Čínští aktivisté plují vstříc japonskému souostroví Senkaku | foto: Profimedia.cz

Senkaku je naše, zlobí se Čína a na sporném ostrově vztyčila svou vlajku

  • 38
Diplomatické napětí mezi Čínou a Japonskem pokračuje. Na sporných ostrovech Senkaku totiž ve středu japonská policie zatkla čtrnáct čínských aktivistů, kteří zde vztyčili národní vlajku. Proti ostrému kroku Japonců se už ohradila čínská vláda.

Skupina aktivistů se na dlouhou pouť vydala z Hong Kongu už v neděli. Později se k nim přidalo plavidlo japonské pobřežní stráže. Těsně před tím, než japonští strážci zákona stačili zasáhnout, několik aktivistů naskákalo do moře a k ostrovu se rozhodlo doplavat. Po dosažení pevniny pak vztyčili čínskou vlajku. Po několika minutách všech čtrnáct aktivistů skončilo v rukách policie.

Historie Senkaku

Malé neobydlené souostroví ležící poblíž čínských a tchajwanských břehů přešlo pod správu Japonska v roce 1971, předtím ho spravovaly USA. Senkaku už ostrovnímu státu patřily v rozmezí let 1895-1945. Po celou dobu si však na ně činí nárok Čína, která se hájí jejich objevením a historickým vlastnictvím sahajícím až do čtrnáctého století. Oblast zahrnuje pět ostrovů a tři skaliska. Český název pro sporné souostroví by zněl "Špičaté ostrovy".

Mluvčí skupiny David Ko uvedl, že "chtěli jen upozornit na historický fakt, že území ostrovů Senkaku vždy patřilo Číně, a čínský lid tak má plné právo na rybaření a rekreaci v oblasti".

"Japonci neměli žádné právo zastavovat nás," doplnil pro agenturu AP Ko. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí agentuře AP potvrdil, že "čínská strana již kontaktovala japonské úřady a jedná o dalším postupu".

Čína už v předchozích dnech varovala Japonsko před nepřiměřeným zacházením se skupinkou aktivistů směřujících k Senkaku. "Situaci budeme bedlivě sledovat," dodal mluvčí ministerstva zahraničí Číny.

Obdobný způsob protestu zvolilo také čtyřicet jihokorejských plavců, kteří se v neděli vydali na 200 kilometrů dlouhou plavbu směrem k dalšímu kontroverznímu souostroví Takešima, a chtěli tak upozornit na neoprávněné mocenské nároky Japonska (více o protestu jihokorejských plavců čtěte zde).

13. srpna 2012

Novou vlnu napětí vyvolalo nedávné prohlášení japonského premiéra Jošihika Nody. Ten uvedl, že Japonsko uvažuje o koupi sporných ostrovů Senkaku a k jejich obraně v krajních případech použije i vojsko. Stejnou mincí ale japonskému premiérovi odpověděla i Čína (více o koupi souostroví Japonskem čtěte zde).

Souostroví Senkaku v současné době oficiálně spravuje Japonsko, proti čemuž protestuje Čína a Tchaj-wan. Obě země si na ostrovy také dělají nárok. Na první pohled nezajímavý kus země skrývá bohaté zásoby ropy a zemního plynu, v okolí ostrovů se nachází také velké loviště ryb.

Sporné souostroví Senkaku vyostřilo spor Číny a Japonska

Sporné souostroví Senkaku vyostřilo spor Číny a Japonska


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video