Dálnice D1 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Nové dálnice“ čeká i změna názvů. Výměna cedulí vyjde na statisíce

  • 102
Plán ministerstva dopravy na přejmenování rychlostních silnic na dálnice a některých silnic první třídy na "silnice pro motorová vozidla" vyvolal mnoho otázek. Změny se dotknou dopravního značení, rychlostí i povinnosti platit mýto. Na otázky iDNES.cz odpovídal mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Jak se změní barvy dopravního značení?
Dálnice a původní rychlostní silnice povýšené do kategorie "Dálnice" zůstanou zelené. Silnice, kterým se povýšení vyhne, však spadnou do kategorie "Silnic pro motorová vozidla", což bude podkategorie silnic I. třídy, a tudíž se bude muset veškeré značení vyměnit za modré. To se týká například celé R4 nebo R7. Zelené značení bude pouze na dálnicích.

Jaké budou náklady na výměnu cedulí?
Řádově se bude jednat o stovky tisíc korun. Obecně ale celé "nové pojetí" přinese zlevnění, například nižší finanční nároky u nově stavěných silnic pro motorová vozidla, které budou moci být jednodušší.

Změní se i označování dálnic a rychlostních silnic písmeny D a R?
Ano, stávající rychlostní silnice povýšené do kategorie Dálnice budou označeny písmeny D, například R10 se změní na D10. Naopak při "ponížení silnic" dojde ke změně označení z R4 na I/4.

Podívejte se, jak se změní síť českých silnic:

Nové pojetí české dálniční sítě podle návrhu ministerstva dopravy.

Kde bude nutné mít dálniční známku a kde se bude platit mýto?
V rámci nového systému bude povinnost mít dálniční známku na dálnicích. U nových silnic pro motorová vozidla se s povinností mít dálniční známku nepočítá, počítá se ale samozřejmě nadále s mýtným pro vozidla nad 3,5 tuny. Výjimku ovšem mohou tvořit rychlostní silnice, které byly dříve zpoplatněny, což je i případ R46 (nově I/46). Není vyloučeno, že zde povinnost mít dálniční známku bude zachována dodatkovou tabulkou "S poplatkem". V tomto směru půjde o otázku politického rozhodnutí.

Zkušební povýšení na nový typ silnice pro motorová vozidla čeká na podzim silnici I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové (více čtěte zde). Začne se tam už letos platit mýto?
O zavedení mýta v tak krátkém horizontu se neuvažuje.

Na nové rychlostní silnice řidiči známku potřebovat nebudou, říká expert

Pokud má změna nastat příští rok, stihne se vytendrovat, navrhnout a postavit rozšíření mýtného systému?
V tomto směru by se to během příštího roku opravdu nestihlo - jedná se o horizont po roce 2016, v souvislosti s novým tendrem na provoz mýtného systému u nás.

Jaký bude časový rozvrh změn?
Pokud změny nastanou, tak až v průběhu roku 2013, případně počátku roku 2014. Vše také záleží na schválení novely zákona o pozemních komunikacích. Přesný harmonogram v tuto chvíli neexistuje. Vše bude připraveno také v souladu s výsledky přezkoumání bezpečnostních a technické parametrů na vybraných komunikacích a na vyhodnocení zkušebního provozu na I/37.

Jak se změní pravidla pro nejvyšší povolenou rychlost?
Kategorie "Rychlostní silnice" podle nového pojetí zmizí, po dálnicích budou hned silnice I. třídy, v jejichž rámci budou vyčleněny "Silnice pro motorová vozidla". U takových vybraných silnic pro motorová vozidla bude stanovena rychlost 110 km/h, přičemž v některých lokálních úsecích čtyřproudých silnic by se mohlo jezdit i nejvyšší dovolenou rychlostí 130 km/h.

Pokud bude maximální rychlost určována pokaždé jinak, nenastane chaos?
Půjde o jednotné značení 110 km/h, pouze některé úseky vyhovující bezpečnosti mohou být s vyšší povolenou rychlostí. Proti stávající situaci je nové pojetí mnohem přehlednější.

Nebude to vyžadovat enormní množství dopravních značek?
Dojde pouze k přeznačení v těch místech, kde to bude nezbytně nutné, o enormní potřebu dopravních značek nepůjde.

Podle mapy přiložené k návrhu bude například R35 napůl dálnice a napůl silnice pro motorová vozidla. Bude se tedy část z Hradce Králové na Turnov budovat jinak, než ta zbylá?
U R35 se konkrétně mezi Jičínem a Turnovem počítá jen se dvěma pruhy. V tomto úseku tedy nemůže být aktuální ani silnice pro motorová vozidla s rychlostí 110 km/h, o tom se uvažuje zatím jen u čtyřproudých komunikací.

A co nedostavěné části R6 či R7, budou oproti současným plánům užší?
Co se týká R6, tam se počítá s převedením celé její délky do kategorie Dálnice a parametry zůstanou stejné. V rámci R7 podmínkám zatím nevyhovuje úsek Praha - Slaný. Ta bude vedena jako silnice pro motorová vozidla s tím, že nově dostavěné úseky této komunikace budou umožňovat lokální rychlosti až na 130 km/h. Vše závisí na výši finančních prostředků, které budou resortu dopravy v budoucnu přiděleny.

Ukázka trasy středočeské D3.

3. února 2012