TŘIKRÁT. MIchal Ďuriš třemi góly skolil polský Chorzów.

TŘIKRÁT. MIchal Ďuriš třemi góly skolil polský Chorzów. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň - Chorzów 5:0, koncert a hladký postup dirigoval Ďuriš

• 44
Bez milosti, bez pardonů, rychle, jednoznačně. Fotbalová Plzeň je v play-off Evropské ligy, Ruch Chorzów vyřídila po naprosté převaze v obou zápasech. Polský tým pro ni nebyl důstojným soupeřem, tak snadno si s ním pohrála. Ve čtvrteční odvetě 3. předkola zvítězila 5:0, o tři góly se už v první půli postaral Ďuriš, který se trefil i před týdnem v Chorzówě.

Že se Plzeňští mohou těšit na páteční los 4. předkola, bylo téměř jisté už po úvodním duelu v Polsku a vítězství 2:0. Odveta to jen stvrdila.

Nešlo o to, jestli Plzeň uhájí postup, ale jakým rozdílem soupeře porazí. Tak obrovský rozdíl byl mezi třetím týmem minulého ročníku české ligy a stříbrného té polské.

"Jsem rád, že jsme oba zápasy zvládli dobře a zaslouženě postoupili. Skóre 7:0 je něco, na co můžeme být pyšní. Jsem maximálně spokojený s výkonem i atmosférou, ke které přispěli i fanoušci hostů. Jsem rád, že jsem to mohl zažít," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba.

Jeho tým bavil vyprodané hlediště, jedenáct tisíc diváků křičelo gól už po minutě a do půlhodiny ještě dvakrát. Domácí byli lepší ve všech fotbalových činnostech: rychlejší, šikovnější, živější. Limberský si malou domů dovolil nečekanou patičkou, Darida stejným způsobem zakončoval pohlednou akci.

Ani za jasného stavu neměli domácí dost, pořád hráli dopředu, pořád chtěli střílet další a další góly. Hráči polského týmu si museli připadat jako na školení, domácí je vyučovali, jak se má hrát fotbal.

Šest stovek polských fanoušků však jednoznačný průběh zápasu nijak nevzrušoval, po dvou gólech se všichni svlékli do půl těla a zpívali až do konce. Kaňkou na jejich návštěvě bylo několik dělbuchů, kterými pořadatele zlobili.

To obranu Chorzówa zlobil především Ďuriš. Neuběhly ani dvě minuty, když se z pravé strany probil do pokutového území a jeho přízemní přihrávku si jeden z hostujících obránců srazil ke vzdálenější tyči. Míč z Ďurišovy kopačky sice nemířil na branku, ale slovinský sudí Jug mu ho nakonec připsal.

O autorství další branky pro slovenského ofenzivního hráče už nebylo pochyb, po parádní akci Daridy, který prošel přes tři protihráče, mu sice první střelu zblokovali, ale dorážku poslal už neomylně do sítě. A v 28. minutě zakončil pěknou kombinaci střelou ze 14 metrů k tyči.

Plzeňská obrana nemusela řešit žádné obtížné situace, nebezpečná rána Piecha z dálky letěla těsně vedle a po zmatcích při odkopu mířil Jankowski zblízka rovněž mimo.

Domácí hráli s chutí i po přestávce, do útoku je hnali fanoušci, kteří žádali bůra a atmosféru vylepšovali mexickými vlnami.

Přání pěti gólů se hráči přiblížili v 54. minutě. Po rozehraném rohu Horváthův centr doplachtil k Bakošovi, který se hlavou připomněl po třízápasovém trestu za únorové vyloučení na Schalke.

A tři minuty před koncem to přišlo, náhradník Hanousek se probil z levé strany do vápna a prudkou ranou překonal slovenského brankáře Peškoviče popáté.