Přijmeme Assange, rozhodl Ekvádor. Británie hrozí vpádem na ambasádu

  • 634
Ekvádor poskytne azyl Julianu Assangeovi. Zakladatel WikiLeaks se na ekvádorské ambasádě v Londýně ukrývá už dva měsíce a čekal tam na rozhodnutí jihoamerické země. Británie ho přitom chce vydat Švédsku, kde je podezřelý ze znásilnění.

"Ekvádor poskytne politický azyl Julianu Assangeovi," oznámil v projevu ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo. "Assangeovi by se v USA nedostalo spravedlivého procesu a jeho osobní práva by byla narušena," zaznělo v oficiálním vyjádření Ekvádoru podle americké televize CBS.

Assange se totiž obává, že by ze Švédska putoval rovnou do Spojených států, které nejvíce utrpěly fungováním stránek WikiLeaks.

"Věříme, že nám Británie zaručí potřebný prostor, aby se vlády mohly dohodnout a nebylo porušeno mezinárodní právo a právo na azyl. Dále věříme, že vynikající vztah mezi oběma zeměmi bude pokračovat i nadále," řekl dále Patiňo.

Reakce britského ministerstva zahraničí následovala posléze. Velká Británie je podle slov mluvčího tamního ministra zahraničí zklamána rozhodnutím Ekvádoru a bude se dále snažit dostát svému závazku a předat Assange do rukou švédské justice.

Oficiální oznámení Ekvádoru přišlo krátce poté, co Londýn zdůraznil, že Australana Assange nenechá odjet jinam než do skandinávské země. Britové se totiž již dříve rozhodli vyhovět žádosti švédské justice o Assangeovo vydání.

Švédsko kategoricky odmítá obvinění Ekvádoru, že švédská justice Asssangeovi nezaručí právo na obhajobu, uvedl podle ČTK švédský ministr zahraničí Carl Bildt. "Náš pevný právní a ústavní systém zaručuje práva každému. Kategoricky odmítáme obvinění, které tvrdí opak," zdůraznil ministr.

Británie pohrozila vpádem na ambasádu

Ekvádorský ministr zahraničí už dříve prohlásil, že by se ekvádorská ambasáda v Londýně mohla stát terčem policejního zásahu, pokud Assange nebude předán britským úřadům.

"Spojené království nám pohrozilo, jasně a v písemné formě, že by mohlo vtrhnout na naši ambasádu v Londýně, jestliže Ekvádor odmítne vydat Juliana Assange," citovala z Patiňova rozhořčeného prohlášení po setkání s prezidentem Rafaelem Correou agentura Reuters.

Výhrůžka prý byla ústně tlumočena také ekvádorskému velvyslanci v Londýně. "Nejsme britská kolonie," dodal šéf ekvádorské diplomacie.

"Zcela neospravedlnitelná hrozba"

Podle ekvádorského ministra zahraničí se dá takový dopis považovat za hrozbu. "Ekvádor nemůže uvěřit, že by to Velká Británie myslela vážně," sdělil podle deníku Guardian Patiňo.

Jakákoli snaha Británie takové hrozbě dostát bude zcela neospravedlnitelná, dodal ministr. Agentura AP uvedla, že v moderní historii zatím k ničemu takovému nedošlo a podle mezinárodního práva to skutečně není možné.

Bývalý ekvádorský velvyslanec v Londýně Mauricio Gandara sdělil agentuře AP, že odmítá takové hrozbě uvěřit. "I kdyby totiž byl azyl (Assangeovi) udělen, britská vláda mu nezaručí bezpečný volný pohyb a pan Assange by tak mohl zůstat na ambasádě velmi dlouho," řekl Gandara.

Británie ve středu dala najevo své "pevné odhodlání" vydat Assange Švédsku, kde je šéf WikiLeaks vyšetřován pro podezření ze sexuálních deliktů. "Máme zákonnou povinnost vydat Assange do Švédska a tu také splníme," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v prohlášení vydaném ve středu večer.

WikiLeaks

WikiLeaks od podzimu roku 2010 zveřejnil více než čtvrt milionu amerických diplomatických depeší z posledních deseti let. Ještě předtím organizace zveřejnila desítky tisíc tajných dokumentů americké armády o válkách v Afghánistánu a v Iráku. Podle amerických vyšetřovatelů předal tajné materiály WikiLeaks vojín Bradley Manning, který dokumenty ukradl během své služby v Iráku. Manning je v USA obviněn ze zrady a hrozí mu až doživotní vězení.

Autor: ČTK

Ve čtvrtek bylo před ambasádou živo. Policie zatkla tři Assangeovy příznivce, když nereagovali na její výzvy a prostor před ekvádorskou budovou nevyklidili, informuje agentura AP.

Už téměř dva měsíce na ambasádě

Jednačtyřicetiletý Australan Assange se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně od 19. června. Požádal tam o azyl poté, co britský soud rozhodl o jeho vydání do Švédska.

Švédští vyšetřovatelé Assange zatím z ničeho neobvinili, vyšetřují ho však pro podezření ze znásilnění, které v roce 2010 vznesly dvě švédské spolupracovnice WikiLeaks, jak píše ČTK.

Assange tvrdí, že se ničeho protizákonného nedopustil. Obvinění považuje za politicky motivovanou mstu za činnost serveru WikiLeaks, který v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké armády a diplomacie. Assange podle ČTK také tvrdí, že mu ve Švédsku hrozí vyhoštění do USA a že by ve Spojených státech mohl být odsouzen k smrti.

Assange se nebojí, již před časem politikům vzkázal, že jim tzv. "zavaří"

17. prosince 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video