Nechcete mít „železnou pusu“? Pořiďte si neviditelná rovnátka

  • 21
Plní stejnou funkci jako klasická rovnátka, narovnají chrup za zhruba stejnou dobu, ale nejsou vidět. Však se jim taky říká neviditelná rovnátka. Obejdou se bez drátků či zámečků, místo toho využívají měkký plast.

Vypadají jako plastové fólie na zuby a mluví se o nich jako o revoluční technologii. Neviditelná rovnátka byla vynalezena před deseti lety ve Spojených státech a dodnes narovnala zuby asi dvěma milionům lidí po celém světě. V Česku ale tuto technologii lidé příliš neznají.

"Obrovskou výhodou oproti konvenčním rovnátkům je vysoký komfort pacienta při nošení. Nosiče si můžete kdykoliv vyndat, takže bez omezení sportujete, účastníte se společenských událostí a rovněž můžete jíst cokoliv se vám zlíbí," řekl iDNES.cz doktor Giuseppe Marra z kliniky Dental Office H33.

"Neméně důležité je také snadné čištění zubů, které je s klasickými rovnátky značně komplikované a pacient s ním stráví v celkovém součtu až hodinu denně," dodal Marra.

Vyšší cena, lepší hygiena

Na druhou stranu je tu jedna nevýhoda, která pro mnohé lidi může být nepřekonatelná. Neviditelná rovnátka vyjdou kvůli unikátní technologii na 100 až 120 tisíc korun.

Původně byla neviditelná rovnátka zamýšlena jen pro menší zubní nedokonalosti u dospělých osob, ale nyní se mohou použít na celý chrup už od zhruba třinácti let.

"Aplikace rovnátek, tedy spíše vysvětlení pacientovi, jak s rovnátky zacházet a jak se o ně starat, trvá přibližně 30 minut. Kontroly jsou nutné většinou jedenkrát za 6 až 12 týdnů," poznamenal lékař Giuseppe Marra.

Rovnátka se nijak neaplikují. Pacientovi se na míru vyrobí nosiče, které mu předá lékař a vysvětlí, jak často jednotlivé nosiče měnit, jak je nasadit a jak vyndat.

Počet nosičů je individuální. Při lehké kosmetické vadě to může být třeba 14 nosičů, při komplikovanější i 40. Jednotlivé nosiče se zpravidla střídají po deseti až čtrnácti dnech.

"Samotné nasazení rovnátek trvá několik vteřin. Jakmile se pacient s nosiči sžije, trvá mu rovněž už jenom pár okamžiků si nosič vyndat, vyměnit nebo nasadit zpět," dodal Marra.