Roman Smetana | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ani tentokrát do vězení nepřijdu, řekl po zamítnutí stížnosti Smetana

  • 2351
Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona v případu Romana Smetany, který kreslil na předvolební plakáty. Stížnost, kterou podal tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, soudci odmítli jako nedůvodnou. Smetana se musí vrátit do vězení. Serveru iDNES.cz však řekl, že do věznice ani tentokrát dobrovolně nepřijde.

Smetana dostal za poškozování cizí věci trest 100 dní vězení. Na nepodmíněný trest mu soud přeměnil původní obecně prospěšné práce, které bývalý řidič olomouckého Dopravního podniku odmítl odpracovat.

Zbývá mu odsedět přibližně dva měsíce, protože v květnu mu výkon trestu Nejvyšší soud přerušil, aby měl čas rozhodnout o Pospíšilově stížnosti (o argumentaci v Pospíšilově stížnosti čtěte zde). Nyní ji soudci zamítli.

"Nejvyšší soud zamítl jako nedůvodnou stížnost pro porušení zákona, kterou podal bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil," oznámil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Čekal jsem jiné rozhodnutí, komentoval verdikt Smetana

Roman Smetana iDNES.cz řekl, že ho verdikt překvapil. "Rozhodnutí soudu beru na vědomí. Spíše jsem očekával, že se soud pokusí mému znovuuvěznění vyhnout, pokusí se uklidnit situaci a kauzu definitivně shodí ze stolu. Nestalo se."

A dodal, že i podruhé se hodlá trestu vyhýbat. "Jedno je zcela jisté, do vězení dobrovolně nenastoupím, a to ze stále stejných důvodů, které jsem opakovaně uváděl již dříve," dodal Smetana. Jakýkoliv trest totiž odmítá, protože pokreslení politických plakátů považuje za vyjádření názoru, a nikoliv trestný čin.

Podle Knötiga verdikt v žádném případě neznamená zásah do svobody projevu či politických názorů, ani je nijak neomezuje. "Odsouzení Romana S. je za majetkový trestný čin, tedy za útok proti majetku, kterým způsobil škodu výrazně přesahující hranici trestného činu," podotkl mluvčí soudu.

"Nejvyšší soud k tomu dodává, že každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci svých politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, případně nesmí pokračovat svou agresivitou dál - ohrožovat lidské zdraví či život," odůvodnil zamítnutí stížnosti Knötig.

Smetanu čekají dva měsíce vězení. A pak možná až tři roky

"Nejvyšší soud v této souvislosti také zastává názor, že politické subjekty či veřejně činné osobnosti musejí snést vyšší dávku kritiky než ostatní občané," uvedl Knötig.

I to byl totiž jeden z argumentů, kterým Pospíšil bývalého řidiče autobusu obhajoval. Na to, aby Nejvyšší soud stížnost přijal, čímž by Smetanu uchránil před zbytkem trestu, však tento názor nestačil.

Autor stížnosti exministr Pospíšil uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje, byť má na věc jiný právní názor. "Soud dal důraz více na právo vlastníka než na právo na svobodné vyjádření politického názoru," citovala Pospíšila ČTK. Bývalý ministr dodal, že případ vždy chápal jako sporný. Je podle něj v pořádku, že Nejvyšší soud svými verdikty stanoví právní mantinely.

Smetanovi nyní vedle návratu do vězení, o jehož termínu rozhodne Okresní soud v Olomouci, hrozí ještě další trest. Protože původní termín nástupu do vězení nerespektoval, trestu se vyhýbal a nechal se zadržet až policií, byl v květnu obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí další až tři roky vězení (o druhém obvinění čtěte zde).

Zatýkání Romana Smetany na odborářské demonstraci:

22. dubna 2012


Video