Řidič trolejbusu Milan Hladký

Řidič trolejbusu Milan Hladký | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Řidič trolejbusu, který zavinil vážnou nehodu, dostal tři roky vězení

  • 59
Řidič trolejbusu Milan Hladký, který loni v květnu zavinil v Brně tragickou srážku s tramvají, si ve vězení odsedí tři roky a čtyři měsíce. Při střetu zemřel 77letý senior, dalších čtrnáct cestujících skončilo v nemocnici. Nepodmíněný trest ve středu potvrdil senát krajského soudu.

Řidič trolejbusu brněnského Dopravního podniku podle znalců zavinil loni nehodu tím, že se do křižovatky v Brně-Černých Polích vřítil na červenou.

Městský soud třiatřicetiletému Hladkému vyměřil v lednu za obecné ohrožení z nedbalosti čtyřicetiměsíční nepodmíněný trest. Obžalovaný, kterému hrozilo až deset let vězení, se proti verdiktu odvolal (více o verdiktu zde).

"Odvolání směřuje pouze do výroku o trestu. Nepodmíněný trest je s ohledem na beztrestnost a bezúhonnost obžalovaného nepřiměřený. Bylo by na místě uložit trest podmíněný, odložený až na samou hranici zákonné sazby," argumentoval u odvolacího soudu obhájce Bohuslav Novák.

Soudce Aleš Flídr byl ale opačného názoru a odvolání zamítl. "Obžalovanému hrozila sazba od tří do deseti let. Pokud tedy dostal trest přesahující spodní hranici zákonné sazby o čtyři měsíce, nelze jej hodnotit jako nepřiměřeně přísný," sdělil Flídr.

Jak dále uvedl, osoba obžalovaného, který byl až do nehody zcela bezúhonný, by podmíněný trest sice umožňovala, okolnosti případu jej ale vylučují. "Způsobil smrt jiné osoby, těžké zranění dvou a zranění dalších dvanácti osob," vysvětlil.

"Je to tragédie člověka, který nikdy nic nespáchal"

Milan Hladký, který po nehodě upadl do depresí a léčí se na psychiatrii, přišel k odvolacímu soudu viditelně zdrcený. "Budu toho litovat do konce života. Před rokem se mi zcela změnil život. Nemůžu kvůli tomu spát," řekl u soudu v slzách.

Podle soudce Flídra byl případ těžký nejen pro obžalovaného, ale i pro samotný soud. "Je to tragédie člověka, který nikdy nic nespáchal, ale udělal chybu," vysvětlil Flídr s tím, že soudit viníky dopravních nehod je vždy těžší než vynášet verdikt nad lupiči a násilníky.

"Je to sice slušný člověk, ale zavinil fatální selhání s fatálním následkem. Nestrádá jen obžalovaný, stejně tak truchlí i pozůstalí po mrtvém," dodal soudce.

Středeční verdikt je pravomocný. Hladký se proti němu nemůže odvolat, zbývá mu pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Zda tak učiní, není jisté. Obžalovaný ani jeho advokát Novák se k rozhodnutí soudu nevyjádřili.

Cestující: Jel rychleji, na zastávkách přivíral lidi do dveří

Tragická nehoda, při které se srazila tramvaj linky číslo 9 s trolejbusem číslo 37, se stala na křižovatce ulic Provazníkova a Lesnická loni 23. května večer.

Od začátku vyšetřování, které komplikoval fakt, že Hladký se po nehodě zhroutil a nebyl schopen vypovídat, se mluvilo o selhání světelné signalizace v křižovatce, nebo o chybě řidiče trolejbusu.

Pro druhou variantu mluvila svědectví lidí, kteří tvrdili, že trolejbus jel příliš rychle a vjel tramvaji do cesty. Že se ale vozidlo vřítilo do křižovatky na červenou, potvrdilo až dvojí měření světelné signalizace.

Vyšetřování navíc ukázalo, že ačkoliv Hladký nepřekročil předepsanou rychlost padesát kilometrů v hodině, porušil interní předpisy Dopravního podniku. Podle nich nesmí řidiči trolejbusů přes křižovatky, na nichž se kříží troleje, jet rychlostí vyšší než třicet kilometrů v hodině.

Hladký u městského soudu tvrdil, že si jízdy na červenou není vědom. Vypověděl, že si na události před střetem nevzpomíná, vybavuje si jen náraz. Tvrdil také, že neměl důvod pospíchat, i když už se vracel s trolejbusem do vozovny. Usvědčily ho ale výpovědi cestujících (více zde).

24. června 2011