Ukončete hon na WikiLeaks, vyzval Assange z balkonu ekvádorské ambasády

  • 1003
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v neděli po šesti měsících vystoupil na veřejnosti. V prohlášení, které svým příznivcům adresoval z balkonu ekvádorské ambasády v Londýně, poděkoval za podporu. Zároveň vyzval Spojené státy k ukončení honu na WikiLeaks.

Assange ve své řeči poděkoval Ekvádoru za udělení azylu. Kritizoval také americké vyšetřování kauzy WikiLeaks a vyzval k propuštění vojáka Bradleyho Manninga. Toho Američané obvinili z vynesení tajných informací, které se později objevily na serveru, který Assange založil.

Právě tažení proti WikiLeaks a jeho informátorům Assange kritizoval, jde podle něj o "hon na čarodějnice". Spojené státy se tak podle něj ocitly na rozcestí. "Buď se vrátí k hodnotám revoluce, nebo se vrhnou do propasti," řekl Assange na balkonu ambasády.

Na té se ukryl 19. června poté, co britský soud definitivně rozhodl o jeho vydání do Švédska. Tam Assange vyšetřují pro podezření ze znásilnění. Australan ale tvrdí, že jde o politickou mstu a obvinění odmítá.

Británie chce Assange vydat za každou cenu

Ve čtvrtek ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo oznámil, že země Assangeovi udělí politický azyl. "Assangeovi by se v USA nedostalo spravedlivého procesu a jeho osobní práva by byla narušena," zmínil Patiňo Assangeovu obavu, že bude ze Švédska vydán do Spojených států.

Na rozhodnutí jihoamerického státu okamžitě zareagovala britská diplomacie. Její šéf William Hague prohlásil, že závazek vydat Assange do Švédska splní. Před budovou ekvádorského zastupitelského úřadu proto nepřetržitě hlídkují desítky policistů, kteří mají jediný úkol. V případě, že opustí budovu, Assange zadržet.

Londýn také pohrozil, že by mohl využít zákona z roku 1987, který umožňuje zastupitelskému úřadu dočasně odebrat diplomatický status a vstoupit na jeho půdu. Ekvádor to odsoudil jako nepřijatelné výhrůžky.

Proti kroku Ekvádoru ale poměrně ostře vystoupilo i Švédsko. "Náš pevný právní a ústavní systém zaručuje práva každému. Kategoricky odmítáme obvinění, které tvrdí opak," ohradil se ministr zahraničí Carl Bildt, proti tvrzení, že se Assange nebude moci hájit.

Jak ale v neděli uvedl mluvčí WikiLeaks, Assange je o svém vydání ochotný jednat. Požaduje ale po Švédsku záruky, že nikdy nebude vydán do Spojených států. Tam by podle dřívějších prohlášení mohl být odsouzen až k trestu smrti, a to za zveřejnění desítek tisíc tajných armádních a diplomatických depeší, které jeho server zveřejnil v roce 2010.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video