Vystoupení Davida Ratha při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání k trestnímu stíhání (5. června 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie obstavila Rathovy domy jako náhradu za milionové úplatky

  • 337
Policisté zajistili nemovitosti Davida Ratha, protože se jim nepodařilo vypátrat, kde poslanec a bývalý středočeský hejtman miliony z úplatků, pokud je skutečně přebral, schovával. V takovém případě může policie zajistit náhradu ve stejné hodnotě. V souvislosti s kauzou také padla další dvě obvinění.

Serveru Lidovky.cz se podařilo získat usnesení o zajištění majetku, ve kterém vyšetřovatelé píší, že Rath měl "v souvislosti s obstaráváním věci obecného zájmu, jako úřední osoba, převzít od Petra Kotta na různých místech v období od 16. února do 3. května finanční hotovost v celkové výši 9 011 186 korun".

Policisté jsou přitom přesvědčeni, že mají o úplatcích důkazy. Peníze, které Rath údajně získal, se jim však nepodařilo nalézt a zajistit. V takovém případě může být místo nich zajištěna náhrada, která by, byť jen z části, odpovídala jejich hodnotě, píše server.

Další obvinění

Policie také obvinila v kauze Rath další dva lidi. Jsou to manažeři firem, které se podílely na zakázkách pro středočeské nemocnice - šéf zdravotnické firmy Hospimed Jindřich Řehák a manažer firmy B Braun Jan Hájek. Serveru Lidovky.cz to potvrdily zdroje seznámené s vyšetřováním.

Rathův advokát Roman Jelínek je však přesvědčený, že důvod je jiný. Poslanci v polovině srpna vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání: možné ovlivňování svědků. Detektivové se tak podle Jelínka snaží o to, aby Rath neměl peníze na složení kauce pro propuštění z vazby (více o zajištění Rathova majetku čtěte zde).

O to by teoreticky mohl brzy požádat, protože státní zástupce Petr Jirát už netrvá na nejpřísnějším režimu vazby. "Zatím nevidíme žádný důvod, abychom žádali o její prodloužení," řekl Jirát v pátek MF DNES. To by znamenalo, že by od poloviny srpna mohl Rath ve věznici volně telefonovat své rodině a známým, měl by nárok na častější návštěvy, jeho dopisy by nebyly přísně kontrolované, jako je tomu dosud, a mohl by se také volněji pohybovat po věznici (viz předchozí článek).

Zároveň by se tím zvýšila šance, že se dostane na svobodu. V případě zbylých dvou důvodů vazby (nebezpečí, že by se pokusil o útěk a že by pokračoval v trestné činnosti) je totiž možné žádat o propuštění proti složené kauci a záruce bezúhonných osob. Právě to měli Rathovi právníci v plánu.

Policisté Davida Ratha zadrželi v květnu, v krabici od vína měl sedm milionů korun. Podle detektivů to byl úplatek spojený s opravou zámku Buštěhrad. Bývalý středočeský hejtman tvrdí, že je nevinný.

Podívejte se na převoz Davida Ratha do vazební věznice:

16. května 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video