JABLONECKÉ OSLAVY. Fotbalisté Jablonce oslavují gól Davida Lafaty do sítě

JABLONECKÉ OSLAVY. Fotbalisté Jablonce oslavují gól Davida Lafaty do sítě Teplic. | foto: ČTK

Teplice - Jablonec 0:4, Čížek s Lafatou poslali hosty do čela ligy

• 94
Šesté ligové kolo odstartovalo severočeským derby, kterému vládl Jablonec. Tomáš Čížek a David Lafata vstřelili po dvou gólech a poslali svůj tým alespoň dočasně na první místo v lize. Zato Teplice už pětkrát v řadě nevyhrály.

Utkání Teplice versus Jablonec ve videoreportáži

Jablonec odsunul na druhou příčku Spartu, která má však zápas k dobru a zaostává jen o skóre. "Jsme rádi, že se to povedlo, ta pozice je příjemná. Ale vybrali jsme si štěstí, které nám chybělo v zápase se Spartou," řekl trenér vítězů Václav Kotal.

Pro Teplice jde o druhou prohru 0:4 v ligovém ročníku. Stejným rozdílem prohrály i na Dukle a zřejmě se propadnou do boje o záchranu. Z posledních čtyř zápasů získaly jediný bod.

Úvod zápasu přitom nasvědčoval jinému scénáři. Teplice byly aktivnější, tlačily se dopředu a během deseti minut kopaly pět rohů, jenže jim chyběl moment překvapení. "Teplice byly totiž hodně nebezpečné a měly smůlu, že se jim nepovedlo dát gól," uznal i Kotal.

Pak se začal osmělovat Jablonec, který nacházel stále větší skulinky v nedůrazné teplické obraně. A po jednom takovém zaváhání domácích obránců šel v 15. minutě do vedení.

Teplický Matula na hranici vápna místo odhlavičkování jen prodloužil za sebe, kde si míč našel Kopic a křížným pasem z pravé strany našel na zadní tyči Čížka, který míč ve skluzu uklidil do sítě.

Jablonec to uklidnilo, držel míč a zkoprnělé domácí hráče dokázal několikrát v pohodě vykombinovat i postupným útokem. To byl i případ 28. minuty, kdy se dostal po Vaňkově sklepnutí na vápně ke střele Čížek a brankář Grigar se musel hodně natahovat, aby míč vyrazil.

Ale i tak se Jablonec dočkal druhého gólu ještě před pauzou. Kovařík si našel před vápnem odražený míč, napálil ho na branku a před Grigarem ještě míč tečoval ve skluzu Lafata.

V druhé půli se hodně přitvrdilo a Jablonec se zase dostal pod tlak, ale ani největší šance domácí nevyužili, tak jako v 57. minutě. Ostrý centr zleva prošel až na zadní tyč k Vůchovi, který ale ve skluzu překopl. A pět minut nato už Jablonec vedl o tři branky - Čížek si postavil míč ke standardce z levé strany, nártem ho nádherně zakroutil na zadní tyč a trefil se naprosto přesně.

Ve zmoklém pátečním večeru a výsledkové bídě Teplických sice dorazily na fotbal jen dvě tisícovky věrných, ale i ti po třetím gólu dali naplno průchod své nespokojenosti. Začali hlasitě volat po vyhazovu trenéra Lukáše Přerosta a kotel vzápětí začal vyvolávat i jméno někdejšího trenéra Vlastislava Marečka, od jehož smrti uplyne v neděli pět let.

"Uvidíme, co bude dál," řekl teplický kouč v televeizním rozhovoru. Vedení se ho ale odvolat nechystá. "Samozřejmě má pořád důvěru vedení," řekl po zápase ředitel klubu František Hrdlička.

Víc se proto Přerost zaobírá mizernou produktivitou. "Jablonec nám dal lekci, zatímco my měli jen takový platonický tlak. Nepovedlo se nám využít dlouhé míče, dostali jsme góly a pak jsme to museli otevřít," zhodnotil utkání.

Závěr zápasu přitom nabídl spoustu šancí, i kvůli rozháranosti obou obran - na jedné straně hrozily jablonecké brejky, na druhé zase centry na vysokého Melunoviče, který z nich ale vytěžil jen jedno břevno. "Melunovič měl tři šance, nedal ani jednu. To kdyby měl Lafata, tak jsou z toho góly," utrousil Přerost.

Konečnou podobu výsledku pak dala první minuta nastavení, kdy už dobrá třetina diváků odešla - po sražení Třešňáka kopal Jablonec penaltu, kterou proměnil tvrdou střelou doprostřed branky Lafata.