Povodně 2002: Voda zaplavila 18 stanic metra, zavřela je až na půl roku

  • 2
Ničivé povodně před deseti lety zatopily v Praze i 18 stanic metra, 19,6 kilometru kolejí a napáchaly škody za 7 miliard. "Byl jsem tehdy přesvědčený, že není možné, aby se voda dostala do metra. A pak nás příroda naučila, že si člověk nesmí myslet, že nad ní zvítězil," vzpomíná Josef Němeček z Dopravního podniku.

Velká voda před deseti lety poškodila všechny tři trasy metra. Do stanice Nádraží Holešovice se dostala přes nově budovaný úsek trasy C do Ládví.

Povodňová stěna oddělující stanici od budovaných kolejí byla dimenzovaná na stoletou vodu. Do Prahy se však přivalila pětisetletá, takže přes stěnu přetekla.

Do tunelů trasy B nateklo přes vstup do stanice Invalidovna v Karlíně. Voda protekla přes eskalátory a šířila se jak směrem k Palmovce, tak i opačným směrem přes Křižíkovu na Florenc.

Před náměstím Republiky voda vyrazila práh uzavřeného tlakového uzávěru a dostala se až na Můstek. Odtud se pak přelila i na trasu A.

Dopravní podnik tehdy nasčítal škody v metru na téměř sedm miliard korun. První znovuotevřenou stanicí byla v polovině října Florenc, ale jen na trase C. Jako poslední se pro cestující koncem března 2003 otevřely Invalidovna a Křižíkova.

Plánek stavu provozu pražského metra k 14. srpnu 2002

Na Florenci tehdy zůstaly dvě utopené soupravy metra, personál je nestihl odvézt pryč. Do provozu se vrátily v letech 2004 a 2005. Cestující je mohou poznat podle dvojité modré vlnovky nad dveřmi kabiny strojvedoucího.

Jakou šanci by mělo pražské metro dnes?

"Po provedení všech opatření se dá říct, že bychom metro uchránili před vodou z roku 2002, možná ještě větší. Ale příroda je příroda, nikdo neví, jak to dole v hloubce 50 metrů vypadá. Každopádně na základě zkušeností, které jsme nabyli, jsme se snažili udělat všechno, aby se to nemohlo opakovat," říká Josef Němeček.

Podle něj je podstatné, aby se voda při povodni udržela díky mobilním hrázím v korytě. Čím dál je od stanic, tím menší je riziko, že se do prostor metra dostane. Nejenom po povrchu, ale i podzemím.

Další z bolestných míst, která pomohla utopit metro, byly průchodky okolo kabelů. "To jsou takové špunty v místech, kde kabely procházejí tlakovou stěnou. Když jsme tehdy zavřeli tlakové uzávěry, tak je ten nápor vody vyrazil," vzpomíná Němeček.

Všechny tyto průchodky nechal Dopravní podnik nainstalovat nové. "V metru jich je asi 12 tisíc. Každá má své vlastní číslo, vlastní certifikát, o každém víme, kdo ho těsnil, kdo ho kontroloval, abychom v případě porušení věděli, kde se stala chyba," uvedl šéf ochranného systému metra Petr Kysilko.