Etikety lahví, které policisté našli u lidí, kteří se otrávili metylalkoholem. Policie sama neví, zda byl uvnitř právě nebezpečný alkohol. Mají to prokázat až testy. Výrobci varují, aby se lidé pečlivě dívali na etikety, zda nekupují padělky. | foto: Policie ČR / iDNES.cz

BILANCE: Co v boji s metanolem, který zabijí lidi, dělají úřady

  • 745
Otrava metylalkoholem si v České republice vyžádala už osm lidských životů, více, než kolik zemřelo lidí při povodních v roce 2010 na Liberecku. Dělají v boji s otravou něco úřady? A co? Portál iDNES.cz připravil přehled, co se děje na jaké "frontě".
Premiér Petr Nečas
Chce souhrnné zprávy, možná i krizový štáb

Premiér Petr Nečas považuje vývoj situace za velmi vážný. "Na středečním jednání vlády budu požadovat souhrnnou informaci od ministrů zdravotnictví, vnitra a zemědělství o opatřeních, která byla přijata k zamezení nebezpečí vzniku dalších tragických událostí," sdělil předseda vlády iDNES.cz.

Smrtící metanol

Úřady musí podle něj udělat vše pro to, aby se předešlo dalším poškozením zdraví občanů. A to i za využití sdělovacích prostředků a obcí při informování lidí o nebezpečí konzumace alkoholu neznámého původu.

"Je nezbytně nutné zesílit nasazení všech kontrolních a represivních orgánů, které jsou k dispozici, aby byli co nejdříve odhaleni viníci této mimořádné situace. Pokud bude třeba, vznikne krátkodobě krizový štáb, který bude koordinovat postup všech zainteresovaných složek státu," sdělil Nečas.

Policie a celní správa
Kontroly a zabavené lahve bez kolků

Policisté případy otrav řeší zatím na okresní úrovni. Podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové prezidium zatím neuvažuje o rozšíření vyšetřování na vyšší úroveň. "Situaci monitorujeme a analyzujeme. Zatím neuvažujeme o žádné speciální pracovní skupině," řekla iDNES.cz Zatloukalová.

V následujících dnech policistům pomohou v terénu mobilní laboratoře. Pět dodávkových vozů jim půjčí hasiči. Na jejich použití se domluvil ministr vnitra Jan Kubice, policejní prezident Martin Červíček s ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou. "Tyto laboratoře mohou provést rychlou orientační analýzu vzorků," řekla iDNES.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. "Přímo v terénu tak lze zjistit obsah metylalkoholu v alkoholu," doplnil mluvčí vnitra Vladimír Řepka. Laboratoře vyrazí do terénu v následujících dnech.

Policie především zjišťuje, zda nebezpečný destilát pochází z jednoho či více zdrojů. Spolupracuje s ministerstvy a snaží se vypátrat původ metylalkoholu, který se dostal do prodeje, v součinnosti s potravinářskou inspekcí a celní správou.

On-line reportáž

Dění sledujeme minutu po minutě

Ta v terénu kontroluje původ alkoholu v restauracích. V pondělí našla v jednom z olomouckých podniků, kde se rozlévá alkohol, 113 lahví neoznačené lihoviny bez kolků. Celníci zboží zajistili, odebrali vzorky a zaslali k analýze do laboratoře.

Podezřelé jsou šestilitrové kanystry vodky a tuzemáku s etiketou Likérky Drak. Policie je zabavila v Příbrami i v Havířově. Likérka se brání, že někdo její obaly zneužil. Další kontroly policisté provedli v Olomouci, v Brodku u Přerova i Oseku nad Bečvou, odkud otrávení pocházeli nebo tam popíjeli.

Obyvatele zasažených míst varují před pitím rozlévaného alkoholu s nejasným původem i strážníci městské policie s megafony i prostřednictvím starostů též pomocí obecních informačních SMS.

Inspekce
Všichni inspektoři jsou v terénu, přes 400 kontrol

Státní zemědělská a potravinářská inspekce poslala do terénu všech svých 215 inspektorů, působí v celé republice. Zaměřují se zejména na stánky a menší obchody. Hygienici by měli od úterý kontrolovat původ alkoholu v restauracích.

Do pondělí provedla inspekce přes 400 kontrol, výsledky by měla mít během středy. Jen v pátek provedli inspektoři v nejhůře zasaženém Moravskoslezském kraji 47 kontrol. Kontrola se mimo jiné zaměřila i na Likérku Drak z Kroměřížska.

Inspektory zajímá hlavně kontrola dokumentace původu alkoholu, při jakémkoliv podezření inspektoři odebírají vzorky. Kontrolují zejména tržnice, stánky a menší prodejny, vyloučeny však nejsou ani kontroly velkých prodejen. Restaurace, tedy obecně provozovny veřejného stravování, patří do kompetence hygieniků.

"Kontroly plánujeme na celý týden," uvedla vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání Krajské hygienické stanice v Olomouci Jitka Švecová.

Inspektoři varovali všechny konzumenty alkoholu, aby se vyvarovali nákupu a popíjení jakéhokoliv podezřelého destilátu, nejen rozlévaného.

Hygiena
Do kontrol se zapojilo 200 lidí

Hygienické stanice od úterý zvýšily počty kontrolovaných jídelen a restaurací. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se do mimořádné akce zapojilo 200 pracovníků. Jen za dnešní dopoledne prošli 23 zařízení. V Praze a Středočeském kraji odhalili alkohol, u kterého nebylo možné doložit původ. V Praze policii předali nález několika barelů lihu, ve větších nádobách byl i alkohol ve Středočeském kraji. "V Plzeňském kraji jde o jeden, zatím neuzavřený případ, kdy majitel zatím nepředložil doklady o původu alkoholu," řekl iDNES.cz Sršeň.

Už od čtvrtka mají pohotovost hygienici v Moravskoslezském kraji, kde byli první mrtví po požití metylalkoholu. V tomto kraji dosud hygienici zkontrolovali 43 zařízení, kde se rozlévá tvrdý alkohol. Tam se zatím nelegální alkohol objevil v Havířově a jedné z heren na Novojičínsku.

V tuto chvíli už jsou v kontaktu krajská hygiena v Ostravě a polští hygienici. Právě v této zemi se také vyskytly případy úmrtí po požití metylalkoholu.

Zdravotnictví
Návod na první pomoc a zřízená horká linka

Ministerstvo varovalo před pitím lihovin bez jasného a zaručeného původu. Lidé by si měli dát pozor zejména na neoznačené či neoriginálně uzavřené skleněné lahve, PET lahve, demižony a kanystry bez přelepení uzávěru kolkem a bez řádných údajů o původu a složení výrobku.

Od úterka je úřad také v kontaktu s polským ministerstvem zdravotnictví. Oba úřady si ve středu předají konkrétní poznatky k případů úmrtí a otravy metylalkoholem.

Ministerstvo uvedlo, že metylalkohol nelze poznat podle chuti, působí totiž nejprve stejně jako alkohol. Až později se dostaví bolest hlavy a zvracení, široké zornice nereagují na světlo. Otravu prozradí i typické poruchy zraku; rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později lidé upadají do bezvědomí. V případě podezření na otravu lze vypít jednu až dvě deci kvalitního 40% destilátu. Pak je nutné kontaktovat záchranku.

Jakékoliv dotazy související s metylalkoholem zodpovídá zřízená "horká linka" 224 919 293 nebo 224 915 402, lékař Sergey Zakharov. Lze ho také kontaktovat e-mailem (tis@vfn.cz, Sergey.Zakharov@vfn.cz).

Krizové štáby
První zasedl ve Zlíně, bude i na jihu Moravy

Kvůli šířící se otravě zasedl už první krizový štáb, svolali ho na zlínské radnici. "Provozovatelé restaurací a prodejních míst by měli prodej zrušit, a to i ve vlastním zájmu," vzkázal primátor města Miroslav Adámek.

Krizový štáb bude jednat i v Jihomoravském kraji, hejtman Michal Hašek ho svolal na středu ráno. "Chci projednat a využít všechny zákonné možnosti, které jako představitelé krajské samosprávy máme, abychom zabránili dalšímu zhoršování již tak špatné situace," řekl Hašek.

Sousední země
Kontroly na Slovensku, mrtví v Polsku

Prodejce začaly kontrolovat i úřady v sousedním Slovensku, uvedla agentura ČTK. Potravinoví inspektoři se zaměří především na prodejní stánky, obchody, benzinové pumpy a místa, kde se prodává rozlévaný alkohol. "V případě podezření můžeme nařídit zákaz prodeje a vzorky se podrobí analýze," řekl Jaroslav Remža z veterinární a potravinové správy.

Slovenští inspektoři zahájili kontroly poté, co o případech otravy metanolem obdrželi informace od české strany přes systém rychlého varování.

Celní správa uvedla, že v distribuční síti na Slovensku nezaznamenala zvýšený počet balení alkoholu neznámého původu. V opačném případě by to bylo důvodem k nařízení zvláštních kontrol.

Objevila se také zpráva o dvou mrtvých v Polsku. Koncem srpna zemřel v Kielcích sedmapadesátiletý muž, jeho žena oslepla. K úmrtí další oběti, pětapadesátileté ženy, došlo v Kielcích počátkem září. Tedy o několik dní dříve, než se první případy objevily v České republice.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video