Letošní 42. ročník Barum Czech Rally Zlín byl předčasně ukončený nehodou s tragickými následky.

Letošní 42. ročník Barum Czech Rally Zlín byl předčasně ukončený nehodou s tragickými následky. | foto: Luděk Ovesný

Jedna nehoda neznamená konec závodu, věří pořadatelé Barum rally

  • 23
Nedělní tragická nehoda na zlínské Barum rally zřejmě vyvolá ještě větší bezpečnostní opatření, o čemž mluví také největší partneři rally. Závodní vůz byl podle prvních informací v pořádku, ve hře tak je chyba jezdce či pořadatelů.

Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera, který v neděli na Barum rally havaroval a usmrtil 54letého muže a lehce zranil dalšího diváka, byl nejspíš v pořádku. Policie sice jako příčinu neštěstí definitivně technickou závadu nevyloučila, ale nepovažuje ji za reálnou.

Rallye bez diváků? To nejde

Událost, která se stala v divácké zóně nedělní rychlostní zkoušky Halenkovice - Žlutava, je sice obrovská tragédie, na budoucnost závodu ale s největší pravděpodobností vliv mít nebude.

"Jedna nehoda, byť tragická, snad nebude znamenat konec celé éry," doufá ředitel Barum Czech Rally Zlín Miloslav Regner.

Šéf erzety: Mohl to strhnout do pole

Barum rally pomáhá organizovat patnáct let a letos zajišťoval rychlostní zkoušku s nešťastným číslem 13, na které zemřel divák.

"Na dvacetikilometrové erzetě by mělo stačit deset míst pro diváky a na zbytek trati nikoho nepouštět," tvrdí Lubor Sláčik, vedoucí rychlostní zkoušky Halenkovice - Žlutava.

Lidé stáli na místě, které nemělo být nebezpečné. Co se pokazilo?
Samozřejmě nevím, co se stalo, jestli neměl jezdec nějakou závadu na voze. Musíme počkat na vyšetřování policie.

Jako pořadatelé jste nijak nechybovali?
Ne. Nebylo to nebezpečné místo. Diváci byli na kopci, na vnitřní straně zatáčky, daleko od trati a ještě k tomu za stromy. Naopak na druhé straně je obrovské pole, kde nestál nikdo a kam mohl jezdec auto strhnout v případě nebezpečí.

Je možné, že se bude v budoucnu omezovat rychlost závodních aut?
To neomezíme. Auta jsou stále dokonalejší a rychlejší. Pravdou ale je, že zkušenější a starší jezdci, jako třeba Kresta nebo Kopecký, začínali na slabých autech. Dnes dostane silné auto do ruky klidně dvacetiletý kluk.

Jak dlouho po nehodě jste se dostal na místo?
Za pár minut zároveň se sanitkou. Bylo to jen sedm kilometrů od startu. Bouráky jsou při závodech normální, auta se kutálí přes střechu, ale takovou tragédii jsem ještě nezažil. Když se umírá, je to zlé.

Ptám se proto, že mě zajímá, jak diváci na místě reagovali a jestli třeba nebyli opilí.
Pořád byli za páskou, nikdo nepropadal hysterii a že bych tam viděl někoho vysloveně opilého, to nemohu říct. Alkohol v tom roli nehrál. Ale vadilo mně, že si to lidé fotili a natáčeli na všechno, co měli po ruce. To je nesportovní a nedělá se to. Normální nehodu pochopím, ale toto ne.

Totéž říkají ti, kteří barumku organizují nebo na ni dávají peníze. A v nejrůznějších variacích skloňují pojem bezpečnost.

"Předpokládáme, že se pořadatelé budou zabývat otázkou, jak ještě více zvýšit bezpečnost," uvedla mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková.

"Barum rally má pověst bezpečného závodu a věřím, že ji udrží. Otázka ale je, jaká vlastně bude budoucnost samotné rallye," uvažuje náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

"Na to ale musí odpovědět odborníci. Třeba jestli se jednou bude rallye jezdit bez diváků," naznačil Běták řešení, které ale těžko bude reálné.

Barumka je obrovský fenomén, letos ji přímo u tratí sledovalo kolem 250 tisíc lidí a přímé přenosy vysílal i Eurosport.

Samotný Zlín má navíc jen dvě velké akce, které mu dělají dobré jméno i v zahraničí a plní kasy místních podnikatelů: dětský filmový festival a Barum rally.

"Pro Zlín je to nesporně reklama a statisíce lidí, které závod přivede do města a kteří tady utrácejí. Navíc každé auto nese znak města," vypočítává Běták.

Radnice letos poslala pořadatelům 1,2 milionu korun a příspěvek chce navýšit až na dva miliony.

"Pokud si ta soutěž udrží svůj kredit, má pro nás smysl ji podporovat," dodal Běták.

Podobně se před začátkem závodu vyjádřil šéf generálního sponzora, firmy Barum. "Spolupráce s Barum rally je pozitivní a velmi si na ní zakládáme," řekl Libor Láznička, který včera nebyl k zastižení.

Policie: Řidič závodil, nelze mu nic vyčítat

Barumka navíc už dlouhá léta platí za mimořádně bezpečný podnik. Letošní nehoda na trati mezi Halenkovicemi a Žlutavou se stala na místě, kde to pořadatelé nepovažovali za možné.

"Po téhle zkušenosti už nemůžeme říct o žádném místě, že je stoprocentně bezpečné," reagoval brzy po nehodě mluvčí Federace automobilového sportu Josef Pátl.

Podle policistů pořadatelé zřejmě nechybovali. "Řidiči nelze nic vyčítat, jel rallye. Také vymezená zóna se jevila jako velmi bezpečná," podotkl policejní mluvčí Petr Jaroš. Vzhledem k tomu, že se havárie stala na uzavřené závodní trati, policie ji jako dopravní nehodu nevyšetřuje.

Ředitel závodu už včera případ nekomentoval a mlčet bude, dokud neskončí vyšetřování. "Moje vyjádření by mohli považovat za ovlivňování," omlouval se Regner.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž