Policie vtrhla do CzechInvestu kvůli databázové zakázce za pár milionů

  • 420
Budovu státní agentury CzechInvest, která má na starosti podporu podnikání a zahraničních investic, celou středu prohledávala protikorupční policie. Razie souvisí se zakázkou na vyhledávání průmyslových nemovitostí pro investory.

Protikorupční policie dorazila do budovy státní agentury ve Štěpánské ulici v Praze hned ráno, kdy také přestaly fungovat internetové stránky CzechInvestu. Zaměstnance poslala mimo budovu a začala prohledávat divizi investic.

Personální bouře, nadržování, ale i tisíce nových míst

Co je zač příspěvková organizace ministerstva průmyslu a obchodu

Po 15. hodině pak zaměstnanci mohli odejít domů. "Odpojili nám počítače a nevíme, jak a zda vůbec budeme moci pracovat i zítra," řekl iDNES.cz zdroj z CzechInvestu, který si nepřál být jmenován, aby neztratil práci.

"Někteří zaměstnanci byli posláni na home office, nicméně probíhá standardní aktivita CzechInvestu, nejsou ohroženy žádné zásadní funkce včetně čerpání dotací," prohlásil generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek. (celý rozhovor s ředitelem CzechInvestu zde)

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že policisté se zajímají o podezřelou zakázku na vyhledávání vhodných průmyslových zón pro investory. Získala ji soukromá firma Glafin s nejasnou majetkovou strukturou, jejíž jednatel se navíc zná s Křížkem. Nabídla 3,2 milionu.

Vedení agentury vyzvalo zaměstnance, aby s policií spolupracovali. "Zaměstnanci poskytují policii veškerou součinnost, kvůli probíhajícímu šetření není možné sdělit více informací," řekla mluvčí Štěpánka Filipová.

Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství v Praze. "Je to ve fázi po zahájení úkonů trestního řízení. Soud nařídil prohlídku jiných prostor a pozemků," uvedl mluvčí úřadu Tomáš Bláha.

CzechInvest

Státní agentura má podporovat příliv zahraničních investic do Česka a uplatnění českých podnikatelů za hranicemi. Pozornost médií výrazně upoutala v roce 2007, kdy po odvolání tehdejšího ředitele Tomáše Hrudy dalo výpověď několik desítek zaměstnanců.

Na podezřelou zakázku, jejíž princip de facto spočíval ve správě databáze nemovitostí, upozornil v polovině července server Česká pozice, načež bezprostředně poté "vítěz" výběrového řízení odstoupil. Z CzechInvestu také odešel jeden z podřízených ředitele Křížka.

Před třemi týdny ministr Martin Kuba pověřil svého náměstka Martina Frélicha, aby průběh vypsání veřejné zakázky prověřil. "Audit neprokázal, že by ředitel Křížek nějak pochybil," uvedla mluvčí resortu Veronika Forejtová.

Přesto nad šéfem CzechInvestu stále visí hrozba odvolání, byť po zahájení policejní razie hlásal opak. "Rozhodně zůstávám stále generálním ředitelem a hodlám, aby to tak zůstalo i nadále," řekl novinářům před budovou ve Štěpánské.

Křížek podle ministra před časem ujišťoval, že zakázka byla zveřejněna v souladu se zákonem. "Prokáže-li se trestněprávní odpovědnost ředitele CzechInvestu, samozřejmě ho okamžitě odvolám," komentoval razii Kuba, který nyní čeká na vyjádření IT odborníků.

Je totiž možné, že výběrové řízení bylo záměrně antedatováno. CzechInvest nedal o výběrovém řízení nikde vědět, ani na své stránce. Česká televize zjistila, že zadávací dokumentace se tam najednou v průběhu července objevila, a to s datem 1. června, což však podle zdrojových kódů a informací o sestavení webové stránky nebylo možné. Zřejmě i proto při zahájení razie přestal fungovat web CzechInvestu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video