Sparta - Admira Vídeň 2:2, domácím pomohl z nesnází kanonýr Kweuke

• 17
V odvetě 3. předkola Evropské ligy fotbalisté Sparty remizovali s vídeňskou Admirou 2:2 a po výhře 2:0 v prvním zápase postupují do play-off. Nejdřív se brankově prosadili hosté tečovanou střelou Thürauera, ale poté vzal režii zápasu do svých rukou domácí útočník Léonard Kweuke.

Ten nejprve pohotovou střelou vyrovnal a po chvíli technickým přízemním pokusem přidal ještě před přestávkou druhý gól. Poslední slovo však měl ve druhém poločase hostující Sulimani.

"Mám smíšené pocity. Postup nás těší, ale znovu jsme hráli pod naše možnosti i očekávání. Naším největším soupeřem dnes bylo naše sebevědomí. Vlastní gól nás srazil a stálo nás hodně sil, abychom se do zápasu vrátili zpět," řekl po utkání sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Soupeře pro play-off se Letenští dozví při pátečním losu.

V úvodu zápasu jako by se soupeři oťukávali, kombinovalo se ve středu hřiště, žádná nebezpečná akce a šance už vůbec ne. Ale sparťané se dvěma útočníky Kadlecem a Kweukem byli přece jen o poznání aktivnější.

Na krajích domácí zálohy jezdili mladíci Kadeřábek s Přikrylem, ve středu hřiště dobře pracovali Holek s Hušbauerem, v útočné linii se doplňovali staženější Kadlec s bijcem na hrotu Kweukem.

Až po čtvrthodině se hlediště letenského stadionu roztleskalo, to když Kadeřábek po vysunutí Přikrylem pálil z úhlu do boční sítě. Zdálo se, že Lavičkův tým přidává na tempu. Po rohu Hušbauera hlavičkoval z dobré pozice Jarošík, ale míč šel vysoko nad.

Záhy však přišla vídeňská sprcha. Ve 20. minutě zahrávali roh hosté, po Vaclíkově zákroku se míč dostal k volnému Thürauerovi a jeho střela z 18 metrů tečovaná Švejdíkem skončila ve sparťanské síti. Gólman Vaclík byl bezmocný.

Domácí se potom snažili zatlačit soupeře na jeho polovinu, jenže rychlonozí hosté se jen tak nenechali. Naopak, podnikali nebezpečné výpady a nenechávali v klidu sparťanskou obranu, v níž hrál prim kapitán Jarošík.

Z nesnází viditelně fotbalovější Spartu však dostal kdo jiný než Kweuke. Nejprve se bleskově zorientoval ve skrumáži před Tischlerovou brankou a vyrovnal, podruhé hostujícího gólmana pokořil nádhernou technickou střelou z dálky. Nebezpečí bylo zažehnáno. V součtu s prvním zápasem teď sparťané vedli už 4:1.

Ve druhé půli sparťané už nikam pospíchat nemuseli, přesto si v dešti udržovali zřetelnou převahu.

Blízko ke gólu měl krátce po přestávce Kadlec, ale míč ani zblízka za záda soupeřova brankáře nepropasíroval. Ale že v týmu vládne pohoda, to potvrdilo i zatleskání Kweukeho, přestože do mnohem výhodnější pozice míč od Kadlece nedostal.

Na místy až lehkovážnost domácí doplatili v 68. minutě, když z přímého kopu vyrovnal přízemní střelou Sulimani.

Sparťané potom ještě předvedli několik pohledných a rychlých akcí, při nichž měli hosté štěstí, že neinkasovali. To už byl na hřišti i dvacetiletý Skalák, který vystřídal stejně starého Přikryla. V závěru sice Admira nebezpečně dorážela, ale sparťané už postupovou remízu udrželi.

"Spartě jsme dnes v prvním poločase dokázali zatápět. Sice jsme vypadli, ale určitě to pro nás bude znamenat přínos dalších velkých zkušeností," řekl trenér hostů Dietmar Kühbauer.