Pachové ohradníky na divočáky městu Ústí úspěch nepřinesly (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

Ústečan potkal na ulici stádo dvaceti divočáků, zahnal je tleskáním

  • 59
Obyvatele okrajových částí Ústí nad Labem trápí časté návštěvy divokých prasat. Výjimkou není ani dvacetičlenná kančí rodinka, která se nebojí vyjít za potravou až do ulic.

O tom, že potkat přímo na ulici stádo divočáků není problém, ví své Ústečan Filip Křivinka.

"Potkal jsem je ve čtvrtek krátce po půlnoci přímo na ulici ve Všebořicích, kde bydlím. Při pokusu o zaplašení zatleskáním se většina z nich dala na útěk, největší z nich ale zůstalo stát a vyčkávalo, co se bude dít," popsal noční zážitek Křivinka s tím, že se raději dal na ústup.

Ústečan doplnil, že prostranství před domem je od divočáků úplně rozryté. "Za tři roky, co tu bydlím, jsem nic podobného nezažil. V úterý večer se tady s divočáky honili tři mladíci. Vypadalo to, že z toho mají zábavu," barvitě vylíčil Křivinka.

Krajské město má s nájezdy prasat dlouhodobé problémy. Už v roce 2008 bylo v lesích v Ústí tolik prasat, že magistrát povolil myslivcům odstřelovat zvěř ve městě. Vysoký stav kanců nicméně přetrvává.

"V loňském roce bylo v okrese Ústí nad Labem odloveno 1 182 prasat," řekl mluvčí města Karel Rouč. Odstřely pokračují i letos, jen ve zmíněné ústecké čtvrti Všebořice, která spadá do honebního pozemku Strážky, jich myslivci postříleli 42 kusů. "Za červenec jich z tohoto počtu lovci odchytili 14," upřesnil Rouč.

Ohradníky se neosvědčily

Město si s divočáky neví rady. Předloni je zkoušelo vypudit z městských pozemků s pomocí speciální pěny Duftzaun, která zvěř odrazuje svým zápachem. Pokus se však nezdařil i kvůli tomu, že pěnu po několika týdnech rozkradli zahrádkáři (více zde).

Problém s pachovými ohradníky je i jinde. "Pro zabezpečení funkčnosti tohoto typu ohradníku je třeba dodržet maximální vzdálenost mezi pachovými body sedm metrů, přičemž by nosná pěna odpuzovací látky měla být umístěna ve výšce 50 až 80 centimetrů nad zemí. Takovéto rozmístění na holých pláních, kterých je po obvodu Skorotic a Všebořic poměrně velké množství, je téměř nemožné zajistit," odůvodnil vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu Jan Zadražil.

Vycházky divokých prasat z přilehlých lesů do města jsou obvyklé v podstatě ve všech okrajových částech Ústí. Čtyřnožce láká potrava, k níž se v civilizaci snadno dostanou.

"Pozvánkou k hostině" je pro ně třeba založení skládky bioodpadu. "Občané by měli okolo svých pozemků udržovat čistotu. Jsou časté případy, kdy si vlastníci zahrádek v zahrádkářských koloniích stěžují na divoká prasata a přitom nemají kvalitní nebo někdy vůbec žádné ploty," uvedl Rouč.

Odstřel podle něj provádějí myslivci na vlastní náklady. Přímo ve městě se kanci loví v lesíku u areálu Masarykovy nemocnice, který se vytipoval jako vhodné místo k odlovu.

6. září 2010


Nejlepší videa na Revue