Bývalý šéf police v Brně a současný náměstek zlínské policie Jaroslav Vaněk | foto: MF DNES

Vaněk a Koutný. Jména, která stála Lessyho místo v čele policie

  • 339
Petru Lessymu zlomila vaz kauza, kterou v minulosti odložila inspekce i ministr vnitra. Přesto byl výrok o zlínském policejním náměstkovi Vaňkovi a jeho možném spojení s Toflovým gangem prozkoumán i potřetí. Inspekce tvrdí, že získala nové informace. Podle médií pocházely od bývalé mluvčí prezidia.

Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek Jaroslav Vaněk podali loni 12. září trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Trvalo téměř rok, než dosáhli svého cíle a poslali Lessyho do civilu.

Jaroslav Vaněk

(*20. května 1963, ženatý, čtyři děti) U policie je od srpna roku 1986. Mimo jiné stál v čele okresního ředitelství policie v Hodoníně, byl šéfem brněnské police a nyní je náměstkem ředitele zlínské policie.

Důvodem  jejich oznámení byl výrok policejního prezidenta v deníku Právo. "Setváka jsem zdědil po Vaňkovi a teď mi to všechno docvakává, protože na Vaňka bylo iks oznámení a všechna šetřila brněnská pobočka inspekce, které Setvák tehdy šéfoval. Všechna pak skončila jaksi do ztracena," řekl tehdy Lessy.

Tím spojil Vaňka s takzvaným Toflovým gangem. Skupinou, která měla s policejním krytím vydírat podnikatele zejména na jihu Moravy (více o Toflově gangu čtěte zde).

Slovy policejního prezidenta se zabývala policejní inspekce, která na počátku prosince případ odložila. "Mohu potvrdit, že dnešním dnem inspekce předala výsledky prověřování. Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu," uvedla tehdy mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ministr vnitra o dva dny později zahájil kvůli výrokům s Lessym kárné řízení, ale nakonec ho sám 27. ledna zastavil. Nepodařilo se prokázat, že šéf policie Lessy spáchal přestupek (více o zastavení kárného řízení zde).

Před Koutným varoval už Bublan

V době, kdy se Bedřich Koutný dostal do čela jihomoravského kraje, ozval se bývalý ministr vnitra František Bublan. Televizi Nova tehdy řekl: "Bylo tam silné napojení na některé podnikatelské struktury, bylo tam i podezření napojení na některé zločinecké struktury."

Přibližně ve stejné době dostali pracovníci úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia a kanceláře ministra vnitra také podněty k prošetření kroků Jaroslava Vaňka a Bedřicha Koutného. Prošetřování bylo ale nakonec zastaveno. Autor podnětů tvrdí, že na příkaz shora.

Zdálo se, že spor prezidenta Lessyho a zlínského policejního vedení skončil patem, aniž by zvítězila jedna nebo druhá strana.

Později ale inspekce začala prověřovat další Lessyho výroky, tentokrát na adresu ministra vnitra Jana Kubiceho. "V rámci prověřování těchto podnětů jsme narazili na nové skutečnosti, které z původního posouzení jako přestupku dělají podezření z trestného činu," vysvětloval obvinění Lessyho šéf generální inspekce Ivan Bílek.

Novými skutečnostmi byla podle deníku Právo nebo serveru E15 výpověď bývalé mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké. Tu Lessy odvolal krátce před svým koncem. Oficiálním důvodem byla reorganizace, (více zde) ve skutečnosti ale Lessy dával Kopecké za vinu právě zveřejnění rozhovoru, kde se opřel do Kubiceho.

Blogeři o odvolání Lessyho

Kopecká měla při výslechu na inspekci popsat, jak ji Lessy pověřil, aby redaktorovi Práva předala anonymní podání směřující proti Vaňkovi s tím, že je připravený se k tomu vyjádřit. Redakci iDNES.cz se Pavlu Kopeckou nepodařilo kontaktovat, aby se k tomuto tvrzení vyjádřila.

Lessyho kariéra v křesle šéfa policie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video