Odvolaný policejní prezident Petr Lessy | foto: Yan Renelt, MF DNES

Vůbec jsem ten den nebyl v Praze, rozporuje Lessy obvinění

  • 877
Bývalý policejní prezident Petr Lessy má v ruce trumf, který podle něj může nabourat jeho obvinění ze zneužití pravomoci a pomluvy, a tím i odvolání z čela policie. Ve stížnosti proti zahájení trestního stíhání totiž dokládá, že v den, kdy měl podle obvinění v Praze spáchat trestný čin, byl na druhé straně republiky.

I když se samozřejmě může jednat jen o obyčejnou chybu v datu, Lessy věří, že to zvrátí celý proces proti němu. "Jde o flagrantní porušení mého procesního postavení a práva na spravedlivý proces. Byl jsem veřejně kriminalizován, a přitom si inspekce mohla mým výslechem předem snadno ověřit, že ke skutku nemohlo dojít," tvrdí bývalý policejní prezident.

Inspekce Lessymu vyčítá, že přesně před rokem, 6. září 2011 dopoledne, předal ve své kanceláři v budově policejního prezidia v Praze své tehdejší mluvčí Pavle Kopecké pět listů dokumentů z trestního spisu, které Kopecká následně předala deníku Právo.

Kubice musí pryč, říkají opět ČSSD i Věci veřejné

Opoziční sociální demokraté i Věci veřejné považují nové informace, s nimiž přišel odvolaný policejní prezident Petr Lessy, za natolik závažné, že by měl rezignovat ministr vnitra Jan Kubice. "Měl by mít už sbaleno a na odchodu z ministerstva," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Kritizoval i selhání Generální inspekce bezpečnostních sborů, která Lessyho obvinila kvůli činu, který ani nemohl spáchat, protože měl ten den dovolenou, kterou mu podepsal právě Kubice, a ani nebyl v Praze.

K okamžité rezignaci Kubiceho vyzval i předseda VV Radek John. Připomněl dřívější slova ministra vnitra, že v případě pochybností o odvolání policejního prezidenta podá okamžitě demisi. "Potvrzuje se, že šlo o účelovou kriminalizaci a profesní likvidaci člověka, který policii dovedl k vyšetřování závažných kauz v nejvyšších patrech politiky," řekl John. Odejít podle něj musí i šéf GIBS Ivan Bílek.

Listiny se týkaly údajných kontaktů policejních funkcionářů ze Zlínského kraje na takzvaný Toflův gang. Lessy následně poskytl novinářům rozhovor, v němž obvinil špičky zlínské policie Jaroslava Vaňka a Bedřicha Koutného z toho, že byli propojeni s organizovaným zločinem. Vaňkovy "nepravosti" podle něj kryl bývalý šéf brněnské inspekce Rudolf Setvák, dnes jeden z obviněných členů Toflova gangu.

Lessy ale ve stížnosti proti obvinění tvrdí, že šestého září nemohl Kopecké v Praze vůbec nic předat, protože se nacházel na severu Moravy. "Klient měl 5. 9. pracovní oběd s nejvyšším státním zástupcem, když dostal zprávu, že jeho syn Viktor měl vážnou dopravní nehodu na motocyklu. Syn byl poté převezen do Fakultní nemocnice Ostrava. Petr Lessy ihned z oběda odjel za synem do nemocnice," tvrdí advokát Lessyho Tomáš Sokol.

Staral jsem se o syna, napadá Lessy obvinění

Tehdejší policejní prezident se podle něj na severní Moravě zdržel i v dalších dnech, tedy i 6. 9., kdy podle obvinění Kopecké v Praze předal zmíněné materiály. "Od 9:00 ráno zajišťoval odvoz poškozeného motocyklu, následně byl přítomen v nemocnici, kde ve 13:00 vyzvedl syna a odvezl jej domů," uvádí Sokol. A předkládá inspekci mnoho svědků, kteří to mohou dosvědčit.

Lessy si stěžuje i na to, že nedostal možnost se ke svému obvinění předem vyjádřit. Mohl by tak už dopředu rozporovat datum, kdy měl předat své mluvčí informace ze spisu. A nemusel skončit v čele policie. "Stíhání bylo zahájeno nejen bezdůvodně, a tedy protiprávně, ale i zcela nezodpovědně. Bylo totiž patrno, že stíhání bude zřetelně stát na slovu proti slovu. Hrubou chybou bylo, že si inspekce neposlechla klientovo slovo," tvrdí advokát Sokol.

Lessy rovněž namítá, že obvinění stojí na svědectví jeho bývalé mluvčí Kopecké, s níž se nerozešel v dobrém. To podle něj snižuje její věrohodnost. Lessy popírá, že by ji pověřil předáním materiálů novinářům.

Ministr Kubice k odvolání policejního prezidenta

29. srpna 2012

,

Video