Vystoupení Davida Ratha při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání k trestnímu stíhání (5. června 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rath zůstává ve vazbě, rozhodl soud. Možná ale jen na týden

  • 526
Poslanec David Rath se z vazby zatím nedostane. Soudci rozhodli, že zůstane dál za mřížemi. Stále má však šanci, že se na svobodu dostane už za týden. V případě, že se Rath dostane z věznice, chce ho ohlídat poslanec a hokejista Jiří Šlégr, který se za bývalého hejtmana zaručil.

Soudci se dál bojí, že by Rath mohl pokračovat v trestné činnosti, ovlivňovat svědky a také se pokusit o útěk. Poslanec a středočeský hejtman je obviněn z korupce.

Rathova vazba

David Rath je v současné době ve vazbě ze všech tří důvodů stanovených zákonem: nebezpečí ovlivňování svědků (přísnější režim ve věznici; pokud státní zástupce nepožádá o prodloužení, skončí tento důvod 14. srpna), riziko pokračování v trestné činnosti a nebezpečí útěku obviněného.

"Soud rozhodoval o stížnosti státního zástupce, který chtěl doplnit u Davida Ratha o takzvanou předstižnou vazbu. Soudci jí vyhověli," řekla Zuzana Steinerová, mluvčí středočeského krajského soudu. Předstižná vazba znamená, že je obava z opakování nebo pokračování v trestné činnosti.

Nové rozhodnutí však nemění nic na tom, že poslanci 14. srpna končí tříměsíční koluzní vazba (kvůli ovlivňování svědků). A jeho obhájci poté mohou požádat, aby byl Rath propuštěn. Politik by se tak mohl skutečně dostat z vězení.

Sám žalobce Petr Jirát totiž minulý týden řekl, že ani on nevidí důvod, proč by musel Rath kvůli ovlivňování svědků zůstávat ve vazbě. "Zatím nevidíme žádný důvod, abychom žádali o prodloužení koluzní vazby," řekl Jirát v pátek MF DNES.

Rathův advokát označil poslední verdikt soudu o vazbě za jakési mezirozhodnutí. "Nás bude zajímat především zdůvodnění. Z něj bude zřejmý pohled soudu a nám to může pomoci v tom, na co se zaměřit v žádosti o propuštění," řekl iDNES.cz  advokát Adam Černý.

Šlégr se zaručil za Ratha a vzkázal mu: Jestli utečeš, najdu si tě

Do diskuse o Rathově setrvání ve vazbě nebo propuštění se zapojil i poslanec Jiří Šlégr, který se za Ratha zaručil. Místopředseda NS-LEV 21 tvrdí, že se pro záruku rozhodl především s ohledem na Rathovu rodinu a jeho děti.

"Jak jsem Davida Ratha poznal, tak nevěřím, že by se po propuštění sebral a ujel ze země a nechal tu své dva syny," řekl Jiří Šlégr k případné útěkové vazbě.

Záruka při rozhodování o vazbě

Zájmové sdružení občanů, anebo důvěryhodná osoba schopná příznivě ovlivňovat chování obviněného, nabídnou převzetí záruky za další chování obviněného a za to, že se obviněný na vyzvání dostaví k soudu, státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu a že vždy předem oznámí vzdálení se z místa pobytu. Pokud orgán rozhodující o vazbě považuje záruku vzhledem k osobě obviněného a k povaze projednávaného případu za dostatečnou, přijme ji.

Poslanec nevěří ani tomu, že by bývalý středočeský hejtman pokračoval v trestné činnosti. "V současné době, kdy nezastává žádnou funkci, to ani není možné," vysvětlil Šlégr.

U posledního typu vazby - kvůli ovlivňování svědků, končí zákonem daná lhůta 14. srpna a možnost na její prodloužení je minimální. Šlégr navíc tvrdí, že policie už naprostou většinu svědků vyslechla. "Více je ovlivnily informace z médií než David Rath," tvrdí.

K podání záruky se rozhodl po konzultaci s Rathovým právníkem Romanem Jelínkem. Jako důvod uvedl lidskou stránku a dopad, který má vazba na rodinu a především syny Davida Ratha. "Vůbec neřeším otázku jeho viny či neviny. Od toho je tu policie a soud," řekl bývalý hokejový reprezentant.

Zmínil i nerovné podmínky uvalování vazby. Za příklad si vzal, i když ji přímo nejmenoval, nehodu Romana Janouška. "Opilý řidič někoho srazí a nejen, že mu není odebrán řidičský průkaz, ale dobu vyšetřování tráví naprosto svobodně u moře v Chorvatsku," uvedl.

Záruka od "důvěryhodné osoby" je jedna z možností, jak se obviněný může vyhnout vazbě. Dalšími může být třeba dohled probačního úředníka, kauce a u méně závažných případů třeba i písemný slib obviněného.

Ručiteli v případě útěku ale nehrozí žádný právní postih. Šlégr mluví v takovém případě o riziku veřejného pohoršení. "Vzkázal jsem Rathovi po právníkovi, že kdyby snad utekl, tak si ho najdu," řekl Šlégr.

,

Video