Soud opět osvobodil Drobilova poradce. Nahrávky jsou nepoužitelné, řekl

  • 107
Obvodní soud pro Prahu 1 i potřetí zprostil Martina Knetiga obžaloby. Státní zástupce tvrdil, že si v roce 2010, jako poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila, řekl o úplatek pro ODS. Soud už stíhání Knetiga dvakrát zastavil, ale odvolací soud vždy případ vrátil do hry.

"Od přípravného řízení se situace nezměnila, o schůzce může mluvit jen svědek Jeřábek, který řekl, že Knetig nežádal úplatek a o politické straně se nemluvilo. Nahrávky jsou nepoužitelné. Ani z výpovědí dalších svědků nelze vyvodit Knetigovu vinu. Prokázalo se jen to, že schůzka opravdu proběhla, co se tam dělo, vědí jen její dva aktéři," uvedla soudkyně Šárka Šantorová v odůvodnění.

Obžaloba tvrdila, že Knetig nabídl členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Na oplátku mu sliboval, že Státní fond životního prostředí (SFŽP) uloží peníze právě do Komerční banky. V závěrečné řeči žádal žalobce pro Knetiga podmínku.

Knetig u soudu odmítl vypovídat. Řekl pouze, že k jednání tak, jak je popisuje obžaloba, nedošlo.

Klíčový svědek Vladimír Jeřábek vypověděl, že bylo poněkud neobvyklé, když se z kavárny odebrali na další jednání do jakéhosi sklepa.

"Po úvodních zdvořilostních větách mi pan Knetig řekl, že disponuje velkou částkou asi 20 miliard. Ta má být uložena do několika bank a že Komerční banka by mohla mezi ty banky patřit. Pak se mě zeptal, zda KB sponzoruje. Řekl jsem ano, ale do vzdělání, kultury, zdravotnictví. Jednání skončilo, pak už jsem Knetiga neviděl," řekl Jeřábek.

O úplatek si Knetig podle Jeřábka přímo neřekl a nejmenoval ani žádnou politickou stranu.

Svědek si vše nahrával

Další svědek si na to, jak byla domluvená schůzka Vladimíra Jeřábka a Martina Knetiga, příliš nepamatoval. "O tom, že by Knetig nabízel úplatek, jsem se dozvěděl až z médií" řekl Dušan Fibingr.

Libor Michálek čeká u soudu, který projednáva kauzu Martina Knetiga.

Policie se případem začala zabývat poté, co  na údajné machinace upozornil někdejší šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek.

Ten u soudu vypověděl,, jak se dozvěděl o schůzce Knetiga s  Jeřábkem a o nabídnutém úplatku a také to, že se poté obrátil na úřad vlády, aby zapojila BIS..

"Poté, co jsem požadoval BIS, jsem byl u Drobila na koberečku, kde mi bylo řečeno, že bez důkazu se to řešit nebude. Proto jsem si potom začal sám nahrávat rozhovory," řekl Michálek u soudu. 

Díky tomu nahrál, rozhovor s Knetigem a následně se obrátil  na tehdejšího ministra životního prostředí Drobila. Ten Michálkovi doporučil, aby nahrávku buď odevzdal policii, nebo ji zničil.

I jeho slova si Michálek nahrál (nahrávku si poslechněte zde) a začalo se spekulovat, zda ministr nechtěl krýt důkazy. Drobil ale taková podezření odmítl. Po aféře odstoupil z postu ministra, zůstal ale místopředsedou ODS.

Soudkyně ale nakonec nahrávky nemohla použít. "Nahrávky jsou jako důkaz neproveditelné, protože dle nálezů Ústavního a Nejvyššího soudu nebyly povoleny soudem a mohly být pozměněny," řekla Šárka Šantorová.

,

Nejlepší videa na Revue