Podívejte se, jak funguje ochrana proti povodním v pražském metru

  • 45
Vylepšená protipovodňová ochrana metra zamezí ničivému scénáři z doby před deseti lety. Těsnění tlakových průchodek je zcela nové, odolá tlaku 6 atmosfér, tedy tlaku 60 metrů vodního sloupce. Podívejte se, jak se testuje.

Pražské metro, které před deseti lety zasáhla ničivá povodeň, před velkou vodou chrání kromě zábran a hrazení na povrchu také bezpočet tlakových uzávěrů v tunelech a chodbách.  Jen ve stanici Křižíkova, která byla při povodni zatopena doslova pod střechu, je třicet tlakových uzávěrů.

Po povodni byla vyměněna všechna těsnění kabelových průchodek, kterých jsou tisíce. Obnovou také prošly čerpací stanice ve stanicích.

Pořadí uzavírání je stanoveno v povodňovém plánu tak, aby záchranná četa mohla z tunelu bezpečně odejít. Pracovníci se před uzavřením vždy vzájemně zkontrolují, zda někdo nezůstal "na špatné straně".

Nejohroženějším úsekem pražského metra je část trasy B v Karlíně, která je nízko položená. "Abychom připravili stanici metra Křižíkova na povodeň, znamená to pro nás uzavřít asi tak 30 různých zařízení, prvků, vrat, šoupat a tak dál. Je tady řádově asi 500 tlakových průchodek, které souvisí s protipovodňovou ochranou," řekl  šéf ochranného systému metra Petr Kysilko.


Témata: povodeň