozbrojený boj proti zločinu pyšná a trvá na něm. "Ze zkušeností v Americe a dalších zemích víme, že mít ozbrojené policisty bohužel neznamená, že nebudou zabíjeni," prohlásil.

Agentura AP k tomu podotkla, že ve srovnání s několika zastřelenými britskými policisty v posledních deseti letech přišlo během zhruba stejného období ve Spojených státech o život 544 členů bezpečnostního sboru. Samozřejmě do určité míry hraje roli také velikost USA v porovnání se Spojeným královstvím.

Samotní Britové na to ale nahlížejí trochu jinak. Průzkum společnosti ICM v roce 2004 ukázal, že 47 procent lidí by podpořilo vyzbrojení policie. Proti nim bylo 48 procent obyvatel království, kteří byli proti vyzbrojení. V roce 2007 think-tank Policy Exchange zjistil, že 72 procent z asi dvou tisíc dotázaných by chtělo vidět více ozbrojených patrol.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video