VIDEO: Hygienici zakázali plavcům rybník u Příbrami, do kůže tu zalézá parazit

  • 42
Středočeši mají o koupaliště méně - hygienici zakázali koupání v Novém rybníce u Příbrami. Objevili tady totiž cerkárie, tedy parazity, kteří pocházejí z fekálií a které přenášejí vodní ptáci. Hygienici mají podezření, že jsou ještě na koupališti na Slapech.

Ve čtvrtek ve tři hodiny odpoledne zazvonil na příbramské hygienické stanici telefonát. První člověk si stěžoval na svědivou vyrážku a malé puchýřky po koupání v Novém rybníku na jihu Příbrami. Další lidé volali v pátek i v pondělí. Ve středu 8. srpna hygienici v rybníku zakázali koupání.

Z pátečních vzorků totiž zjistili, že v něm jsou cerkárie. Paraziti, jejichž vajíčka přenášejí vodní ptáci, hlavně kachny. Vyvíjejí se pak v některých druzích malých vodních plžů, když je opustí, hledají zase vodní ptáky, ale narazí-li na člověka, proniknou do jeho kůže a tam zahynou. Reakcí lidského organismu je právě nepříjemná vyrážka.

"V celé republice je to dost výjimečné. V Novém rybníku se cerkárie objevily naposled před dvaceti lety, od té doby zjištěny nebyly," řekl Luboš Mandík z příbramské pobočky hygienické stanice.

Cerkárie jsou zřejmě také v Županovicích na Slapech

Podle Petra Pumana ze Státního zdravotního ústavu se v posledních asi sedmi letech objevilo pět epidemií. Tři loni na Českolipsku a dvě letos na Příbramsku. Podezření mají totiž odborníci i v Županovicích na Slapské přehradě. Výskyt cerkárií se tam sice nepodařilo potvrdit, ale vyrážka se lidem objevuje po koupání stále. "Podle symptomů to nemůže být nic jiného," řekl Puman.

Do konce sezony tam proto bude voda označena jako nevhodná ke koupání a v Novém rybníce už se letos lidé nevykoupou vůbec. Imunitní reakce lidského těla napadeného parazitem po několika dnech odezní, z rybníka však tento organismus sám nezmizí.

"Provozovatel bude muset řešit, jak ho dostat ven, a to není legrace. Musí se zlikvidovat původci. Je to parazit, který žije ve vodním ptactvu a šneka využívá jako mezihostitele. Když nebude mezihostitel, nebude ani problém, ale vypustit rybník a vybírat šneky je dost sisyfovská práce. U menších nádrží to jde, ale tady si to moc nedovedu představit," uvedl Mandík.

Nový rybník je totiž rozsáhlá vodní plocha, kterou mají navíc také částečně pronajmutou místní rybáři a chovají v něm ryby.

"Sejdeme se s hygienou a budeme hledat nějaké řešení. Je skoro konec sezony, takže nemá smysl se teď narychlo pouštět do nějaké velké akce," řekl ředitel organizace Sportovní zařízení města Příbram Jiří Holobrada. Ta je provozovatelem koupaliště.

Do rybníků lidé zřejmě vyvážejí i fekální obsah jímek

Holobrada upozorňuje, že kachny, které jsou nejčastějším hostitelem cerkárií, jsou teď přemnožené, a navíc si zvykly vracet se na rybník, protože je tam lidi krmí. Podle Mandíka jde spíš o shodu okolností, že se cerkárie vyskytly zde. Stačí jeden nakažený pták, který nakazí jediného vodního plže a ten zamoří vodu tisíci parazitů, kteří jsou navíc v teple a na světle aktivnější.

Na cerkárie hygieniky upozorní vždy až lidé, kteří kvůli nim mají potíže. Preventivní rozbory výskytu tohoto parazita se nedělají.

Zákaz koupání v Novém rybníku je letos první v kraji. Hygienici však nedoporučují koupání ještě v dalších dvou koupalištích, a to také na Příbramsku. Ne však kvůli sinicím, ale zjištěnému výskytu fekálií ve vodě.

"V Obecnici a v Jincích je zhoršená mikrobiologická kvalita vody, pravděpodobně to souvisí s tím, že lidé vypouštějí fekálie do vody. Rozbor skutečně potvrdil, že to s fekáliemi souvisí," sdělil Mandík.

Největším a opakujícím se problémem středočeských koupališť jsou sinice. Těch se však letos nevyskytuje tolik jako třeba v jiných letech. Zhoršená kvalita vody je jen na několika místech v kraji, především ve větších vodních nádržích, jako je tradičně třeba Orlík.

"Letos to bylo všude nejvýše na stupni tři, kdy je voda nevhodná pro alergiky, děti, těhotné ženy a citlivější lidi. Že by sinic bylo tolik, aby byla voda ke koupání nevhodná, to se letos nestalo," říká Mandík.