VIDEO: Tak se jezdí na mistrovství světa v longboardingu

  • 8
Po silnici se řítili rychlostí i přes sto kilometrů za hodinu a někteří skončili při zdolávání křivolakých serpentýn ve slaměných bariérách kolem trati. Na vrchol Kozákov u Turnova se sjela mezinárodní elita longboardingu, aby se utkala v závodě mistrovství světa.

Podnik byl zároveň českým šampionátem a tři tisícovky diváků sledovaly výkony 180 jezdců z Francie, Brazílie, Spojených států, Japonska, Švédska či Španělska. Mezi nimi nechyběla ani domácí špička.

Z ní se na 3,5 kilometru dlouhé trati nejlépe umístila Lenka Salačová, která skončila na třetím místě v kategorii Downhill, jen o pár bodů za druhou Francouzkou Marií Bougourdovou a první Rebekkou Gemperlovou ze Švýcarska, která získala do série mistrovství světa nejvíc bodů.

Švýcarsko si připsalo zlato i v mužské kategorii Downhillu, nejrychleji ji totiž zajel Kevin Bouaich. Stříbro získal Zen Shikaze z Japonska/Spojených států, o příčku níže byl Němec Sebastian Hertler.

V juniorské kategorii od 14 do 17 let zazářil Dominik Janoušek, který se probojoval na páté místo.

Disciplínu Streetluge ovládl Abdil Mahdzan z Malajsie, Classicluge pak Španěl Mikel Echegaray-Diez.

Dlouhé prkno

Longboard měří kolem jednoho metru a od skateboardu ho odlišují některé detaily, uvádí web custom-boards.cz. Má větší a měkčí kola, díky nimž je stabilnější a má lepší přilnavost. Kovové části, které spojují prkno s koly, umožňují zatáčet pohybem v pase.

Prkna jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. offset, tedy otočené osy směrem ven. Umožňují velmi snadné zatáčení a přidají vám na stabilitě.

Streetluge mívá tři až čtyři osy a opěrku na nohy. Buttboard je staré, "oldschoolové" prkno, vlastně jen deska, na kterou se namontují dvě osy.

,