Většina snímků ze Sněmovny zachytává Petra Nečase a Karolínu Peake v dobrém rozmaru. Tento patří k nemnohým, kde se na sebe neusmívají. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policejní prezident s vládnutím nesouvisí, vzkázal Nečas znepokojené Peake

  • 662
Na veřejnosti se většinou Petr Nečas a Karolína Peake ukazují jako loajální kolegové s dobrými vztahy. Přesto nyní předseda vlády vykázal vicepremiérku do patřičných mezí poté, co zpochybnila rychlou výměnu policejního prezidenta Petra Lessyho.

Rok a půl stačil premiérovi Petru Nečasovi k výraznému obratu v otázce, do jaké míry mají politici mluvit do výběru nového policejního prezidenta.

Kolem Vánoc 2010 se strhla ostrá koaliční krize, která vyústila v odchod Oldřicha Martinů z čela policie. Vládní Věci veřejné, jejichž předseda Radek John byl ministrem vnitra, na uvolněné místo navrhovaly Petra Lessyho.

Jenže premiér a jeho ODS se postavili proti a po ostré roztržce si vymínili, že Nečas musí napřed Lessyho jméno posvětit. Že může zemitý Lessy nastoupit do čela policie, premiér připustil až po osobním rozhovoru s ním (více o Nečasově váhání nad Lessym čtěte zde). Taková pravidla hry nastavila "džentlmenská" dohoda ODS a VV, jakkoliv je dle zákona výběr šéfa policie na ministrovi vnitra.

Do výběru Martina Červíčka, který Lessyho ve středu nahradil (více o novém policejním prezidentovi zde), Nečas nemluvil vůbec. A navíc na dálku "usměrnil" Karolínu Peake, vicepremiérku a šéfku vládní formace LIDEM, které se rychlé střídání v čele policie nelíbilo.

"Netuším, jak souvisí obsazení pozice policejního prezidenta, které je výhradní pravomocí ministra vnitra - výhradní pravomocí - se zákony ve Sněmovně. Nesouvisí to nijak," řekl premiér v reakci na prohlášení vicepremiérky Peake. Ta totiž na dotaz, zda by její strana mohla ve Sněmovně kvůli sesazení Lessyho rebelovat, řekla, že si netroufá hovořit za všechny své poslance (více zde).

Premiér také doplnil, že ho zatím nikdo nepožádal o koaliční jednání. I toto přání ale dala nejmenší vládní strana ve středu najevo. "Premiér považuje za samozřejmé, že bude v nejbližší době se zástupci LIDEM o této věci jednat," doplnil pro iDNES.cz mluvčí vlády Michal Schuster.

Faktem je, že se Petr Nečas a Karolína Peake navzájem potřebují. Bez hlasů poslanců LIDEM - bývalých zákonodárců Věcí veřejných - by vláda nepřežila. A naopak při případných předčasných volbách nemá strana vicepremiérky Peake prakticky žádnou šanci na zisk křesel ve Sněmovně.

Blogeři o odvolání Lessyho

Ostatně to ve středu naznačili i poslanci LIDEM Dagmar Navrátilová a Viktor Paggio, když tlumili vášně a naznačovali, že ač se jim premiérovo chování nelíbí, vládu kvůli tomu "nesestřelí".

"Nechci řešit osoby a obsazení. To je věcí vnitra. Jediné, co mě zajímá, je to, jestli pan premiér hodlá pokračovat ve sdělování zásadních věcí svým spoluhráčům v koaličním týmu skrze média, nebo jestli začneme komunikovat normálně," reagovala pro ČTK na premiérova slova Karolína Peake.

Kariéra Petra Lessyho ve videoreportáži iDNES.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue