Doporučujeme

DOBOJOVÁNO. Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová má za sebou finálovou jízdu v

DOBOJOVÁNO. Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová má za sebou finálovou jízdu v Londýně. Skončila čtvrtá. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jsem za všechny olympiády vděčná, řekla Hilgertová. Nezavrhla ani Rio

• 45
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Šestkrát byl vodní slalom na olympijských hrách jako řádný sport a šestkrát v něm závodila kajakářka Štěpánka Hilgertová. "Každá olympiáda byla jiná, některé byly úžasné, některé jsem si zvorala, za všechny jsem ráda," řekla čtyřiačtyřicetiletá slalomářská legenda. A start v Riu za čtyři roky tak úplně nezavrhla. "Asi ne," špitla opatrně.

Nejhorším olympijským výsledkem Štěpánky Hilgertové bylo dvanácté místo při debutu v Barceloně před dvaceti lety. Pak už se pokaždé vešla do desítky. V Atlantě v roce 1996 a o čtyři roky později v Sydney si dojela pro zlaté medaile.

V olympijském Londýně ve čtvrtek obsadila čtvrté místo. "Je to třetí nejlepší výsledek, ale zážitkově to je skoro na úrovni se Sydney. Bydlela jsem tu v olympijské vesnici, víc jsme se seznámili se sportovci a hlavně se mi strašně líbil zdejší kanál," rozplývala se Hilgertová nad právě končícími závody.

Kanál v Lee Valley, kde se o londýnské medaile soutěžilo, ji uchvátil svou atmosférou i vodáckou náročností. "Je těžký, ale je krásný. Bylo strašně zábavné na něm jezdit, zkoušet kombinace a hrát si na vodě. Je hodně plusů, pro které budu tuhle olympiádu stavět vysoko."

Bavily ji i závody ostatních slalomářů, které si prožila v klidu bez stresu. Fandila Čechům, ale její obdiv si získal francouzský vítěz singlkanoí Tony Estanguet. "V tu chvíli se stal mým velkým vzorem. Patří už také ke starší generaci, i když je pořád o deset let mladší než já, a taky byl chudák terčem průpovídek, že by měl místo přenechat mladším. A on na to dokázal takhle zareagovat."

Podobný příběh jako čtyřiatřicetiletý Estanguet prožila i Hilgertová. "Asi se občas i směrem ke mně někdo zmínil a asi těch lidí nebylo málo, co si budeme povídat. Doufám, že čtvrté místo je odpověď na námitky, že jsem tady neměla co dělat. Jasně, mohla jsem přivézt medaili, ale je to jen sport."

V podkladech, které pořadatelé připravili pro novináře, bylo u Štěpánky Hilgertové omylem uvedeno, že startuje na své první olympiádě. "To si mě asi o řádek spletli s Jessicou Foxovou, která startovala hned po mně. Bylo trapné, kdybych ve čtyřiačtyřiceti letech startovala na první olympiádě," smála se zasloužilá závodnice.

Dala by si celou kariéru znovu, pěkně zase do Barcelony roku 1992? "Ne, co bylo, bylo. Každá olympiáda byla jiná, některé úžasné, některé jsem si zvorala sama a všechno to do mé kariéry patří. Jsem za všechny olympiády ráda a budu i za tuhle."

Šest olympiád se Štěpánkou Hilgertovou

Stejný počet letních olympiád jako Štěpánka Hilgertová má ve svém životopise i autor tohoto článku. Co jsou nejvýraznější vzpomínky na šest závodů?

Barcelona 1992: 12. místo
Všichni novináři jeli na debl Šimek - Rohan jako na tutové zlato. Byli stříbrní, zlatý byl nečekaně už o den dřív Pollert. Na kajacích závodili oba manželé Hilgertovi, Štěpánka byla na solidním dvanáctém místě, ale zůstala ve stínu medailistů.

Atlanta 1996: 1. místo
Poprvé a naposledy se závodilo na přírodní řece. Mohutný proud Ocoee budil respekt, ale drobná česká kajakářka s citem pro vodu mohutné vlny využila ve svůj prospěch.

Sydney 2000: 1. místo
Den po zlatém závodě, po němž za ní do vody skočil manžel Luboš, sedíme v tiskovém středisku nad on-line rozhovorem a Štěpánka poprvé zodpovídá otázky, zda vydrží do příštích her. Později se z nich stane folklór.

Polibek v Sydney obletěl celý svět.

Atény 2004: 5. místo
Olympijským kanálem tekla slaná voda a celý národ čekal, že z ní Hilgertová vytáhne třetí zlatou medaili. "Od počátku jsem se nepovažovala za takovou favoritku, jakou mě prezentoval tisk," řekla, když skončila pátá.

Peking 2008: 9. místo
Potlesk za eskymáka. Čtyřicetiletá Štěpánka hrála vabank, riskovala, ale převrhla se situaci zachraňovala eskymáckým obratem. Jet na jistotu, mohla mít medaili, ale ona bojovala o zlato a neuspěla.

Londýn 2012: 4. místo
Jde s dobou, před olympiádou si založí účet na Twitteru a ukázkovým způsobem informuje fanoušky o životě ve vesnici. Mezi jejími přemožitelkami je Jessica Foxová, dcera Štěpánčiny soupeřky z devadesátých let. Start na dalších OH v Riu de Janeiru zcela nevyloučila. Řekla jen: "Asi ne."

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.