V nemocnici Motol se posunula budova, evakuace pacientů není nutná

  • 228
Motolská nemocnice v Praze svolala krizový štáb kvůli pohybu jedné z budov. Křídlo pavilonu B, kde během rekonstrukce nejsou žádní pacienti, se za deset dnů posunulo o osm centimetrů. Příčinou může být voda, která se pod stavbou objevila. Nemocnice práce pozastavila.

O pohybu objektu se první zprávy ve stavebním deníku objevily už před dvěma týdny. "1. srpna byl proveden zápis o posunu o 1,8 centimetru. O několik dní později se budova pohnula znovu. Po deseti dnech byl zaznamenán pohyb o zhruba osm až deset centimetrů," řekla iDNES.cz mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

V tu chvíli nařídilo vedení nemocnice rekonstrukci zastavit. "Povolali jsme statika, geologa a další experty. Teď čekáme na jejich vyjádření, abychom mohli rozhodnout o dalším postupu," dodala mluvčí.

Geolog a expert na monolitické betony odebrali na místě vzorky a odvezli je k vyhodnocení. Ve čtvrtek má na místo ještě jednou dorazit statik, aby dokončil jedno z důležitých měření. Výsledky zkoumání by podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka měly být známy v pondělí.

Podle prvotního vyhodnocení situace ale žádné nebezpečí nehrozí. "Statik nás ujistil, že hýbající se rameno pavilonu neohrožuje zbylá tři křídla. Evakuace pacientů z ostatních částí budovy tedy není nutná. V současné době je tam 212 dětí i s doprovody," řekl Ludvík.

S metrem pohyb budovy nesouvisí, říká mluvčí Metrostavu

Podle spekulací mohl pohyb budovy souviset s nedalekou stavbou metra. "Před několika lety jsme si nechali zpracovat geologický průzkum. Z toho víme, že v těchto místech bylo řečiště třetihorní řeky. To teoreticky mohlo být stavbou metra odkloněno," řekl ředitel nemocnice iDNES.cz.

To ale okamžitě odmítl mluvčí společnosti Metrostav, která má na starosti jak rekonstrukci, tak i stavbu metra. "Nemůže to spolu souviset, protože stanice metra je o několik metrů výš než celá nemocnice," reagoval František Polák.

Metrostav nicméně jedním dechem mírní zděšení. S pohybem se prý v projektu počítalo, byť naměřené hodnoty jsou limitní. Podobná situace se navíc v menší míře objevila i při rekonstrukci ostatních křídel pavilonů. "Zjednodušeně jde o to, že jak se budova odstrojila, tak se podloží odlehčilo. Předpokládáme, že až se konstrukce opět zatíží, tak se vše vrátí do normálu," shrnul Polák.

Rekonstrukce byla nezbytná

Nemocnice začala s rekonstrukcí dětského pavilonu letos v lednu. "Pochází ze 60. let. Hned ze začátku se ukázalo, že je v ještě daleko horším stavu, než jsme si mysleli. Jeho oprava byla proto naprosto nezbytná," vysvětlila Danková.

Podle ředitele Ludvíka stavěla pavilon v roce 1964 firma Armabeton za pomoci vězňů. Při rekonstrukci se podle něj mimo jiné zjistilo, že v betonu je převaha písku a nikoli cementu.

"Kromě toho je značně nestabilní i zdejší podloží: hned vedle pavilonu bylo v hloubce asi 12 metrů objeveno velké podzemní jezero a ještě o kousek dál je zasypaný německý protiletadlový kryt z 2. světové války," popsal Ludvík.

Tři ramena pavilonu, který tvoří jakýsi kříž, jsou již zrekonstruována a znovu v provozu, tedy plné malých pacientů. "To problematické přímo navazuje na ta ostatní, není to samostatně stojící budova. O to víc je nutné, abychom celou situaci urychleně řešili," dodala mluvčí.

Za pravdu Dankové dává i mluvčí Metrostavu. Kdyby totiž ještě před rekonstrukcí nedošlo k stabilizaci statiky budovy, mohl by pohyb určité riziko znamenat. "Konstrukce držela tak říkajíc na dobré slovo, teď už podle nás žádné nebezpečí nehrozí," uzavřel Polák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue