Obchody začaly značit rozpékané pečivo, vezměte si lupu a podívejte se

  • 1710
Malé domácí pekárny, supermarkety, ale i kavárny, které prodávají zákazníkům pečivo, musí od dnešního dne označovat nebalené rozpékané zboží. V reportáži iDNES.cz se podívejte, jak se s tím popraly. Vezměte si však raději lupu.

Některé obchody totiž označily rozpékané zboží povinným nápisem "ze zmrazeného polotovaru" tak nepatrným písmem, že ho lze sotva přečíst. Držely se tak patrně hesla, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, tedy aby nové vyhlášce ministerstva zemědělství vyhověly a nedostaly pokutu, ale aby zákazník žil v domnění, že si kupuje čerstvé zboží.

Pekárna Paul na Smíchově rozpéká většinu výrobků ze zmrazených polotovarů.

Tak vypadá například pečivo označené v pekárně Paul na pražském Smíchově, které podle zjištění redakce prodává zhruba jen třetinu čerstvého pečiva a ostatní rozpéká na místě. I z klasických bochníků, které budí dojem, že musí být čerstvé všechny, bylo z jedenácti vystavených druhů rozpékaných devět, tedy dokonce osmdesát procent. "Rozpékáme většinu zboží, ale nijak to nesnižuje jeho kvalitu," snaží se zaplašit pochybnosti zákazníků prodavačka.

Více než polovinu rozpékaných pekárenských výrobků prodává také Tesco. Na rozdíl od Paula však má všechny nápisy čitelné.

Velký podíl rozpékaného pečiva prodává také Albert. Povinné označení ale maskuje trikem. Nápis upozorňující na to, že pečivo pochází ze zmrazeného polotovaru, má sice větší a čitelnější než Paul, zároveň ho ale začal označovat i jiným novým nápisem "čerstvě dopečeno". Nový nápis je několikanásobně větší než povinné označení, je navíc podbarvený výraznou zelenou barvou a některé zákazníky tak mate, co vlastně sděluje.

"Vím, že se má pečivo od srpna odlišovat, zda je čerstvé, či ne. Těšil jsem se, že si budu jistý, že si dnes koupím zaručené čerstvé pečivo. Když jsem viděl nápis čerstvě dopečeno, zamířil jsem tam, protože to ve mně vzbuzovalo dojem čerstvosti. Až pak jsem si naštěstí všiml, že pečivo má ještě jiný titěrný nápis, že pochází z polotovaru, tak jsem ho z košíku zase vyndal," popisuje svou zkušenost mladý muž.

Supermarket Albert na Smíchově rozpéká více než polovinu pečiva. Povinný nápis

Žabka žádné označení ve svých regálech neměla. Podle slov prodavačky nabízí jen čerstvé pečivo. To samé tvrdí i prodavačky pekařství Markol i Mervartova pekařství.

Prodavačky malé prodejny Domácí pečivo ve Štefánikově ulici sice na dotaz odpověděly, že malou část zboží rozpékají, nápis ale u výrobků k nalezení nebyl.

Obchodníci musí odlišovat rozpékané pečivo a rozmrazované cukrářské výrobky od čerstvého pečiva (nabízené jen do 24 hodin po upečení) od 1. srpna. Pokud by to nedělali, hrozí jim sankce až tři miliony korun.

Hrozí však obchodům i sankce za to, když sice povinnost plní, ale označují zboží tak malým písmem, že ho nelze přečíst? Podle ministerstva zemědělství ano. "Vyhláška nařízení o velikosti písma neobsahuje, nicméně upravuje ho obecná potravinářská legislativa. Ta říká, že písmo musí být čitelné a nápis by měl být umístěn viditelně. V případě, že tomu tak není, tak to může být podnětem pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která má pravomoc udělit pokutu," říká mluvčí rezortu Jan Žáček.

Ministerstvo podle něj bude následně vyhodnocovat, zda nová vyhláška splnila svůj účel v tom, že pomohla zákazníkům v orientaci. "V případě, že by se minula účinkem, tak to budeme řešit," dodal mluvčí.

,