Povodí Moravy přidalo na nebezpečný jez v Olomouci-Řepčíně záchranné prvky, které budou sloužit k bezpečnému sestoupení záchranářů do vodního válce pro tonoucího. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Jez, kde se loni utopili čtyři lidé, dostává záchranná madla a stupadla

  • 2
Jez v Olomouci-Řepčíně, kde loni utonuli čtyři lidé, se stane záchrannými prvky nejlépe vybaveným jezem v Povodí Moravy. Na místě už se dříve objevily varovné tabule a záchranná podkova. Ty teď doplní prvky, které pomohou profesionálním záchranářům co nejrychleji v případě potřeby zasáhnout - úchyty, madla a lana.

Na obou stranách jezu budou ve stěně nově ukotvená madla a ocelová stupadla tvořící jakýsi žebřík, který záchranářům usnadní výstup z vody i sestup do podjezí.

To umožní profesionálním záchranářům zasáhnout co nejrychleji. Zvýší se tím naděje oběti na přežití a zachránce zase nad nezbytnou míru neohrozí během akce vlastní život.

"U jezu přibudou v pondělí také dvě ocelová záchranná lana, která budou trvale napnutá mezi břehy," podotkla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Bezpečnostní prvky stály přes sto tisíc korun

Na první, které se bude pnout těsně pod jezem, se bude moci hasič rychle upoutat do úvazu a vytáhnout tonoucího z vody. Druhé lano, umístěné asi dvanáct metrů od jezu, poslouží k přivázání záchranářského člunu.

"Vodní válec má při velkém průtoku obrovskou sílu, takže by mohl vtáhnout i člun," vysvětlila Tomíčková. Podle původního plánu mělo být vše hotové už dnes, nakonec ale na montáž lan dojde až v pondělí.

Zvýšení bezpečnosti místa ležícího na Mlýnském potoce přijde zhruba na 100 až 120 tisíc korun. Záchrana s pomocí ocelových ukotvených lan je u řepčínského jezu podle Petra Ptáčka z Vodácké školy záchrany, která opatření navrhla, nejrychlejším a nejbezpečnějším způsobem, jak se profesionální pomoc rychle dostane k topícímu se člověku.

"Plánujeme, že na tomto místě ještě jako zkoušku uděláme i vzorový nácvik záchrany," dodal Ptáček.

Povodí plánuje ještě víc zabezpečit i jez v Oseku

Na jezu se loni utopili celkem čtyři lidé. V březnu do něj skočila žena, která byla na výletě s dětmi a jedno z nich spadlo do vody. Zatímco synovi se podařilo dostat ven, ženu proud stáhl pod hladinu a později v nemocnici zemřela.

V květnu pak na místě zahynul žák novojičínské školy a učitelka, která se mu snažila pomoci poté, co chlapec během přestávky výletu na raftech skočil do vody jinde, než měl povoleno, a vodní válec ho vtáhl. Za nimi pak ve snaze o záchranu skočil i vodácký instruktor. Žena a dítě se utopily na místě, mladý muž zemřel později v nemocnici.

Jez na Mlýnském potoku v Olomouci, kde se loni utopil žák a učitelka

9. června 2011

Povodí Moravy do budoucna plánuje, že ještě víc zabezpečí i jez v Oseku nad Bečvou. "Tam jsou ale jiné podmínky. Musí se počítat s ledochody, takže u jezu nelze trvale umístit ocelová lana," popsala Tomíčková. Celkový seznam nebezpečných jezů lze prohlédnout na internetové adrese nebezpecnejezy.cz.