Soška anděla shlíží od pomníku obětí na ostrov Utoya (21. srpna 2012)

Soška anděla shlíží od pomníku obětí na ostrov Utoya (21. srpna 2012) | foto: Reuters

Teď toho ubožáka aspoň neuvidíme, oddechli si Norové nad rozsudkem

  • 251
Někteří seděli v soudní síni bez hlesnutí, další tak tak zadržovali slzy. Příbuzní Breivikových obětí nebo přeživší loňského masakru se v každém případě dočkali. Proces konečně skončil: radikál je příčetný a dostal nejvyšší možný trest. I když přesně tohle chtěl, oddechly si i rodiny obětí a ti, co vraždění přežili.

"Teď o něm na čas neuslyšíme. Můžeme žít v klidu a míru," reagoval na rozsudek nad norským vrahem 77 lidí Per Balch Sörensen, jehož dceři se loni stal osudným pobyt v mládežnickém táboře socialistů na ostrově Utoya.

Breivik zabil celkem 77 lidí, nejprve odpálením nálože v centru Osla a pak chladnokrevnou střelbou do mladých na Utoyi. Soud ho v pátek shledal příčetným a vyměřil mu maximální trest, tedy 21 let ve vězení. Klíčovým u soudu totiž nebylo prokázat vinu či nevinu, ale zda je radikál vyšinutý či nikoliv.

Konec procesu

On sám prohlásil, že chce být seznán příčetným, aby nebyla jeho politická ideologie označena za bludy. Pokud by ho soud shledal nepříčetným, chtěl se odvolat. Takto je s rozsudkem spokojený.

Byť tedy dosáhl svého a dalo by se čekat, že příbuzní obětí budou chtít pravý opak, většinou jsou spokojeni také. Velkou roli v jejich pocitech hraje i to, že psychicky náročný proces se konečně uzavírá.

Tore Sinding Bekkedal, který Breivikovu střelbu na ostrově přežil, prohlásil, že přesně v takový rozsudek doufal. "Moc se mi ulevilo a jsem z výsledku šťastný. Věřím, že je šílený, ale je to politická šílenost, a ne psychiatrická nepříčetnost. Je to ubohý a smutný malý člověk," prohlásil norský mladík.

Breivik se při vynášení rozsudku usmíval

"Je nebezpečím pro společnost (...) Teď je pryč do konce života," dodal s odvoláním na fakt, že norský právní systém sice ukládá nejvýše 21 let, nicméně ten může být prodlužován až do konce života, pokud soud bude shledávat i později odsouzeného nebezpečným. A o tom, že Breivik už na svobodu nevyjde, pochybuje málokdo.

Kladně reagovali na rozsudek i další Norové, kterým Breivik zničil život. "Jsem spokojená. Jsem ráda, že byl shledán příčetným. Konečně si někdo troufl použít hlavu. Jsem také ráda, že pětice soudců se na verdiktu shodla jednomyslně," řekla listu Verdens Gang Trine Aamodtová.

Ta loni přišla na Utoyi o devatenáctiletého syna Diderika. Když v červnu prokuratura požádala o nařízení psychiatrické péče pro radikála, Aamodtová ostře reagovala. "Je hrozné, když nejen on, ale celá společnost se mohou vzdát odpovědnosti a říci, že to byla jen nemoc," prohlásila tehdy. Teď už je pro ni nejdůležitější, aby Breivik už nikdy nevyšel na svobodu.

Podobně to vnímá i Emma Martinovicová, další z přeživších z Utoye. I ona doufala, že soud shledá Breivika příčetným. "Od loňského 22. července jsem nebyla takhle šťastná. Spadlo ze mě obrovské břímě," konstatovala dívka, která je přesvědčena, že atentátník přesně věděl, co činí.

"Všichni mluvili o tom, že bude shledán nepříčetným, a já si to myslela taky. Ale toto potvrzuje, že je zdráv, což jsme věděli od prvního okamžiku. Konečně nás někdo vyslechl a porozuměl nám. Konečně je právo na naší straně," podotkla.

Dodala, že konečně může jít ve svém životě dál. "(Breivik) byl odsouzen a už nemůže nikdo tvrdit nic jiného. Teď půjde do cely a já věřím v bezpečnostní systém. Už na něj nemusím myslet," dodala Martinovicová s tím, že se chystá rozsudek nad Breivikem oslavit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video