Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja - zleva v roce 2010, uprostřed letošní snímek fresky s oprýskanými barvami. V pravo je obraz v současném stavu - po zásahu důchodkyně, která se rozhodla dílo zrestaurovat | foto: Profimedia.cz

Fresce vrátíme tvář, věří odborníci. Přežít může i úprava od penzistky

  • 25
Práce amatérské restaurátorky Cecilie Gimenézové vzbudila nevídaný ohlas. Do španělského městečka Borja kvůli "opravené" fresce Krista proudí davy turistů. Zavítaly tam i dvě profesionální restaurátorky. Podle nich je zrestaurování fresky do původní podoby možné. Přežít by mohla i amatérská verze.

"Teoreticky je to možné, jiná věc ale je, jestli to stav, ve kterém stěna je, dovolí," vysvětlila serveru El Correo profesionální restaurátorka Encarnación Ripollésová ze společnosti Albarium. Komplikací podle ní může být především vlhkost stěny, na které je malba vyvedena.

Podle restaurátorky by pak bylo možné zachovat nejen původní fresku Ecce Homo z 19. století od malíře Elíase Garcíi Martíneze, ale i její nyní už celosvětově proslulé "vylepšení" od 81leté Cecilie Gimenézové.

Společnost Albarium momentálně zpracovává zprávu o stavu fresky a návrhu jejího zrestaurování. Na základě podrobné analýzy pak nadace Sancti Spíritus, jež vlastní kostel milosrdenství v městečku Borja, příští týden o osudu fresky rozhodne.

V případě, že budou výsledky analýzy příznivé, restaurátoři odeberou důchodkyní vytvořenou horní vrstvu, kterou umístí na pevnou podpěru. Původní malba by pak měla zůstat na stěně. Ve výsledku by tedy byla obě díla zachována. Lidé už na webu podepisují petici za zachování nové verze fresky Ecce Homo, ve čtvrtek večer měla už 22 tisíc podpisů.

Ripollésová také uvedla, že přemalování uměleckých děl není nic neobvyklého, matky v domácnosti či různí sousedé podle ní díla předělávají poměrně často se slovy, že je "oživí a osvěží".

Poprask ve městě i na webu

Od zásahu španělské důchodkyně uplynul už více než týden, poprask kolem fresky však rozhodně neutichl. Například účet na Twitteru s názvem Fresco Jesus už má téměř sedm tisíc sledujících, Cecilia Giménez Fan Club na Facebooku se líbí více než pěti tisícům lidí.

Španělská důchodkyně obhajuje "zrestaurování" fresky

23. srpna 2012

Co někteří označují za "nejhorší restaurování v historii", jiní naopak blahořečí. "Spoustě opravdových uměleckých děl se nedostává ani zdaleka takové pozornosti, jakou teď má druhořadá freska Ecce Homo," podotkl Jonathan Jones, novinář píšící o umění pro britský list The Guardian.

"Možná je právě tohle nová strategie pro ty, kteří se snaží zpopularizovat díla starých mistrů. Co kdyby se ještě starším, ale mnohem lepším obrazům dostalo zacházení ve stylu Mr. Beana?" píše Jones.

Samotná freska podle ČTK nemá nijak vysokou cenu, ale pro obyvatele Borjy má velkou duchovní hodnotu. Ironií je, že amatérská restaurátorka se pustila do díla právě v době, kdy místní úřad pro ochranu památek dostal finanční dar od vnučky malíře a chystal se nechat fresku odborně opravit.

Do samotné Borjy, která má pět tisíc obyvatel, v současnosti denně jezdí mnoho turistů, aby se s freskou vyfotili. Radnice města se proto rozhodla, že známku "Ecce Homo" nechá registrovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue