Syrská dívka v jordánském uprchlickém táboře Zátarí (2. srpna 2012)

Syrská dívka v jordánském uprchlickém táboře Zátarí (2. srpna 2012) | foto: Reuters

Syrský exodus nabírá na síle, jizvy války pomáhají léčit i Češi

  • 267
Z rozbouřené Sýrie utíkají denně tisíce lidí. Jsou vyděšení, zoufalí a netuší, co s nimi bude. Řada z nich prošla mučírnami syrského režimu a mají těžké psychické problémy. Jejich bolavé duše pomáhají v jordánském azylu léčit i peníze z České republiky.

"Účastnil jsem se protestů, vojáci pročesávali domy a několik mých přátel a sousedů armáda odvlekla. Jednoho dne jsem přišel na řadu i já. Zavřeli mě, vyslýchali, mučili po celém těle," říká pětadvacetiletý muž, který před svým útěkem strávil týden v kobkách syrského režimu.

Jak pomoci Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

zdroj: MF DNES

Jordánští lékaři mu z poraněné ruky vyndali několik zanícených střel, ale ty skutečné jizvy se skrývají hluboko uvnitř. "Nevím, co se mnou bude, zda se ještě někdy do Sýrie vrátím, nebo se mi podaří začít nový život tady. Nemám z čeho žít, nevidím žádné východisko," říká muž, kterého v noci budí noční můry.

Podobné vzpomínky na mučení si v sobě nese řada utečenců přebývajících v jordánských uprchlických táborech. Společnost Člověk v tísni proto navázala kontakty s nadací vdovy po jordánském královi Husajnovi I. a jejím prostřednictvím traumatizovaným uprchlíkům pomáhá.

Za peníze poslané z České republiky funguje v jordánském Ammánu a městě Zarká 25 vyškolených psychologů, kteří obcházejí čtvrti obsazené uprchlíky ze země zmítané občanskou válkou. Zoufalým lidem pomáhají a zjišťují, co je trápí a vysvětlují jim, na co mají v Jordánsku právo.

Protože jsou běženci nedůvěřiví, pomáhají psychologům i dobrovolníci z řad samotných Syřanů. I díky jejich úsilí je o psychologickou pomoc velký zájem. Akce financovaná z Prahy dosud pomohla 107 rodinám, pomoc se chystá pro dalších 300 rodin.

"Ať už ta válka skončí"

Příliv uprchlíků do Jordánska je stále silnější, další utíkají do Turecka, Libanonu a Iráku. "Můžeme pouze očekávat, že bude přicházet čím dál více lidí, kteří budou potřebovat pomoc," řekl o víkendu během otevření nového uprchlického tábora v Zátarí představitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Andrew Harper. Stanové město by mělo pojmout až 100 tisíc běženců.

Jordánské úřady se snaží, aby uprchlíci měli základní potřeby zajištěny. "Je tam dostatek vody, jídla, hygienických potřeb a také lékařská péče, kterou poskytují mobilní zdravotnické týmy. Není tam ale žádné přátelské místo pro děti a kolem tábora nic není," vylíčila pro iDNES.cz podmínky v jednom táborů koordinátorka projektu Člověka v tísni v Jordánsku jménem Salma.

Donedávna se Syřané mohli z tábora dostat pouze za pomoci Jordánců, kteří museli za každého uprchlíka složit finanční obnos v bance a zaručit se za něj. Majetnější jordánské rodiny poskytovaly takovou pomoc Syřanům zdarma, jiné později chtěly svoji investici vrátit ve splátkách. Tento systém teď jordánská vláda pozastavila, právě kvůli nově otevřenému táboru.

Podle statistik je v zemi nyní 160 tisíc lidí, které šestnáctiměsíční konflikt vyhnal z jejich domovů. Někteří přišli přes hraniční přechody, jiní se ze země vyplížili ilegálně. Mnozí z nich jsou chudí a spoléhají na pomoc muslimských charit či početné syrské komunity, která rodnou zemi opustila během represí Asadova otce Háfize v osmdesátých letech.

Jiní jsou zámožní lidé, kteří se o sebe dokážou postarat sami. "Mohou si zde dovolit dobrý život, získali trvalý pobyt a utrácejí své peníze v jordánských obchodech, což je dobré pro ekonomiku," vysvětlila Salma. Podle ní nikdo netuší, jak válka v Sýrii dopadne a jaké bude mít následky pro okolní země. Všichni si přejí jen jedno: aby co nejrychleji skončila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue