HRDINA. Plzeňští fotbalisté gratulují útočníkovi Michalu Ďurišovi k čistému

HRDINA. Plzeňští fotbalisté gratulují útočníkovi Michalu Ďurišovi k čistému hattricku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň si zastřílela, Sparta postup uhlídala, Boleslav byla bez šance

• 256
Tři české kluby budou v play-off Evropské ligy, v němž se bojuje o účast v základních skupinách. Po Liberci, který do něj "spadl" z předkola Ligy mistrů, si jej zahrají také Sparta a Plzeň, které zvládly i odvety 3. předkola. S evropskými poháry se loučí jen Mladá Boleslav.

Boleslavští ani v odvetě 3. předkola Evropské ligy nestačili na Twente Enschede, stejně jako v prvním zápase mu i doma podlehli 0:2. Naopak Sparta s Plzní domácí odvety zvládly: Letenští remizovali s rakouskou Admirou Vídeň 2:2 a Západočeši deklasovali polský Ruch Chorzów 5:0.

Los play-off

• Sparta, Plzeň a Liberec se dozví své soupeře v pátek ve 13:30. Los play-off vám přineseme na fotbal.idnes.cz v on-line reportáži.
  • Sparta a Plzeň budou mezi nasazenými týmy, Liberec nenasazený. Více ZDE.

Ve všech třech utkáních bylo o postupujícím takřka jasno už po prvním poločase.

Ačkoli sparťany soupeř vylekal. Ve 20. minutě se Admira, jejíž kouč do sestavy tentokrát nezařadil českého záložníka Ježka, ujala vedení. Měla štěstí, protože střelu mířící vedle si domácí srazili do brány sami.

Pak ale úřadoval střelec Kweuke a během čtyř minut skóre otočil. Kamerunský útočník tak dal ve čtyřech soutěžních zápasech už pět gólů a se svým týmem šel do šaten v dobré náladě. Vídeňský celek potřeboval dát k postupu tři branky.

Los play-off Evropské ligy

Okruh případných soupeřů pro Plzeň a Spartu:  Feyenoord, Šeriff Tiraspol, Debrecín, Motherwell, Hearts, Slask Vratislav, Helsinki, Ekranas, Molde, Dudelange, Něftči Baku,  Bursaspor, Dinamo Bukurešť, Anži Machačkala, Atromitos, Lucern, Lokeren, Dynamo Moskva, Maritimo, FK Sarajevo, Murska Sobota, Rapid Vídeň, Legia, Trömsö, CZ Bělehrad, Midjylland, Horsens, Gori, Golubovski, Fehérvár.

Okruh případných soupeřů pro Liberec: Sporting Lisabon, CSKA Moskva, Eindhoven, Bordeaux, Stuttgart, Charkov, Alkmaar, Lazio Řím, Newcastle, Inter Milán, Liverpool, Marseille,  Bilbao, Levante, Hannover, Genk, Partizan Bělehrad, Young Boys Bern, Trabzonspor, Bruggy, APOEL, Hapoel Tel Aviv, PAOK Soluň, Rosenborg, Heerenven, Vaslui, Dněpropetrovsk, Twente, Steaua

Jednu z nich se hostům podařilo vstřelit v 69. minutě, ale to bylo vše. Mužstvo trenéra Lavičky už dvoubrankový náskok z prvního duelu uhájilo. "Ale mám smíšené pocity. Postup nás těší, ale znovu jsme hráli pod naše možnosti i očekávání. Naším největším soupeřem bylo naše sebevědomí," přiznal Lavička.

To Plzeň na nějaké hlídání vůbec nespoléhala. Stejně jako v Polsku svého soka z Chorzówa jasně přehrávala a uštědřila mu výprask 5:0. Celkové skóre z obou zápasů: 7:0.

Plzeňským hrdinou večera byl útočník Michal Ďuriš, jenž si připsal hattrick během šestadvaceti minut. První trefu slavil už ve druhé minutě a po necelé půlhodině bylo ve Štruncových sadech hotovo.

Po přestávce Ďuriš dovolil skórovat také svým spoluhráčům - čtvrtý gól přidal v 54. minutě jeho slovenský parťák Bakoš a tři minuty před koncem dokonal potupu polského týmu náhradník Hanousek.

"Jsem rád, že jsme oba zápasy zvládli dobře a zaslouženě postoupili," těšilo plzeňského kouče Pavla Vrbu. "Skóre 7:0 je něco, na co můžeme být pyšní. Jsem maximálně spokojený s výkonem i atmosférou."

Mladá Boleslav se pokusila vymazat manko proti Twente útočně laděnou sestavou se třemi obránci a třemi útočníky, ale byla opět neškodná. Nizozemské mužstvo ji s lehkostí přehrávalo a do poločasu dalo domácím na vědomí, že si nemají dělat naděje.

Střelci se neměnili - v Enschede skórovali Chadli s Ferem a učinili tak i v Boleslavi. Domácí bez zraněných opor na vzdor neměli a pohárová Evropa pro ně letos končí.

"Naše mužstvo se nemá za co stydět," prohlásil trenér Miroslav Koubek. "Odevzdalo vše, na co v tuto chvíli má. Ukázalo charakter a do posledních chvil se rvalo o co nejpříznivější výsledek. Kvalitativní rozdíl je přeci jen vysoký."