VIDEO: Ideální chlupatý mazlík? Včelka samotářka zvládne i panelák

  • 63
Stačí jim připravit vhodný domeček a užitečné včelky samotářky se k vám nastěhují samy. A to skutečně klidně i na panelákový balkon nebo okno.

Pokud máte zahradu, tak můžete kromě samotářek připravit útočiště i dalším užitečných "hmyzákům", dokonce i ještěrkám, ježkům či netopýrům. Třeba už u vás včelky samotářky bydlí, ani to netušíte.

"Často se zabydlí například v rákosových stěnách, které si lidé přidělávají na zábradlí balkonů nebo na drátěný plot, aby zabránili pohledům zvenčí. Aniž by to tušili, do dutých stébel si pak nalezou včelky samotářky a postupně, odzadu, do volných prostor nakladou vajíčka. A z těch se postupně líhne další generace," vysvětluje aktivní zastánce volně žijících živočichů Petr Dobrý, jak s námi soužijí užitečné opylovačky, aniž bychom to mnohdy vůbec tušili.

Není to totiž problém. Včelky samotářky jsou klidní neagresivní tvorové, ze kterých nemusí mít nikdo obavy. Zahrádkáři je na svém pozemku naopak uvítají, protože jsou snaživými opylovačkami. Odměnou je i možnost pozorování těchto pracovitých tvorů z bezprostřední blízkosti.

Navíc jich existuje celá řada druhů, jen v Česku a na Slovesku jich podle Wikipedie žije 609 druhů: například čalounice, zednice, pískorypky či drvodělky. Svá jména většinou získaly podle způsobu svého života. 

Jak včelky přivábit a ubytovat?

Příprava domečku pro včelky samotářky je velmi jednoduchá. A ideální je připravit jí hnízdiště ještě před příchodem jara. Anebo můžete využít podzimní období a spolu s úklidem zahrady vybudovat včelí bydlení pro příští jaro.

Stačí do dřevěných špalků, prken, cihel nebo pórobetonu navrtat různě velké díry. Na serveru vcelkysamotarky.cz doporučují otvory průměru 3 až 10 milimetrů a až 10 centimetrů hluboké. "Půl centimetru široké otvory jsou takový zlatý střed," upřesňuje ideální míry Petr Dobrý.

Tento totem mohou časem osídlit ještěrky, ježci, hmyz i netopýři. Z hmyzu mimo...
Otvory navrtané do cihel také bývají ideálním útočištěm pro včelky samotářky....
Vršek totemu korunují zavěšené ptačí budky. Jednu se u Dobrých chystají...

Další možností jsou dutá stébla, která můžete nastříhat zhruba na čtvrt metru dlouhé kusy a svázat je do rolí nebo je nastrkat do dutých cihel. Podobně můžete také srolovat kus výše zmíněné slaměné rohože.

Petr Dobrý šel ještě dál. Na své zahradě se synem vybudovali doslova bytový dům, a to nejen pro včelky samotářky, ale i pro čmeláky a další hmyz, ještěrky či netopýry. Má podobu totemu s několika patry.

"Suterén z kamení patří ještěrkám, případně žábám či slepýšům. Následují patra pro hmyz, pro která využijete jak navrtané dřevěné špalky nebo cihly, tak klacíky a dutá stébla. My jsme na vršek totemu zavěsili ještě dvě ptačí budky z dřevocementu; u jedné z nich plánujeme vyměnit čelní panel a předělat ji na budku pro netopýry," popsal Dobrý, u něhož na zahradě to opravdu žije.

Například si přečtěte zde, kdo všechno žije u Dobrých v zahradním jezírku a jak ho naplnit dešťovou vodou.