Pussy Riot: rozhněvané kočičky v kuklách, které se Putina nebojí

  • 531
Upírají se na ně oči celého světa. Trojice ruských dívek z punkové kapely Pussy Riot stojí v Moskvě před soudem za své vystoupení v pravoslavném chrámu a hrozí jim několikaletý pobyt za mřížemi. Kdo vlastně jsou tyto mladé revolucionářky?

Ještě před půl rokem jejich tváře ani jména nikdo neznal. Při rozhovorech používaly přezdívky a během svých vystoupení nosily pestrobarevné kukly. Zahalekaly několik slok proti Putinovi a pak se rozprchly nebo se nechaly zatknout.

Marija Aljochinová

Členka Pussy Riot Marija Aljochinová u soudu v Moskvě (4. srpna 2012)

Čtyřiadvacetiletá studentka žurnalistiky je neoficiální mluvčí souzených dívek. Soudkyni Marině Syrovové vytrvale vzdoruje, vyslýchá svědky a pronáší plamenné proslovy, například o ruském trestním zákoníku. "Myslela jsem, že církev miluje všechny své děti. Nejen ty, které věří v Putina," prohlásila na začátku procesu. Před svým zatčením pracovala jako dobrovolnice pro hnutí Greenpeace a starala se o nemocné děti, sama má malého syna Filipa.

zdroj: The Guardian

Když ale v únoru v moskevském chrámu Krista Spasitele zapěly protestsong proti patriarchovi Kyrillovi a jeho spojenectví se staronovým prezidentem, došla ruskému režimu trpělivost. Nyní trojici dívek z punkové kapely Pussy Riot hrozí tříletý pobyt za mřížemi. Obžaloba je viní z výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí a pravoslavná církev jejich vystoupení dokonce označila za dílo ďáblovo.

Nyní už tváře Naděždy Tolokonnikovové, Mariji Aljochinové a Jekatěriny Samucevičové znají všichni Rusové. Televize každý den ze soudní síně vysílá záběry, na kterých se pobledlé dívky zavřené v kleci mírně usmívají.

"Chtělo se mi křičet"

Skupina Pussy Riot vznikla loni, když Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv oznámili, že si prohodí své funkce. Mocenský tandem svůj plán skutečně dodržel: Medveděv se stal premiérem a Putin se v březnu po čtyřech letech vrátil do prezidentského úřadu. V Kremlu vydrží nejméně do roku 2018.

Mnoho Rusů tuto rošádu vnímalo jako pošlapání demokracie. "Nemohla jsem kvůli tomu usnout. Chtěla jsem vyrazit do ulic, vzít mikrofon a řvát: 'Rusko bez Putina!' Byla jsem plná zloby," prohlásila letos v únoru jedna z členek Pussy Riot maskovaná zelenou kuklou.

Mladé punkery sice sympatizovaly s opozičními protesty proti údajným podvodům v parlamentních volbách, na demonstracích ale vystupovat nechtěly. Radši vsadily na neočekávaná vystoupení na veřejnosti, kterými šokovaly kolemjdoucí a zajistily si pozornost médií.

Jekatěrina Samucevičová

Členka dívčí kapely Pussy Riot Jekatěrina Samucevičová u soudu v Moskvě (4.

Nejstarší a nejtišší z dívčího tria v skleněné kleci. Devětadvacetiletá programátorka se zajímá o umění a vystudovala moskevskou Rodčenkovu školu fotografie a multimédií. Bojuje za práva homosexuálů, kteří v Rusku čelí značné diskriminaci. Právě u ní doma si Pussy Riot chystaly na svá veřejná vystoupení a vyráběly si kostýmy.

zdroj: The Guardian

Poprvé udeřily v lednu. Osm dívek v kuklách a pestrobarevném oblečení zapělo na Rudém náměstí píseň s názvem "Putin se pochcal" a za svůj politický hapenning dostaly pokutu. Ta je ale neodradila a další "koncerty" na sebe nenechaly dlouho čekat. Videa, na kterých řádí v metru, na trolejbusu či před vězením, kde byl zavřen opoziční aktivista Alexej Navalnyj, se stala na internetu hitem.

Pyj na mostě a sex v muzeu

"Myšlenka skupiny je taková, že členství v ní je naprosto anonymní a členem se tak může stát každý," říká jedna maskovaná dívka, která si říká Vrabčák. V Pussy Riot se podle ní nyní angažuje asi deset až dvacet dívek. Všechny se hlásí k odkazu ruského angažovaného umění.

Tolokonnikovová, Aljochinová a Samucevičová se ostatně znají už z radikální umělecké skupiny Vojna. Její členové například pod heslem "palácový převrat" otočili na střechu několik policejních aut nebo nakreslili obří falus na zvedací most před budovou tajné služby v Petrohradu.

V roce 2008 si členové Vojny včetně těhotné Tolokonnikovové společně zasouložili v moskevském biologickém muzeu (na fotodokumentaci z akce se podívejte zde). Pod heslem "Mr**me na následníka medvídka" tak protestovali proti nástupu Dmitrije Medveděva do prezidentské funkce.

Útěk do Prahy

Členové Vojny se při svém boji proti ruskému establishmentu hlásí k anarchismu a socialismu. Děvčata z Pussy Riot se navíc inspirovala americkými feministickými skupinami z 80. a 90. let jako byly Riot Grrrl nebo Guerilla Girls. Název Pussy Riot ale není jen poctou těmto kapelám.

Naděžda Tolokonnikovová

Členka Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová u soudu v Moskvě (4. srpna 2012)

Dvaadvacetiletá studentka filozofie je obžalobou označována za "ďábelský mozek" Pussy Riot. Na začátku procesu se omluvila pravoslavným věřícím, které vystoupení v chrámu urazilo. Jejím manželem je Pjotr Verzilov, jeden ze zakladatelů umělecké skupiny Vojna. Mají spolu čtyřletou dceru, která si podle Verzilovova nyní kreslí obrázky, jak maminku osvobozuje z vězení.

zdroj: The Guardian

"Pussy jednak znamená kočička a zároveň tak můžete označit ženu. Je to slovní hříčka, spojení něčeho velmi jemného a něčeho extrémně tvrdého: Pussy (číča) a Riot (rebelie, výtržnost). A taky podle toho vypadáme: jsme velmi ženské, ale zároveň nosíme strašidelné masky," svěřila se jedna členka kapely v únoru.

Nyní dívky z Pussy Riot žijí ve strachu. Jejich příbuzní a přátelé jsou sledováni a dvě členky kapely dokonce utekly za hranice. "Za mojí rodinou přišla policie. Chtěli nějaké soukromé fotografie. Ptali se, s kým se scházím, kam chodím," svěřila se reportérům agentury Reuters nejmenovaná dívka, která nyní žije v Praze.

Žádná z členek Pussy Riot na nezávislost soudu nevěří a obávají se, že své kamarádky jen tak neuvidí. Ve svých protestech přesto chtějí pokračovat. "Nemáme na výběr. Chceme změnit naši zemi. Pokud žijete v takovémto režimu, pochopíte, že můžete být kdykoliv a pro nic za nic uvězněni," svěřily se ruské punkerky agentuře Reuters po emailu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue