Advokát a spoluzakladatel Transparency International ČR, Václav Láska | foto: David Neff, MAFRA

Mafii v DP tvořili manažeři, právníci i kmotři, tvrdí advokát Láska

  • 152
Podle advokáta Václava Lásky ovládla pražský Dopravní podnik před čtyřmi lety "obyčejná" mafie. Láska dělal pro podnik právní analýzu podezřelých zakázek. Pro MF DNES popsal, jak trestná činnost fungovala. Chapadla "chobotnice" vedla od managementu přes právníky až ke kmotrům.

Advokát Václav Láska se se svým týmem na popud odvolaného šéfa DP Vladimíra Liche a primátora Bohuslava Svobody zabýval podezřelými smlouvami uzavřenými mezi městskou společností a soukromými firmami.

"Byla to složitá struktura, jejíž jedna část byla registrována v daňovém ráji na Kypru a druhá na Britských Panenských ostrovech," tvrdí Láska. "Myslím, že měla tři hlavy. Jedna seděla v managementu Dopravního podniku, druhá byli lidé z advokátní kanceláře Šachta & Partners a v pozadí všeho stáli pražští kmotři," vysvětluje. Již dříve se mluvilo o lobbistech Romanu Janouškovi či Ivo Rittigovi.

V principu to podle Lásky fungovalo tak, že právní firma placená Dopravním podnikem (spojená se zmíněnou strukturou) vytvořila zmanipulované podmínky výběrového řízení, které následně "vyhrála" již dříve vybraná a účelově založená firma. Takových zakázek prý byly desítky, ne-li stovky, a mizely tak miliardy korun.

Krize v Dopravním podniku

"Podle toho, co jsme dohledali, větvily se tyto zločinecké vztahy postupně, jak bylo třeba celé předchozí čtyři roky (šéfem byl Martin Dvořák - pozn. red.)," popisuje Láska s tím, že podle něj určitá základní kostra vznikla patrně již dříve.

V hlavní roli: "Šachtovci"

Při pátrání na internetu lze zjistit, že například "Šachtovci" by mohli být napojeni nejen na pražského dopravce, ale i na další podniky ve vlastnictví jiných českých měst.

Kdyby měl Láska podle svých slov čas práci dokončit, v síti policie by mohlo uváznout 30 až 40 lidí. "Ale fakticky to řídilo pět šest osob," říká s tím, že v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním policie nemůže jmenovat.

Podívejme se nyní na jednu z nejkřiklavějších zakázek, kterou Láska se svými kolegy prošetřoval. Právní služby pro DP zajišťoval "starý známý" - kancelář Šachta & Partners.

"Z našich zjištění vyplývá, že to bylo přes 150 milionů za čtyři roky, aniž by na tyto služby bylo vypsané výběrové řízení. Těmto právníkům se nejprve platila hodinová sazba 2,5 tisíce a v roce 2010 o tisíc více. To je sice normální, ale otázkou je, zdali je vůbec možné, aby tolik hodin práce bylo odvedeno pro DP, když měl vlastní právní oddělení. Představte si, kolik hodin se na tom muselo protočit," podotýká Láska.

Upozorňuje, že průvodním jevem všech podivných zakázek je navýšení původní ceny o 20 až 30 procent v roce 2010.

16. srpna 2012

"Tak mě napadla souvislost s komunálními volbami. Někdy dokonce došlo jen k navýšení fakturace, bez jakéhokoliv vysvětlení. Někdo musí odůvodnit, proč to najednou stálo víc než rok minulý či předminulý," podivuje se advokát, který se podobně zaměřil na dalších osm zakázek. Ve všech, snad krom jediné figurují firmy napojené na stále stejné lidi.

Dvořák: Nebylo to možné

Proti Láskovi se postavil tehdejší šéf podniku Martin Dvořák, na kterého ještě před odvoláním podal Lich trestní oznámení.

"Na takové nesmysly a brutální vyjádření se těžko reaguje. S plnou odpovědností říkám, že nic takového reálně nemohlo být možné. Láska se jistě díval do výročních zpráv, a tím pádem ví, jak Dopravní podnik hospodařil," řekl Dvořák.

Podle Dvořáka nebylo možné z logiky věci, aby vše fungovalo tak, jak to popsal advokát. "Kdybychom na jedné straně snížili náklady a vytvořili zisk miliardu a ještě si miliardu ukradli, tak to z hlediska elementární logiky nevychází," tvrdí Dvořák.