Do lahve ukryl Beatles i fotbalovou Slavii. Teď je v knize rekordů

  • 2
Dostat skupinu Beatles, loď, betlém, fotbalovou Slavii nebo Eiffelovku do malé láhve? Pro modeláře Emanuela Hodu je to běžná věc a životní koníček. Devětašedesátiletý muž se dík tomu dostal i do knihy rekordů.

Svému koníčku se věnuje už dvacet let. Nyní mohou asi šestici jeho nejzajímavějších kousků vidět návštěvníci pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Modelář Emanuel Hoda

Nejradši ze všech svých modelů v lahvích má prý Beatles. "To byla skupina našeho mládí, proto jsem se ji rozhodl takto zvěčnit. Bylo to nesmírně pracné. Trvalo to téměř rok a půl, což je vůbec nejdýl ze všech mých prací, několikrát jsem to totiž předělával. Kdybych byl chirurgem, tak členové kapely prodělali mnohé operace, mimo jiné třeba odstranění končetin nebo odejmutí hlavy," říká umělec s nadsázkou.

Každý model tvoří Hoda dvakrát, jeden daruje a druhý si ponechá na památku doma. Svá díla nazývá familérně "jeho dětmi", ke každému má určitý vztah.

Slavii pomáhá džinem z lahve

Rodák ze Strakonic se netají svým slávistickým vyznáním. Do jedné z lahví umístil miniatury útočníků Slavie. "Díky tomu jsem se měl možnost podívat se na jejich hřiště, prohlédnout si pořádně celý stadion. To bylo ještě za trenéra Karla Jarolíma. Ten ode mě jeden exponát taky dostal," říká modelář.

Ten se snažil svému oblíbenému týmu pomoci ovlivněním výsledku zápasu. "Před důležitým utkáním jsem povolil zátku a tím uvolnil pomyslného džina. Dvakrát to zabralo, slávisté vyhráli," líčil s nadšením.

Vzápětí posmutněl a dodal: "V pondělí jsem na to zapomněl. To mě mrzí, třeba by vyhráli," narážel na výsledek fotbalové bitvy pražského klubu s jihlavským týmem FC Vysočina.

Jeho exponáty prý vydrží hodně. "Kamarádovi před nějakou dobou spláchla povodeň chatu. Jediné, co mu tam zůstalo byla v rohu v bahně láhev ode mě. Uvnitř byl holubník. Ten jsem dělal, protože to byl holubář. Známý tvrdil, že si na mě hned vzpomněl, když uviděl, co jediné mu tam zůstalo," uvedl umělec.

Jak se ke svému koníčku muž, který byl původním povoláním technologický projektant vlastně dostal? "Seděli jsme při víně v restauraci a jeden z mých kamarádů povídá, že viděl vývrtku zazátkovanou v láhvi. Chlapi se dohadovali, jak se to dělá," vzpomínal modelář. "Tak jsem jim řekl, že než to domluví, tak to vyrobím," dodal. Do dneška jich takto vyrobil téměř osm set.