Českobudějovičtí Tomáš Řepka (vpravo) a Petr Javorek (vlevo) se snaží ubránit

Českobudějovičtí Tomáš Řepka (vpravo) a Petr Javorek (vlevo) se snaží ubránit průnik Brna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno - Budějovice 3:1, Jihočeši přišli o vedení a padli popáté v řadě

• 53
Třemi góly ve druhém poločase otočili fotbalisté Brna zápas s Českými Budějovicemi. Po první půli prohrávali 0:1, nakonec se však radovali z výhry 3:1, čímž napravili debakly z předchozích dvou kol. To Jihočeši prohráli už popáté za sebou.

Budějovice se tak propadly z předposledního místa na úplné dno, naopak Brno se zabydlelo v horní polovině tabulky.

Do vedení šli sice ve 14. minutě hosté po trefě Sandra, jenže Zbrojovka dokázala po přestávce otočit skóre během sedmnácti minut díky dvěma gólům Švancary. Na závěrečných 3:1 upravil výsledek náhradník Glaser.

"Nechápu, proč se nám nedaří. Máme v mužstvu spoustu zkušených hráčů, kteří by měli v klíčových momentech ten tým podržet. Bohužel se tak neděje," uvedl budějovický kouč František Cipro.

O rezignaci zatím nepřemýšlí: "To jsou takové novinářské otázky. Loni jsme touto dobou měli jeden bod a skončili jsme desátí, takže z toho obavy nemám."

Utkání Brno versus České Budějovice ve videoreportáži

Oba týmy toužily napravit poslední nezdary. Jihočeši naposledy bodovali v prvním kole, Brno zase v předešlých dvou zápasech inkasovalo hned devět branek. Před slabě zaplněným stadionem na Srbské se proto začalo hodně útočně.

Do první šance se dostala Zbrojovka. Husár hledal z levé strany Jurdíka a ten míč tečoval jen těsně vedle Daňkovy levé tyče. V domácí brance se dočkal ligové premiéry gólman Petr a úvodní zákrok musel vytáhnout v osmé minutě, kdy ho zblízka trefil Markovič.

Za šest minut už hosté vedli. Po centru z levé strany zapomněla brněnská obrana na nabíhajícího Sandra a ten chytře mířenou přízemní střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre.

Domácí byli ve zbytku první půle velmi zakřiknutí a náladu jim ještě víc pokazila 36. minuta, ve které utrpěl po souboji zlomeninu klíční kosti obránce Kaufman. Po změně stran nastal nečekaný zvrat.

Brnu hodně pomohl rychlý gól Švancary, který ve 48. minutě využil špatného odkopu Nováka a z hranice velkého vápna umístil míč přesně mimo Daňkův dosah.

V 65. minutě Švancara otočil skóre. Nejlepší hráč zápasu si naskočil na centr střídajícího Glasera a netradičně hlavičkou skóroval.

Jihočeši se zcela sesypali a za dalších sedm minut jim nabuzená Zbrojovka zasadila rozhodující úder. Střídající Glaser napřáhl z dálky a oslavil svůj ligový debut pohlednou premiérovou brankou. Budějovice ještě mohly skóre v závěru zkorigovat, ale Markovič vystřelil nad.

"Utkání se mi hodnotí dobře, ale musím hledat i spoustu negativ," řekl brněnský trenér Petr Čuhel. "Přestože jsme zápas začali dobře, zbytečně jsme inkasovali po hrubé chybě obrany. Z naší strany byl první poločas katastrofální, prohrávali jsme osobní souboje, vůbec nic se nám nedařilo."