Štípačky dřeva jsou řešením pro ty, kdo nezvládají námahu se sekerou

  • 57
Ne každý je založený tak, že pojímá štípání dřeva na zimu jako sport a vítanou fitness aktivitu. Pro ty, kdo berou topení dřevem jako nepříjemnou povinnost vzhledem ke zvyšujícím se cenám paliv, je štípačka dřeva zrychlením a zjednodušením práce.

Někdy se jim říká i štípače, je ale jedno jakou terminologii zvolíte. Podstatné je, že je při nákupu třeba zvolit mezi dvěma základními typy: horizontálním, či vertikálním.

Jisté je, že obliba štípačů stále roste a potvrzuje to i Michaela Gregorová z největšího internetového obchodního domu Mall.cz. "Meziročně je nárůst prodeje kolem 20 procent. Nejvíce je zájem na jaře a potom před podzimem, kdy lidé evidentně na poslední chvíli řeší topení na zimu," popisuje.

Naopak prodejce zahradní techniky Mountfield hlásí největší prodeje štípaček nyní před nástupem podzimu, kdy se zpracovává dřevo na topení. "Nejvíce se nyní prodávají vertikální štípačky, zde máme téměř 50% nárůst prodejů oproti loňským prodejům," říká František Turek ze společnosti Mountfield, která prodává německé štípačky značky Powersplit..

Horizontální pro občasné zatopení

Horizontální štípačky jsou vhodné na občasné štípání dřeva do krbových kamen nebo na zatopení na chalupě či chatě. Většinou do nich lze vložit kulatinu do průměru 25 centimetrů a délky kolem půl metru. Tlak se pohybuje kolem čtyř nebo pěti tun.

Horizontální štípačky koupíte buď v nízké verzi, kde se musíte ohnout, anebo se stojanem, čímž ale nedosáhnete takové stability.

"Záleží na každém, co potřebuje. Na občasné štípání menšího množství dřeva jsou úplně dostačují, ale jakmile už potřebujete dřevo na častější topení, volba by měla být jednoznačná a to vertikální štípačka," radí Turek.

Horizontální štípačky mívají napájení 230 voltů, takže se také hodí tam, kde se nemyslelo na třífázové rozvody. Většina horizontálních štípaček se prodává s kolečky, ale nízká konstrukce vás odsoudí k práci vsedě hluboce skloněné k zemi. Anebo ji musíte postavit na podložku, případně dokoupit stojan, který ale snižuje stabilitu.

Na rozdíl od vertikálních štípaček také neumožňují použít čtyřramenný klín, takže štípáte napůl a pak zase napůl. To zdržuje v práci. Ceny se pohybují kolem pěti tisíc korun.

Stejně jako u ostatních strojů tohoto druhu platí, že nemá cenu kupovat tu nejlehčí štípačku na trhu. Váha je jedním ze znaků robustnosti konstrukce a výrobci řeší kompromis: ovladatelnost a hmotnost versus síla plechů a profilů. O důležitosti pevné konstrukce svědčí i to, že se tu překonávají tlaky až pět tun, u větších vertikálních klidně i dvojnásobek.

S vertikálními vestoje, rychleji a bezpečněji

Proto jsou vertikální štípačky podstatně těžší, podle výkonu až 150 kilogramů. Zato do nich můžete nasadit špalky až 130 cm dlouhé o průměru až 40 cm. Každý z výrobců mívá řady odstupňované různě. Například šestitunové štípačky Powesplit  váží metrák a mají jednofázové napájení, vyšší osmitunová a nejsilnější desetitunová potřebují třífázové napájení 400 V.

Aretace horní polohy štípacího klínu

Křížový klín urychluje práci.

Štípací deska se uvolňuje povytažením pojistky.

Při výběru hleďte na drobné vychytávky. Například je velmi praktické, abyste mohli jednoduše bez montáže měnit pozici štípacího stolu, nutnost používání nářadí zdržuje při práci.

Důležité také je, abyste (pokud máte špalky zhruba stejně dlouhé) měli možnost nastavit si výšku štípacího klínu. Pokud stroj takové zařízení nemá, vrátí se po rozštípnutí špalku klín do nejvyšší polohy. Pak ztrácíte čas, než při práci na dalším kusu opět klesne k horní hraně dřeva. S tím souvisí i rychlost posuvu štípací hlavy. Čím rychleji se vrací do horní polohy, tím rychlejší práce.

Oproti horizontální štípačce se se strojem pracuje o poznání bezpečněji. Když si projdete diskuse na internetu, potkáte se se zkušeností, že v některých případech se může u horizontální štípačky dřevo doslova "rozprsknout". To u vertikální nehrozí. Při obouručním držení totiž špalek svíráte mezi čelistmi.

Spínač je schovaný pod víkem vezpečnostního vypínače.

Dlouhá kulatina by se podle návodu k použití měla štípat na poloviny.

Pro některé mohou mít vertikální štípačky jedinou nevýhodu: jsou proti horizontálním dražší, záleží však, na jak častou práci štípačku její majitel potřebuje a jaké objemy dřeva s ní bude štípat.

Nejsou ale výjimečné případy, kdy se několik sousedů v ulici domluví a koupí si stroj dohromady. Je to pořád lepší než ušetřit a pak zjistit, že si levná štípačka neporadí s velkými průměry, má potíže u sukovitého dřeva nebo vám přivezou příliš dlouhou kulatinu.

Podívejte se na video, které s lehkou nadsázkou srovnává práci se sekerou a štípačem dřeva.