Tomislav Božiš z Dukly (ve žlutém) po souboji s libereckým Janem Blažkem

Tomislav Božiš z Dukly (ve žlutém) po souboji s libereckým Janem Blažkem | foto: ČTK

Liberec - Dukla 3:2, mistr dvakrát prohrával, spasil ho Šuralův hattrick

• 33
Fotbalový Liberec i ve druhém ligovém kole uspěl. Čtyřgólový debakl se ale tentokrát nekonal, domácí vítězství nad pražskou Duklou bylo vydřené. Mistr dvakrát prohrával, ale nakonec se radoval z výhry 3:2. Hattrickem ji zařídil záložník Josef Šural.

Liberec si tak spravil chuť a možná nabyl potřebné sebevědomí po středeční porážce a před odvetou v předkole Ligy mistrů s Kluží. V domácí soutěži je po dvou kolech suverénní.

"Viděli jsme napínavé utkání. Jsem velice spokojený s naším výkonem v druhé půli, kdy jsme dokázali dvakrát srovnat a ještě vstřelit vítězný gól. Gratuluji Pepovi Šuralovi k hattricku," řekl po zápase liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

Ten udělal oproti středečnímu utkání v Kluži čtyři změny v základní sestavě. Chyběli Hadaščok, Kušnír, nemocný Štajner i Kelič, jehož nahradil na stoperu Karišik. Srbský bek zasáhl do soutěžního utkání poprvé od 28. kola minulé sezony.

Utkání Liberec versus Dukla ve videoreportáži

Liberečtí začali celkem aktivně, ve finální fázi se ale zpočátku trápili.

Hostujícího brankáře Radu ohrozil jen Bosančičův pokus, který vyboxoval nad roh. Dukla aktivní obranou nepouštěla domácí do šancí a ve 24. minutě neměla daleko k otevření skóre. Po Ljulkově chybě šel z úhlu na branku Přeučil, nikdo ze spoluhráčů ale před brankou míč nezasáhl.

Pražanům stačila k vedení jediná střela. Berger v 37. minutě rozehrál nakrátko přímý kop za vápnem a Kelič tečoval Haškův přízemní pokus tak nešťastně, že se od tyče odrazil do sítě. Hostující zadák svou brankou zařídil už v prvním kole remízu 1:1 se Spartou. Liberec v úvodu sezony drtí zranění opor, těsně před poločasem odkulhal ze hřiště Bosančič.

Po přestávce ale začali Severočeši náporem a hned po dvou minutách vyrovnali. Výraznou měrou k tomu přispěl veterán Janů, který si u pravé čáry postupně obhodil tři protihráče, poslal centr do vápna a Váchovu nepodařenou střelu doklepl do sítě Šural.

Dukla si vzala v 51. minutě vedení zpět. Sudí Matějek odpískal až dlouho po Borkově střele faul Karišikovi a Malý z přímého kopu trefil přesně šibenici. Slovan to však nevykolejilo. Šilhavý oživil hru přesunutím Breznaníka a Šurala na opačnou stranu a první jmenovaný zařídil další vyrovnání. Po jeho centru se prosadil hlavičkou o zem Šural.

Liberec pokračoval v náporu a dal vzpomenout na povedené výkony z mistrovského ročníku. Dukla se s vypětím sil bránila, deset minut před pauzou už ale kapitulovala. Rada vyrazil Ljulkovu střelu do strany a Šural dorážkou do odkryté branky zaznamenal první hattrick sezony.

Když za chvíli viděl červenou kartu hostující Malý, zdálo se, že Dukla už nemůže duel zdramatizovat. Střídající Pospěch se ale dostal do velké šance a jeho brance proti bývalému klubu zachránil jen dobře postavený Vácha.

Trenér Dukly Luboš Kozel, který v Liberci dělal asistenta, se na své hráče zlobil. "Jsem zklamaný, dokonce i trošku naštvaný, protože jsme tu měli minimálně na bod. Věděli jsme o nabitém programu domácích, a když se k tomu přidaly jejich zdravotní problémy, cítili jsme šanci."